Nadšenie čiastočne po čase vyprcháva. Hra nie je zlá, ale je tu niekoľko veľkých ALE:

- na roguelike sú jednotlivé runy extrémne pomalé - ak nerátame prvú confession, tak všade treba splniť 3 veľmi dlhé regióny (+ jednofightový prvý a dvojfightový piaty pred bossom), ovládame 4 postavy, čiže prebehne veľa mikromanažmentu a hlavne veľa akcii v bojoch, so 4 postavami.
- jeden z výrazných problémov, ktoré spomaľujú hru je cesta v koči. Na prvý pohľad to vyzerá atmosféricky, ale okrem vyberania cesty a vrážania do trosiek z ktorých môže občas niečo vypadnúť, to nemá žiaden efekt, zabíja to však veľmi veľa času z každého runu. A keď to človek opakuje čo i len 10. raz, tak už to nudí a otravuje. Na porovnanie v hrách ako Slay the Spire alebo Across the Obelisk to hráča po výbere ďalšej cesty na mape presunie/teleportuje rovno k ďalšiemu bodu na mape (node), čím sa šetrí čas, urýchluje run a znižuje stereotyp
- na roguelike je tu po rozkukaní sa veľmi malá variabilita nepriateľov a bossov. V Jednotke mala v základe hra 18 bossov (dvaja pre každú oblasť, 4 eventoví a Shambler pre tmu) + špeci bossovia zo samotného darkest dungeonu. Naschvál nerátam DLC. V DD 2 je podľa všetkého 12 bossov (1x pre každú z 5 oblastí, 5 hlavných confession bossov, shambler pre tmu a event a 1x špeciálny eventový pre flagellanta), čo je pomerne málo, o to viac, že sa tí bossovia v podstate nestriedajú okrem finálneho pre confession.
- confession bossovia okrem prvého sú orientovaní strašne na nejaký konkrétny gimmick a teda ak si človek o tom neprečíta na internete, tak je extrémne malá šanca, že sa trafí výberom postáv, skillmi alebo predmetmi na daného bossa
- niektorí confession bossovia sú extrémne silní, čo by samo o sebe nebola prekážka, keby to nebol extrémny skok aj voči poslednému aktu, cez ktorý sa k nim hráči majú dostať. Príklad: mal som družinu, ktorá mala 6 pozitívnych vzťahov a bez toho, aby nepriatelia čokoľvek ubrali vedela všetko zabiť v round 1 - 2. So štvrtým confession bossom som pri jeho obrovskom dmgi prehral veľmi rýchlo damage race, hoci som ho dostal pomerne rýchlo do tretej fázy.
- RNG mi pripadá ešte väčšie než v Darkest Dungeon: The Butcher's Circus
- problém s RNG je doplnený tým, že pokiaľ viem, tak sa nikde nedá zobraziť informácia o tom koľko percent critical, dodge a podobne, moje postavy majú, hoci sú to štatistiky, ktoré trinkety a consumables primárne ovplyvňujú...
Ďalších pár postrehov:

+ veľké plus za to, že tentokrát jednotliví hrdinovia už nie sú náhodné obete na porážku, ale tu už pracujeme s tým, že jedno povolanie = jedna osoba a každý má svoj backstory rozdelený na 5 častí, ktoré hráč postupne odhaľuje a odomyká tak nielen skilly navyše, ale aj minulosť postáv (2 z 5 spomienok sú aj špeciálne, častokrát puzzle fighty, kde má postava iný vizuál - tak, ako vyzerala predtým, než sa dala na túto cestu)

= rebalans postáv, ako prvú som nadšene odomkol vestal, aby som zistil, že je oproti jednotke oveľa slabšia, na druhej strane slušná plague doctor z jednotky je to extrémne silná, takisto sú silní jester alebo stále výborný highwayman. Zlepšila sa aj Grave Robberka, Leper je stále slabý. Man At Arms stále dobre, ostatné postavy som ešte poriadne nehral.
= hra je rozdelená na 5. častí, každá časť je samostatná "spoveď" (confession) a má vlastného záverečného bossa. Okrem toho má každá z 5 oblastí vlastného bossa.

