Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Control: The Foundation

Control: Expansion 1 - The Foundation

26.03.2020
02.02.2021
27.07.2021
75
56 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
rozšíření
Multiplayer
ne

The Foundation je DLC do hry akčnej 3rd person hry Control a privedie nás do jaskyne pod budovou Oldest House v snahe nájsť vedúcu projektu Helen Marshall. Počas samotného pátrania sa dozvieme o jej zmiznutí a možných plánoch, rovnako ako je potrebné sa postarať o to, aby astrálny svet úplne nepohltil ten reálny.

Tento prídavok predstavuje aj novú schopnosť nazvanú "Shape" ktorá sa dá využiť na riešenie hádaniek zvaných Rituals. Táto nová schopnosť je rozdelená na "Create" a "Fracture" a používa sa tiež v boji. DLC obsahuje takisto aj bezplatný update, ktorý do hry pridáva vylepšenie Shield Rush a množstvo menších opráv.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Na DLC The Foundation se dá nahlížet ze dvou stran. Z té jedné je dobře, že hra pokračuje v kolejích původního Controlu, z té druhé je špatně, že nepřináší herně vlastně nic nového. A dle toho, jak na DLC budete nahlížet, se bude odvíjet i váš pocit z The Foundation.


Osobně se mi rozšíření příběhu líbilo. Oproti původní hře zde dojde k zásadní změně v herním prostředí, které je líbivé a poměrně rozsáhlé, pokud počítáme i výlety do astrálního světa. Jess, jakožto ředitelka, zde musí řešit prorůstání astrální roviny do té naší, což může skončit katastrofou epických rozměrů. Tohle navázání na původní hru mi bylo velmi sympatické, stejně tak komunikace s Radou i dalšími posta… entitami. Potud vše v pořádku.


DLC bohužel, jak jsem psal na začátku, nepřináší téměř nic nového. Ano, je zde dříve v Controlu neviděný prvek práce s okolím, kdy lze rozbíjet určité skupiny skal připomínající svým tvarem stalaktity a stalagmity, případně je na předem definovaných místech tvořit, ale tím přínos DLC v rámci hratelnosti končí. Navíc, tyto schopnosti lze použít pouze v místě, kde se odehrává DLC, jinde ne.

Pro někoho, komu se líbila náplň původní hry, je to jistě dobrá zpráva, ale pokud vás Control již ke konci svojí monotónností unavoval, s DLC The Foundation spokojení nebudete. Změna prostředí sice hodně pomáhá, ale jinak je to stále to samé, pouze v jiných kulisách.


Stejně jako měla původní hra jednu misi, tu se sluchátky, která byla oproti zbytku hry fantastická, přináší i The Foundation jednu nepovinnou misi, která je též doslova skvělá. Až se budete snažit ovládnout filmovou kameru na prázdném vagónu, budete vědět, že je to právě tato mise. To, co totiž následuje, hráče zcela jistě probere z neustále se opakující hratelnosti celého přídavku.


DLC The Foundation je na druhou stranu ve své podstatě dobře řemeslně odvedená práce. Tvůrci jednoduše nechtěli přinést nic nového, co se týká hry samotné, ale chtěli hráče vzít do nových prostor, což se jim povedlo. Fandy hratelnosti Controlu tak může DLC potěšit, ostatním ale asi mnoho neřekne.

Pro: Nové a hezké prostředí, vedlejší mise s filmovou kamerou, podstatné snížení počtu nalezených textů.

Proti: Stále se opakující hratelnost, dějový zvrat vyznívá do prázdna, hledání beden s lootem nedává smysl. odměny jsou slabé.

+18
  • PC 40
Už je toho prostě moc. The Foundation jsem hrál až po Control: AWE a za mě slabší kus. Je to epilog k základní hře a nepřináší skoro nic nového. To jedno nové prostředí se okamžitě okouká, "nové schopnosti" nejsou kdovíco a hlavně je tu zase ten nic-neříkající pseudo-cool tajemně se tvářící narativ.

Když srovnám s AWE (můj komentář), tak ten pro mě přinášel větší rozmanitost, ale hlavně srozumitelný děj, kde jsem měl z konce fakt radost. Z The Foundation si oproti tomu moc neodnáším. Točí se kolem postavy Marshal, která mi v základní hře nijak k srdci nepřirostla. To je ta srozumitelná část, zbytek děje jsou divno-dialogy s The Board, které jen něco málo naznačují do případného pokračování. Zklamání.

K dohrání jsem se musel kopat a natáhl jsem si tak tohle 5h DLC na čtvrt roku. Ke konci jsem už ani nesbíral předměty a textové materiály jsem jen proletěl, protože je to furt to samý. Odkroutil jsem si hlavní dějovou linku a rychle pryč. Jak jsem byl po základní hře docela nadchnutý, tak teď už dlouho nechci Control vidět.

