@Ringo (05.01.2019 11:05): Asterix je specialne u nas popularni proto, ze u nas byl v kinech/tv i za totace jakozto export Francouzsky socialisticky republiky, ale narozdil od Belmonda nebo de Funese je to znamy i mimo Francii a CSSR. Ja Asterixe nemam rad prave proto, ze je to na me moc francouzsky a tedy i pomerne dost nesympaticky.

Ohledne Chuchla, takovej je bohuzel dnesni zapadni svet v kostce. Nekdo zarve, ze by se neco teoreticky mohlo nekoho dotknout, respektive dotknout nekoho jineho, nez bileho muze a vsichni se z toho muzou posrat. Amanita propasla sanci se proti tomu postavit a nejspis to skonci 3.svetovou.;0)

Na druhou stranu, Amanite se tohle hodilo do kramu, protoze jim to defakto opet uvedlo do povedomi ani ne rok starou, ale uz prakticky mrtvou hru, takze za tohle vychcany PR shrabli neco vanocnich penez navic.
@90210 (05.01.2019 09:58): Asterix a Obelix je moje srdcovka, vždyckyse na to rád podívám. Tohle ve mně zasela asi jedna návštěva kina se ZŠ, kde jsme šli na Překvapení pro Caesara, bylo to ještě za socíku. Od první chvíle jsem si tyto kreslené filmy zamiloval a rád na ně kouknu dodnes. Jsou tam dobré hlášky.

Co se Chuchela týče, měl to být chuchel vlasů, proto měl barvu jakou měl. Kdo v tom hledal něco jiného, tak má vážný problém sám se sebou.
@Ringo (05.01.2019 01:12): Asterixe jsem nikdy nemel a nemam rad, ale miluju treba Toma&Jerryho a v minulosti jsem si hodne cetl o pozadi jeho vyvoje, je tam nekolik graficky odlisnych fazi a v ty puvodni byly blackfacey pouzivany casto, kvuli rasovym stereotypum pozdeji odstranili i Mammy Two-Shoes, majitelku Toma, ze ktery byly vetsinou videt jen tmavy nohy v pantoflich.

Amanita se aspon trochu zviditelnila na jejich zatim nejhorsi hre a v CR se par lidi dozvedelo, ze existuje neco jako blackface. IMHO meli nechat puvodni verzi, kde Chuchel jednoduse vypadal lip. Nekdo tady psal neco o tom, ze je nikdo nezaloval. Heh a to jako kde a na zaklade ceho? :0)) Jeste mohli nechat Chuchel zrat smazeny kure s kapustou, coz je dalsi oblibenej stereotyp, aby se o nem u nas nekdo dozvedel.