- user interface je stále na päsť, napr. hra obsahuje "token glossary", kde je akože vysvetlené, čo ktorý buff, debuff a status effect robí, ale niektoré vysvetlivky sú ako trolling, lebo je pre nich napísané napr. doslova len "enables powerful skill" a teraz si vyber...
- posúvanie pozícii členov družiny nebolo nikde vysvetlené, kamarát náhodou prišiel na to, že počas výpravy mimo boja sa dajú presúvať drag and drop. Asi lepšie ako nič.
- jednotlivé runy sú na pomery rogue-like extrémne dlhé a hra tak nejak veľmi neodsýpa a v prípade väčšieho postihu a zlých odmien mávam väčšie nutkanie opustiť expedíciu a ísť odznova. To RNG je na pomery iných roguelike, ktoré som hral privysoké. O to viac v spomínanom kontexte, že to nie sú polhodinové alebo hodinové runy, aby to RNG nemalo takú váhu. Tu tie runy trvajú 2-3 hodiny.
Dojmy po pár hodinách sú zatiaľ zmiešané, ale tie pozitívne prevažujú. Zatiaľ stručne:

+ rozprávač je späť a je stále super
+ hra si aj v 3D zachovala atmosféru a unikátny artstyle a prechod z 2D nijak netrpí
+ hra má síce menej postáv (zatiaľ som narátal 12), z toho len jednu novú (ešte som neodomkol), ale pravidlá hry sú mierne iné v tom čo a ako ovplyvňuje boj, hoci veľa skillov je variácie na tie z jednotky. V podstate kto hral jednotku, bude sa vedieť vyznať aj vo väčšine v dvojke
+ boje sú ako v jednotke s menšími upgradami, stále zábava

= ľudia píšu, že hra je viac ako Slay the Spire a štve ich to. Áno aj nie. Väčšinou to píšu ľudia, čo to poriadne nehrali. Ja mám v hre zatiaľ síce len 4 hodiny, ale je to viac než tí v hodnoteniach na steame. Hra je stále výrazne viac Darkest Dungeon než Slay the Spire. Nie sú tu karty a boje prebiehajú presne tak isto ako v jednotke. Čo si však hra požičiava sú tri veci:
1. vertikálna mapa, kde sa dá vybrať na križovatkách cesta ďalej no nedá sa vrátiť a vopred vidíme ako sú jednotlivé body popretkávané
2. rozdelenie na akty/mapy
3. hra je výrazne viac rogue-like v tom, že sa nehrá na to, že hráč si postupne dokončuje malé, náhodne generované dungeony, ale čistí väčšie náhodne generované mapy/akty a keď to dokončí (môj odhad je, že musí dokončiť 3. akty, ale oblastí je viac druhov než len 3), tak pôjde ďalší run
= zatiaľ neutrálne stanovisko mám k tomu, že na začiatku je toho strašne veľa zamknutého, ako hráča, ktorý má rád roguelike to neprekvapuje, ale až v praxi sa ukáže, či je rýchlosť inkrementálneho zlepšovania adekvátna - hráč odomyká a upgraduje veci v oblasti (náhrada za panstvo) a odomyká postupne postavy (na začiatku sú odomknuté len 4) a odomyká pasívne a aktívne bonusy a itemy pre postavy (náhrada za levelovanie).

- extrémne veľa nových ikon pre staré aj nové efekty, buffy a debuffy, ktorým chýba úplne obyčajný tooltip, ktorý by mi ukázal, čo to robí, keď naň ukážem kurzorom
- user interface je výrazne menej prehľadný než v jednotke, čo mi príde obzvlášť divné, keďže hra mala early access a toto im predsa ľudia museli reportovať
- learning curve nie je dobre vyriešená, hra už na začiatku hodí na hráča extrémne veľa mechaník, pojmov a podobne a aj hráč, ktorý prešiel pôvodnú hru so všetkými DLC som sa v niektorých nových pojmoch strácal, resp. hra mi vysvetlila tooltipom efekt až potom, ako som niečo naslepo vyskúšal.

V podstate veci, čo mi vadia sa dajú našťastie ľahko vyriešiť úpravou menu, zvýraznením položiek, klávesových skratiek a pridaním tooltipov, čiže nič, čo by znamenalo radikálne zásahy do hry. No a trochu chýba v podstate to "dungeonovanie" v dungeonoch tým, že sa to nahradilo za exteriéry.
@Tulareanus (08.05.2023 22:55): Dej vědět, co si o to myslíš. Přijde mi, že lidi jsou lehce rozladění z těch velkých změn, který se mně osobně (z toho, co jsem zatím viděl) docela dost zamlouvaj. Určitě se do toho chci letos pustit.
Tak dnes hra vyšla na steame (a aj z early accessu). Pre majiteľov prvého dielu je tam navyše 25% zľava. Ja som kúpil a akurát inštalujem.