Pro: souboje jsou furt stejné

Proti: všechno je furt stejné, děj je fádní a bez pořádného konce

+14
  • PS4 80
Objektivně rozhodně lepší než Control: AWE. Jedná se vlastně o pokračování příběhu hlavní hry, odehrávající se v samotných základech The Oldest House. I když mám za těch několik desítek hodin Control dost okoukaný, i tak musím pochválit vizuální stránku The Foundation, která se svými scenériemi patří vůbec k tomu nepůsobivějšímu. Navíc se zde již nepotýkáme s otravně tmavými lokacemi jako v AWE.

The Foundation navíc odpovídá na některé otázky ze základní hry a dozvíme se tak více například o tajemné entitě známe jako The Board, nebo o vzniku samotné organizace a jejího sžívání s tajuplnou budovou. Nové schopnosti spočívající v obnově či ničení krystalů také na chvíli zabaví. Ale...

Subjektivně mě The Foundation prostě už tolik nebavil. Jsem hratelnosti Control jednoduše přecpaný a opakující se souboje se stále stejnými nepřáteli mě už spíš otravovaly. DLC samotné přitom rozhodně v porovnání s jakoukoliv konkurencí patří k těm poctivým, jenže únava materiálu začala být při jeho hraní již pořádně znát a já se jednoduše místy přistihl, že spíše rychle dohrávám než nadšeně hraji. Jsem si ale prakticky jistý, že kdybych hrál všechny části Controlu s tím, jak vycházely, uvítal bych tento návrat do unikátního univerza všemi deseti. I proto jsem nakonec hodnotil poměrně vysoko.

Vzhledem k tomu, že je DLC jakýmsi epilogem hry, je i Jesse samotná přirozeně již pořádně "nařachaná" a ani The Foundation tak nenabízí zajímavější odměny. Otevírání bedniček s lootem je tak už vyloženě zbytečné. DLC samotné tak není ani příliš obtížné. Na druhou stranu musím znovu vyzdvihnout krásné prostředí a zábavné oživení v podobě mise s kamerou. Jednoduše dobrý přídavek, jehož konec jsem však uvítal.

Hráno jako součást Herní výzvy 2021 – "8. Herní nášup: Dohraj hru, včetně všech oficiálně vydaných obsahových rozšíření. Povolené jsou jen hry, ke kterým vyšly minimálně dvě oficiální obsahové rozšíření." – Hardcore varianta

Hodnocení na DH v době dohrání: 76 %; 21. hodnotící; zdarma v rámci PS Plus

Pro: Relativně dost obsahu; pár nových schopností; další prohloubení světa; vedlejší mise s kamerou

Proti: Hratelnost se příliš nemění a už přestává bavit; bedničky s lootem jsou naprosto zbytečné

+13
  • PS4 90
Prvé dlc k hre Control ma zaviedlo do novej oblasti, tak odlišnej od hlavnej hry. Veľmi oceňujem, že sme sa mali možnosť pozrieť aj do ,,prírodnejšej" lokácie a taktiež to, že okrem starých známych nepriateľov tu ešte pribudlo zopár nových. Vďaka nim hra nabrala ešte o čosi rychlejší nádych a stala sa akčnejšou.

Ak som sa v pôvodnej hre po čase medzi nepriateľmi nudila, tu je opak pravdou. Mam pocit akoby obtiažnosť v datadisku stúpla a ja som mala niekedy dosť problém prejsť určité pasáže.

Obzvlášť pozitívne hodnotím vedľajšiu nepovinnú misiu akoby vystrihnutú z akčného filmu. Viac prezrádzať nebudem.
V inej oblasti som zase mala dosť nepríjemný pocit, ktorý hraničil so strachom. Takže ďalšieho zlatého bludišťáka dostáva toto dlc aj za to, že som sa fakt nenudila a jeho prejdenie bolo sprevádzané množstvom emócií.

Mojou asi jedinou výtkou by bolo častejšie objavovanie sa zvláštnych animácií tváre. V hlavnej hre som si toho veľa nevšimla, no tu to bolo celkom badateľné.

Myslím, že to čo v hlavnej hre bolo dobre urobené, vo Foundation iba prehĺbili a s kľudom anglického gentlemana môžem toto dlc odporúčiť všetkým, ktorí si ho ešte nemali možnosť zahrať.
+13
  • PS4 80
Herní výzva 2022:  2. Cesta do středu země

Foundation je prvním přídavkem do světa FBC, který jsem však hrál až jako druhý v pořadí. A přišel mi o pomyslný kousek horší, než AWE. Hlavně tedy ze začátku mě do děje nic moc netáhlo. Schopnosti vypadají zajímavě, ale většinou je vcelku jasné, jak a kde je použít a zase tolik toho nenabízejí.

Příběh lekce navazuje na konec hlavního děje a jako takový ujde. Paradoxně je ovšem mnohem zábavnější vedlejší mise se zblázněnou kamerou, která hře dává něco navíc oproti základu. I když věřím, že by se z DLC dalo vymlátit trochu více, i tak jsem se nenudil a jsem rád za tento přídavek rád.

Pro: vedlejší mise, navázání na hlavní příběh, atmosféra

Proti: Ne příliš inovativní

+10