Dandara

Dandara: Trials of Fear Edition

06.02.2018

V této akční plošinovce od se ujmete legendární brazilské válečnice Dandary, navracející se do kdysi svobodomyslného světa Salt, jenž je nyní na pokraji naprostého kolapsu a místní bytosti žijí pod útlakem zlých nadpřirozených bytostí. Titulní bojovnice musí vyvést podrobené obyvatelstvo z područí zla a přitom se postavit neznámé, invazivní síle.

Oproti jiným hrám svého žánru se hrdinka nepohybuje tradiční chůzí nebo během, ale pro přesun je třeba zacílit na bíle označenou plošinu a není-li mimo dosah, tak na ni postava doskočí. Je jedno, jestli se jedná o stěnu, strop nebo rotující válec, protože v říši Salt tak docela neplatí přírodní zákony a lze se v ní pohybovat nehledě na gravitaci.

Herní náplň zahrnuje průzkum ručně kresleného světa plného mýtických bytostí, nepřátelských vojáků, nástrah a tajných skrýší s poklady, získávání nových dovedností, umožňujících dostat se do dříve nedostupných částí mapy a nacházení nových střelných zbraní pro boj. Z poražených protivníků bojovnice získává místní platidlo zvané salt, za které si může v táborech vylepšovat vybavení a počty životů. Tábořiště krom toho slouží i jako bezpečné útočiště doplňující zdraví a ukládající postup ve hře. V případě smrti však Dandara zanechá na místě skonu všechen svůj neutracený salt, při jehož znovuzískání hráč nesmí znovu přijít o život, nechce-li ho nadobro ztratit.

Obecně je Dandara výtečná plošinovka, která potěší zejména zajímavým způsobem pohybu - hrdinka pouze přeskakuje mezi plošinami, neběhá ani nechodí - a díky tomu jsou souboje často velmi dynamické, ale zároveň získávají na zajímavé taktičnosti. Často je lepší si připravit na protivníka dobrou strategii než mít jen rychlé prsty. Výborný je způsob uvádění herních prvků, kdy jsou zpravidla krásně uvedeny nenásilnou ukázkou a hráč hned ví, co od protivníka čekat a jak s ním musí zacházet. Následně často podobné chování vykazují i bossové a tedy jsem měl skutečně pocit, že jsem se během hry zlepšoval a připravoval na finální souboje.

Co mi však překvapivě chybělo byla atmosféra či příběh, který by mě vtáhl. Ač jsou zde různé zajímavě působící postavy, když to srovnám s hrami Supergiant Games (příběh Dandary je někde mezi Bastion a Transistor), Dandary příběh ve mě nic nezanechal a hudba ač zajímavá, mě nevtáhla do světa.

Mohu Dandaru doporučit všem, kdo by si chtěli zahrát odpočinkovou akční plošinovku s trochou logických hádanek (hlavně pokud chcete získat všechny skryté poklady) a nechtějí, aby vadilo, když týden se ke hře nedostanou a zapomenou, o čem je příběh.

Pro: Uvedení herních prvků, inovativní mechanismus pohybu, taktická plošinovka

Proti: Příběh/atmosféra