@ugraugra (04.01.2019 16:37): je to napsaný hrozně hloupě a autor si nezjistil o co vlastně šlo, ale tohle pobavilo: "Změna potěšila fanoušky natolik, že u nového traileru na YouTube jsou pro jistotu vypnuty komentáře a liky a disliky, aby to tam samou láskou nestrhli."
hodnotím samozřejmě tu původní verzi té hry - tu s tím černým chuchlem; získány všechny achievementy;
@Josef (23.12.2018 21:12):
Prišiel som od odtiaľto X4: Foundations
Ale na Chuchlíčku /všimnite si čarokrásnosť Slovenčiny/, toho času parádnemu Írskemu chlapíčku-chuchlíčku = z prašivého Íra sa stane ohroziteľ impéria, kvôli krvavej nedeli ... Trojhlasné gajdy: https://www.youtube.com/watch?v=QJjbneQZoDc
TOTO NIE JE U2: https://www.youtube.com/watch?v=TySYss-yJF0
@mazar1234 (23.12.2018 23:11): Skoliť kanca to je to čo sa na severe počíta.
PS: Nakoniec prečo ten Pražský Golem od rabiho zabíjal jeho súvercov?
Vyvolenci žili v getách, tam "Louve" vyrobil golema a dal mu rozkaz: "Zabiješ všetkých antisemitov." cca a golem sa dal do roboty a začal to tam riešiť v gete ...
AD: Bodkin, tie popisky v encyklopédii KCD sa dajú, ale ústupky ako sviň ...
Ale aby som potvrdil, že som nerd:
KRYTON: A řekněte, jste silný jedinec, který chce slyšet celou pravdu v její nemilosrdné nahotě, či patříte k těm slabším, co dávají přednost blahé nevědomosti o té hrůze, před níž stojíte?
RIMMER: Nevědomost, vždy a všude.
KRYTON: (Přehnaně vesele) Blahopřeji, pane! Váš zdravotní stav je jedna báseň. Nashledanou příště.
RIMMER: Takže jsem zcela zdravý?
KRYTON: Zdravý jako rybička.
RIMMER: Kdyby něco nehrálo, tak o tom chci vědět.
KRYTON: Kdyby něco nehrálo, tak Vám to řeknu.
RIMMER: I kdybych to nechtěl vědět?
KRYTON: No, to ne. V tom případě budu lhát a tvrdit, že jste zdravý jako rybička.
Tak poslednýkrát. Choďte si svoje politické preferencie a názory preberať do tematickej diskusie. Ďakujem.
Všude musí být černoši a když je dají na "obal" je z toho humbuk :D.. Jaká je vlastně hra ?
Osobně jsem si při prvním setkání s problémem říkal, že to bude nějaká blbost vyvolaná přecitlivělými lidmi. Postavičku jsem si ani přesně nevybavoval. Pak jsem se na ní podíval, přečetl jsem si o "blackface" (v hlavě existenci tohohle mám, ale na první pohled jsem si to nespojil) a pochopil jsem, že s tím jiní lidé (tmavé pleti) mohou mít problém, neb ta podoba s blackface je tam zřejmá. Navíc se mi líbí, že k tomu přistoupili autoři sami, svou pozici (které rozumím) klidně vysvětlili. Nebylo předem žádných kampaní, které by Amanitě vyčítali "rasismus" atp. Celá ta hysterie se rozjela až poté, co se změnila ona velmi nepodstatná barva. Páč jako tohle je opravdu něco, na čem vůbec ve hře nezáleží.
@Gordon (23.12.2018 13:37): Rozhodně by to bylo lepší, než změnit podstatu té postavy (ze špíny do vlasů). Kdo se skutečně cítí uražen a má nějakou úroveň (sebereflexe, respektu... souvisí s tím hodně věcí), ten danou příčinu (osoba, citát, hromádka špíny...) prostě ignoruje a povznese se nad to.
Ale pokud si někdo potřebuje honit zamindrákované ego a vidí, že za dané společenské a politické situace může uspět, ten se "urazí" i když se neurazí a začne řvát a prosazovat si svoje. Když mu to klapne, uvidí že mu bylo ustoupeno a ví, že příště může řvát zase i kvůli menší "urážce" však když to vyšlo jednou, máme tu precedens a příště to klapne zas. Urážka pak už není pocit, ale záminka jak prosazovat svůj názor, měnit společnost... je to prostředek k moci, v podstatě cesta k novodobé inkvizici.
Chuchel je sice jen malý střípek, ale zato střípek velké mozaiky.
Chjo, tak já se z médií konečně dozvím, že se chrchel přebarvil a tady se taková důležitá zpráva řeší už kolik dní. Fakt by mě ale zajímalo, jestli to je kvůli marketingu nebo neoliberálnímu nátlaku. V prvním případě by u mě měli tvůrci mínus za podfuk, v druhém případě mínus za to, že nevymysleli nějaké lepší řešení. Vždyť teď vypadá jako chlupatej pomeranč.
[neexistující příspěvek]: Nevšiml jsem si, že by byl Chuchel někde zakázaný. Ikonkou nikoho neurážím. Problémem není, že původní Chuchel byl černý, ale že nápadně připomínal blackface (který je považován za rasistický a urážlivý desítky let, není to žádný projev moderní PC culture). Očividně tady mnozí z vás nechápou ten rozdíl, případně nechápou, že v rámci jiných kultur jsou za no-no považovány jiné věci než v ČR a je naprosto v pořádku, že tvůrce hru upraví tak, aby v dané kultuře u konzumentů nevznikaly neplánované negativní asociace.
Zkusme to znovu. Řešíte tu naprostou pitomost, která se vás nijak nedotýká. A naprosto iracionálně to spojujete s nějakým tažením SJW a neomarxistů. Což jsou mimochodem obě nadávky bez jakéhokoliv pevného významu. Nějaký černoch či více se cítil dotčen (viz Shoggotem linkovaný důvod) ozval se a autoři se po 3/4 roce pravděpodobně civilizované diskuze rozhodli změnit barvy. Nikomu se nic nestalo a svět se točí dál.

"Je zajímavé, že tohle řeší jen černoši. "
Je zajímavé, že v téhle debatě jsou jen běloši...

[neexistující příspěvek]: Absolutní offtopic.
@orromis (22.12.2018 11:37): Problém je, že to není jedna zpráva. Chuchel je jen vrcholek ledovce. Podobných incidentů bylo v letošním roce spousta a začíná to nabírat obrátky.

Hele a ty to fakt nevidíš v tom jejich vyjádření? Tak já ti to zvýrazním "apologize to anyone who has been offended". To znamená, že nějaká pomatenkyně typu Chineyere Ezie se ozvala, že je to rasistické a na základě tohoto tlaku změnili hlavní postavu.

Je zajímavé, že tohle řeší jen černoši. Nikde jsem neviděl, že by podobný incident řešil běloch nebo číňan.
@ugraugra (22.12.2018 11:14): Jedinej, kdo má potřebu tu nadávat a někoho ideologicky poučovat o své pravdě je tvůj tábor pomatenců, který si z jedné zprávy vyvodí konspirační teorie o tom, jak přebarvení postavičky v (dětské) artové hře znamená nástup diktatury v celém západním světě a následnou hromadnou cenzuru veškeré kultury. Jestli ti tyhle řeči nepřijdou pomatené, hloupé a totálně naivní, tak už nevím co.

Vyjádření Amanity je zcela jasné (We would like to sincerely apologize to anyone who has been offended by the original appearance of Chuchel. As a team of peace-minded creative people, we simply do not want any of our games and characters even remotely associated with racism or any other form of hate crime) a vysvětloval to tu už dostatečně trpělivě Shoggot.

Kdyby byl tebou popisovaný svět realitou, tak třeba vývojáři Hatred už dávno kopají uran v gulagu a liberální levice mučí jejich rodiny (případně si dosaďte vlastní paranoické obavy z levičáků). A třeba KCD nikdo nekupoval...