Cinders

20.06.2012
14.02.2019
25.08.2020
26.08.2020

Cílevědomá Cinders je neustále utiskována svou nevlastní matkou a jejími dvěma dcerami. Rozhodně se však nehodlá smířit se svým osudem a trpělivě čeká na svou šanci. Ta se jí naskytne s ohlášením královského bálu, při kterém si mladý princ vybere svou nastávající ženu. Cinders neváhá a začíná vymýšlet plán, jak situace využít ve svůj prospěch.

Vizuální novela Cinders je dospělejším pohledem na klasickou pohádku o Popelce. Jednotlivé postavy tak mají větší hloubku a nejasné motivy. Rozhodnutí učiněná hráčem mají zásadní vliv na průběh příběhu končícího jedním ze čtyř různých závěrů.

Komentář píši se značným odstupem od prvního dohrání. Měl jsem v plánu po pauze hru prosvištět na zbývající konce, ale zjišťuji, že na další průchod už jednoduše nemám nejmenší chuť. Variace na Popelku v provedení polských MoaCube se mi totiž vůbec nelíbila a v souvislosti loňskými neblahými zkušenostmi s Amnesia: Memories už asi mohu prohlásit, že žánr vizuálních novel vážně není pro mne (proklínám tě, výzvo! :)).

Cinders v sobě snoubí všechny pro mě nepochopitelné neduhy žánru. V hodně nezajímavém převyprávění klasické pohádky o Popelce (jen tady je hlavní postava prakticky za všech okolností otravnou feministkou) se prodíráte tunami unylých dialogů mezi otravnou Popelkou a tuctovými vedlejšími postavami. Poplatně žánru je vše neskutečně natahované a slovní výměny zdánlivě nekonečné. Mám za sebou desetitisíce přečtených stránek a jednoduše nechápu, proč před tímhle nedat přednost zajímavé knize. Vždyť i Cinders je vlastně divadelní hra s nehybnými kulisami a nudným příběhem.

Jasně, čas od času vám dá "hra" možnost zasáhnout a ovlivnit další ubírání se příběhu. Alternativní cestičky příběhem mne však ani přes možnost zrychleného přeskakování k ještě neviděným rozhodnutím vůbec nebavilo hledat a nakonec jsem se tedy spokojil s jedním poctivým dohráním a asi dvěma či třemi rychlými průlety. Nic moc nového jsem se stejně nedozvěděl a neodhalená tajemství mne rozhodně ze spaní nebudí.

Cinders je provařená pohádka natažená do několika hodin plytkých dialogů jen s minimem zajímavých nápadů a otravnými postavami, co absolutně nemají co říct. Žel bohu jim to nebrání v chrlení rádoby hlubokých pseudomouder po dlouhé hodiny. Další vizuální novelu už raději vážně ne...

Hráno jako součást Herní výzvy 2023 – " 8.  Pero mocnější meče: Dohraj hru, která se řadí do žánru vizuálních románů. " – Hardcore varianta

Hodnocení na DH v době dohrání: 64 %; 5. hodnotící; digitální verze PSN

Pro: Pár fajn příběhových nápadů (i když obalené v nesnesitelném balastu); tu a tam zajímavá myšlenka či část dialogu

Proti: Úmorné plky o ničem jsou vlastně jedinou náplní hry; nezajímavé nebo rovnou otravné postavy; nepříliš hezké grafické zpracování; vzhledem k ubohé hratelnosti a náplni drahé

Od Austrálie až po Ameriku vyvíjené Katawa Shoujo a ruského Everlasting Summer jsem se dostal k další VN, jenž nepatří do repertoáru kolegu z Asie, nýbrž od chlapců a děvčat ze sousedního Polska.

První a překvapivý fakt jest, že si tvůrci pro předlohu vybrali dospělejší - a dalo by se říci realističtější verzi bratří Grimmů. To ve výsledku znamená méně naivity, patosu a žádný "božský" Karel. Postavy jsou napsány více jako normální lidé s běžnými problémy, komplexy a charakteristikou, která nezpůsobuje obličejové tiky.

Je příjemné, že vizuální novela o popelce se rozhodně neřadí do kategorie "dating sim" tím pádem vám dává daleko více možností rozvíjet popelčinu osobnost, měnit průběh dialogů a pochopitelně se dopracovávat k různým (čtyři základní s několika alternavitami) příběhovým zakončením. Máte možnost držet se oné dobře známé šablony o poslušné (ne však mučednicky podané) popelce, která si usmyslí, že chce sbalit princátko, snažit se býti za dobře se svými sestrami, jenž jsou obě svým způsobem sympatické, nebo být pravý opak, mrcha, která si vybírá ty roky "sraní na hlavu". A co takhle schizofrenní popelka? To je teprve story.

Cinders je bezesporu jedna z nejhezčích, ne-li nejhezčí VN, jakou jsem doposud viděl. Art, kresby jsou detailní, stylové a dokonce se na nich nachází nějaká ta animace. Umělec za touto líbezností, Gracjana Zielinska, jest vskutku velice šikovná kobieta. Všechno to navíc podtrhuje velice příjemná hudba.

Škoda ovšem velké krátkosti a řekl bych nedostatku invence z příběhového hlediska, jelikož z toho šlo vymačkat daleko více. Možná i ta cena na Steamu mohla být trochu střízlivější.