Conflict: Desert Storm

30.09.2002
22.04.2003

Conflict: Desert Storm je první hrou ze stejnojmenné série taktických 3rd person akcí. Jak už název napovídá, hra je zasazena do let 1990-91, kdy probíhala válka v Perském zálivu, která vyvrcholila operací Pouštní bouře.

Čtyřčlenný tým, jenž je ve hře k dispozici, se skládá z velitele týmu, specialisty na těžké zbraně, specialisty na výbušniny a snipera. Zbraňový arzenál je velmi rozsáhlý a nabízí několik druhů samopalů, útočných pušek, raketometů atd. Všichni členové získávají v průběhu hry zkušenosti, díky kterým se zlepšují v různých dovednostech (přesnější míření, rychlejší nabíjení). Mezi jednotlivými členy týmu lze libovolně přepínat a zadávat jim příkazy k útoku, ústupu, tichému postupu nebo k setrvání na místě. Umělá inteligence spolubojovníků je na velmi vysoké úrovni, což je ovšem nezbytné, jelikož smrt kohokoliv z týmu znamená restart mise nebo nahrání uložené pozice (hru lze uložit jen 2x za misi). Pokud má někdo z týmu u sebe lékárničku, lze umírajícího v určitém časovém limitu ještě uzdravit a zachránit tak situaci.

Mise, jejichž drtivá většina se odehrává v rozlehlých pouštních lokacích, vždy začínají animací, která hráči přiblíží a popíše její cíl. Úkoly jsou rozmanité a nechybí v nich např. ničení protivzdušné obrany, osvobozování zajatců, atentát na nepřátelského generála, ničení mostů nebo ochrana důležitých osob.

Prvně jsem se s touto hrou setkal na PS2 u kamaráda, kde jsme ji pařili stále dokolečka. Poté jsem na ni nějak pozapomněl, následně na ni úplně náhodou narazil a od té doby asi třikrát dohrál. Osobně za vrchol této série považuju Vietnam, ale Desert Storm byl přeci jen první.

Conflict Desert Storm je taktická akce z pohledu třetí osoby, ve které hráč musí ovládat čtyři vojáky a jsou to Bradley (velitel), Foley (sniper), Connors (těžké zbraně) a Jones (nováček a specializace na tiché zbraně, miny a C4). Hlavní kouzlo této hry tkví v kooperativním mutliplayeru, kde každý hráč má na starosti dva členy týmu. Bohužel ale tato možnost je pouze v PS2 verzi a na PC úplně chybí. Ovládání je skvělé, v tomhle se port z konzolí vydařil.

Hratelnost je v této hře různorodá, hráč si užije jak trochy plížení, tak střílení a ohňostroje. Já povětšinu času hrál za Bradleyho a ostatním dával rozkazy. Rozdávání příkazů je sice z počátku trochu netradiční, ale jakmile si na to hráč navykne, je to pohoda. Mise jsou zajímavé a graficky vcelku hezky provedené. Řekl bych ale, že na konzolích hra vypadá malinko lépe, ale to spíš odhaduji ze svých vzpomínek. Atmosféru hodně dokresluje skvělý hudební doprovod. Dabing sice není žádná špička, ale nevadí. Někteří nepřátelé si na svých hlídkách pobrukují a to se mi u této hry vrylo do paměti. Vzpomínám na misi, kde jsem se plížil nepřátelskou základnou a nebýt tohoto pazvuku byl bych párkrát nepříjemně překvapen (chlápka v maskování se da celkem snadno přehlédnout). Hra to není zrovna nejlehčí díky omezenému počtu savů na jednu misi. Hru můžete uložit pouze 2x a některé jsou opravdu dost dlouhé a je třeba dávat si docela bacha.

Jak už jsem říkal, graficky je to vcelku pěkné, možná jen prostředí je někdy krapet sterilní, ale to je dáno lokacemi (Kuvajt atp.), kde se hra odehrává. Zbraní je dostatek a jejich zvuky jsou slušné, jen přebíjení se moc nepovedlo. Hodně se mi vryl do paměti zvuk tanku, protože vždy, když jsem ho zaslechl, připadal jsem si dost nesvůj – asi reflex z PS2 verze, kde něco trefit byla docela fuška.

Verdikt: Výborná taktická akce, ke které mám mnoho vzpomínek a jejím jediným vážnějším mínusem je nemožnost PC verzi hrát kooperativně. 85%

Pro: prostředí a hratelnost, pohyby členů týmu, grafika, zvuky a hudba, délka

Proti: nemožnost hrát PC verzi v kooperaci,