Darkest Dungeon II

08.05.2023
15.07.2024

Darkest Dungeon II je roguelite tahové RPG, gotický horor, makabrózní road trip do srdce Hory.

Na rozdíl od prvního dílu, ve kterém jste si dlouhé desítky hodin budovali rozsáhlou družinu, abyste se nakonec zvládli vypořádat s kosmickým zlem v nejtemnější z kobek, v tom druhém vás čekají několikahodinové výpravy v doprovodu čtyřčlenné družiny křižující prokletou zemi v dostavníku. Cestou budete čelit hrůzám jak mezi zástupy nepřátel, tak ve vlastních řadách, rozkrývat drásavou minulost svých souputníků a především – udržovat plamen naděje. Síly načerpáte v krčmě, kde i doplníte zásoby, povzbudíte trudnomyslné druhy a ani se nenadějete a už budete znovu uhánět vstříc Hoře.

Nadšenie čiastočne po čase vyprcháva. Hra nie je zlá, ale je tu niekoľko veľkých ALE:

- na roguelike sú jednotlivé runy extrémne pomalé - ak nerátame prvú confession, tak všade treba splniť 3 veľmi dlhé regióny (+ jednofightový prvý a dvojfightový piaty pred bossom), ovládame 4 postavy, čiže prebehne veľa mikromanažmentu a hlavne veľa akcii v bojoch, so 4 postavami.
- jeden z výrazných problémov, ktoré spomaľujú hru je cesta v koči. Na prvý pohľad to vyzerá atmosféricky, ale okrem vyberania cesty a vrážania do trosiek z ktorých môže občas niečo vypadnúť, to nemá žiaden efekt, zabíja to však veľmi veľa času z každého runu. A keď to človek opakuje čo i len 10. raz, tak už to nudí a otravuje. Na porovnanie v hrách ako Slay the Spire alebo Across the Obelisk to hráča po výbere ďalšej cesty na mape presunie/teleportuje rovno k ďalšiemu bodu na mape (node), čím sa šetrí čas, urýchluje run a znižuje stereotyp
- na roguelike je tu po rozkukaní sa veľmi malá variabilita nepriateľov a bossov. V Jednotke mala v základe hra 18 bossov (dvaja pre každú oblasť, 4 eventoví a Shambler pre tmu) + špeci bossovia zo samotného darkest dungeonu. Naschvál nerátam DLC. V DD 2 je podľa všetkého 12 bossov (1x pre každú z 5 oblastí, 5 hlavných confession bossov, shambler pre tmu a event a 1x špeciálny eventový pre flagellanta), čo je pomerne málo, o to viac, že sa tí bossovia v podstate nestriedajú okrem finálneho pre confession.
- confession bossovia okrem prvého sú orientovaní strašne na nejaký konkrétny gimmick a teda ak si človek o tom neprečíta na internete, tak je extrémne malá šanca, že sa trafí výberom postáv, skillmi alebo predmetmi na daného bossa
- niektorí confession bossovia sú extrémne silní, čo by samo o sebe nebola prekážka, keby to nebol extrémny skok aj voči poslednému aktu, cez ktorý sa k nim hráči majú dostať. Príklad: mal som družinu, ktorá mala 6 pozitívnych vzťahov a bez toho, aby nepriatelia čokoľvek ubrali vedela všetko zabiť v round 1 - 2. So štvrtým confession bossom som pri jeho obrovskom dmgi prehral veľmi rýchlo damage race, hoci som ho dostal pomerne rýchlo do tretej fázy.
- RNG mi pripadá ešte väčšie než v Darkest Dungeon: The Butcher's Circus
- problém s RNG je doplnený tým, že pokiaľ viem, tak sa nikde nedá zobraziť informácia o tom koľko percent critical, dodge a podobne, moje postavy majú, hoci sú to štatistiky, ktoré trinkety a consumables primárne ovplyvňujú...