Conflict: Denied Ops

08.02.2008
12.02.2008

Denied Ops je pokračováním série Conflict (Desert Storm, Vietnam). Původně se hra měla jmenovat Crossfire, ale v průběhu vývoje byla přejmenována.

Hráč se ujme role jedné postavy ze CIA týmu, který má za úkol najít a zneškodnit jistého generála Ramireze, jenž se dostal k několika jaderným hlavicím a tím představuje velikou hrozbu pro svět. Na výběr budete mít dva členy - prvním je Lincoln Graves, který se specializuje na odstřelovací zbraně a stealth. Druhým je Reggie Lang, ten se specializuje na těžké zbraně (kulomety a raketomety). Mezi oběma charaktery lze během hraní libovolně přepínat a zadávat svému kolegovi jednoduché příkazy jako "následuj mne" nebo "přesuň se".

Během plnění misí, ve kterých bude většinou vaším hlavním úkolem vyčistit určité místo od nepřátel, se dostanete do Ruska nebo Jižní Ameriky. Budete si moci jednoduše vylepšovat své zbraně, např. zvětšením zásobníku, přiděláním granátometu nebo vylepšením přesnosti.

Oproti předchozím dílům se hra hraje v FPS pohledu a obsahuje co-op multiplayer.

Poslední díl mnou velice oblíbené série Conflict jsem si šetřil velmi dlouho a jelikož je nyní docela pořádné herní sucho, neodolal jsem, a hru si nainstaloval. Mile mě překvapilo, že PC verze konečně obsahuje bezproblémový kooperační mulťák a proto jsem si ho hnedka střihnul s bratránkem.

Tento díl je v mnoha věcech odlišný. Tentokrát se hraje jen s dvěma vojáky a z pohledu první osoby. Hra je o mnoho méně taktická a postup je spíše rychlejší, byť rambo stylem to taky moc nejde. Jde o jakousi střední cestu mezi starým dobrým Conflictem a Call of Duty.

Cílem hry je dopadnout generála Ramireze, přičemž se svým parťákem procestujete pořádný kus světa. Misí je pouhých 10, ale vydržely nám na dost dlouho. Odhadoval bych to alespoň na 10 hodin hry. Hráli jsme na obtížnost normal a musím podotknout, že to žádná sranda nebyla. Ony mise totiž neobsahují žádné checkpointy a ani tu není možnost uložení hry, takže je nutno každou lokaci proběhnout na jeden zátah, což někdy znamená i více jak hodinu hry. Obtížnost je opravdu dost tuhá a stačí několik zásahů a jste pod drnem. Naštěstí stále zůstává léčba postřeleného parťáka a tentokrát už nejste omezeni lékárničkami. Jakmile ale lehnou oba dva hráči, game over a jedete odznova. Pro někoho to může být frustrující, ale nás to tedy neskutečně bavilo a málokde jsme si užili takového napětí, hromady nadávek a konečně i dokonalé sehranosti.

Oba dva hráči mají specializaci, jeden je sniper a druhý je negr s pořádně nepřesným, ale za to účinným kulometem. Je tedy nutnost se doplňovat a domlouvat (Skype ftw). Líbila se mi možnost se před každou misí prohodit, takže jednou jsem hrál za snajpra já a jednou zase Jack. Není tedy nutné se přehazovat v hostování hry, jako u mnoha jiných her.

Jednotlivé lokace jsou docela rozmanité, ale jejich design značně pokulhává. Přestřelky jsou zábavné, ale oproti starším dílům jsou o poznání slabší. Ona vlastně hra jako celek působí trochu budgetově a i tak vypadá. V singlu bych se asi nudil, ale díky coopu jsme si tuto hru skvěle užili a je nám docela líto, že nebyla delší. V této sérii řekl bych kvalitativně krok zpátky, ale nesmírně napínavá a zábavná kooperace to bohatě vynahradila. Nadhodnocených 80%.

Pivotal Games RIP :(

Pro: kooperativní kampaň, tuhá obtížnost, nutnost spolupráce, hlavní postavy

Proti: slabší technická stránka, nijaký příběh, v singlu nevýrazný herní zážitek

Táto hra patrí k tomu málu hier, pri ktorých som rád, že to už po piatich hodinách skončilo. Grafika by ušla, rovnako aj hudba je fajn, ale čo sa týka hratelnosti, tak to je troch horšie.

Misie sú stále o tom istom. Vysadia vás, vystrieľate celú mapu, následne bránite pristávaciu zónu aby vás vyzdvihli a mohlo to začať od znova. Áno, prostredia sú rozdielne, ale je to stále o tom istom. To, že si môžete zvoliť na začiatku postup misií teda nie je podstatné, keďže stále ide o to isté.

Obmedzený je aj zbraňový arzenál. Každý vojak má jednu zbraň plus nejaké doplnkové a nedajú sa meniť. Asi to malo zachrániť ich postupné upgradovanie, ale bolo to nanič.

Pochváliť musím animácie, ktoré sú celkom fajn vyrenderované. Taktiež niektoré hlášky sú vtipné.

A tak po piatich hodinách zabíjania a umierania je koniec, ku ktorému som sa dostal len preto, že som sa prinútil. Keby sa vojaci navzájom nemohli oživovať, asi by som to nedohral, pretože aj na ľahkej obtiažnosti vás dokážu zabiť aj keď sa kryjete.

Pro: animácie, hlášky, hudba, krátkosť

Proti: hrateľnosť, obtiažnosť