Hatred

01.06.2015

Hatred je hra o nenávisti. Prvotina polského studia Destructive Creations vznikla jako reakce na trendy politické korektnosti v herním průmyslu, který produkuje uhlazené, barevné a na umění si hrající tituly, ze kterých se vytrácí zábava. Jako třetí hra v historii pro svůj násilný obsah od organizace ESRB získala rating AO - “Adults Only”.

Vtělíte se do role bezejmenného sociopata, až po okraj naplněného nenávistí, unaveného a znechuceného z bezcenné lidské existence. Jediné, na čem záleží, je zbraň ve vašich rukou a čirý armageddon, který v ulicích způsobíte. S bohatým zbraňovým arzenálem vyrážíte na lov s cílem vyčistit předměstí New Yorku od prašivé lidské spodiny. Bez slitování budete střílet, zabíjet, ale také umírat. Není cesty zpět a čím větší destrukci způsobíte, tím okázalejší bude vaše cesta do pekel.

Hatred kráčí ve stopách sérií Postal a Manhunt. V izometrickém zpracování běžícím na enginu Unreal 4 přináší akční zážitek z destrukce a zabíjení nevinných kolemjdoucích, ale také policistů a vojáků. Hra umožňuje totální devastaci prostředí a vaše šílené vraždění obohacují detailní animace poprav. Podrobné záběry podřezávání hrdla, vypíchnutí očí nebo vystřelování mozků z hlavy umocňují váš drsný herní zážitek.

Hatred je distribuován prostřednictvím elektronických distribučních kanálů (Steam, Desura).
10. 9. 2015 vyšlo zdarma dostupné DLC přinášející kromě oprav chyb i Survival mód s novými 3 úrovněmi, 2 nové stupně obtížnosti, cheaty a několik nových subquestů.

Absolutně vedle.
Katastrofálně neoptimalizované. Na to je jak hra hnusná, tak si neuvěřitelně drze myslela, že se může sekat. Zaměřování dělal debil, protože zaměřovací kříž se neustále ztrácí v nepřehledném černobílém prostředí. Které je navíc úplně generické a hnusné. Jednotlivé úrovně ani nejsou ničím zajímavé, jenže na hře vlastně není zajímavé vůbec nic. Ani zbraně, protagonista, město nebo nějaký nápad.
I samotné střílení do nevinných lidí je debilní. Panáci začnou křičet a rozběhnou se klidně směrem k vám, běží do zdi nebo se jen točí na místě. Pokud by hra chtěla šokovat, musela by aspoň částečně navodit dojem, že člověk střílí do lidí, ne do naprosto gumových a dementních panáků.

Zatímco jakýsi dobře udělaný simulátor mass-shooting by snad mohl být zajímavý, Hatred zeje tvůrčí prázdnotou a naprostým diletantstvím v provedení. Je možné, že někomu to všechno stačí a že samotné téma hry je pro něj dostačující, protože chce být hardcore, ale mamka mu to nedovolí, takže je holt jen edgy u počítače.
Jenže ruku na srdce, je to opravdu dementní.

Pro: takřka nic

Proti: skoro vše

On by vlastně nikdo ani po Hatred nevzdechl, kdyby tam nebylo vraždění obyčejných lidí, jejich popravování a hlavní týpek který se jde pomstít světu.

Námět na antihrdinu je sice fajn, jen by to autoři museli pojmout lépe, dat tomu nějaký smyslu plný cíl a třeba i příběh, než jen vymlácení všeho kolem. Protože takto je to jen top down střílečka, která se jen snaží šokovat svým námětem a zabíjení lidí.

To likvidování lidí a boj proti zákonu má zamaskovat pravou podstatu hry. Ta je prostá, průměrná střílečka která nabídne stereotypní hratelnost.

Je to čistá šeď, kterou na výsluní dostalo násilí. Nakonec není šokující brutalita ve hře, ale jen prázdnota skořápky co měla být hrou.
Prázdné. Nic, než jen bezhlavé zabíjení čehokoliv co se hne. Ztotožnění s hlavním hrdinou prakticky nemožné (pokud nejste taky psychopat), chybí motivace. Příběh vlastně není. Jen násilí. A to nestačí.

Tak nějak se dá ve zkratce popsat Hatred. Přesto by to mohlo nějak fungovat a hra by mohla být zábavná, ale tvůrci pokazili i technickou část, takže se postava stále někde zasekává, ovládání stojí za houby a zaměřovač často není vidět. UI neexistuje. Ve hře jdou řítit i vozidla, ale díky strašnému jízdnímu modelu je lepší chodit pěšky. Jsou zde bugy, hra mi i párkrát spadla a optimalizace také není dobrá.

Ale nejhorší ze všeho je nuda spojená s místy tužší obtížností. Hru jsem hrál několik měsíců, ale ve výsledku jen 6 hodin. Ke hraní jsem se musel nutit a nebýt výzvy, ani ji nedohraji. Takhle jsem nakonec doklepal poslední level na nejlehčí obtížnost, abych to měl konečně za sebou.

Klady se hledají těžko, ale přece jen se něco našlo. Grafická stylizace se k námětu docela hodí a všemožné výbuchy a zničitelné prostředí také potěší.

Jinak krok vedle a nebýt uměle vytvořené kontroverze, po Hatred by neštěkl ani pes.
Já vám nevím. Na jednu stranu se Hatred snaží vypadat jako klasická izometrická střílecí řežba. A mnohdy se jí to i daří. Akce, zničitelnost prostředí, spousta zbraní a dostatek nepřátel či cílů, to tu všechno je. A i stylizace mi poměrně sedla, byť grafika není žádná sláva.
Jenže pak jsou tu ty další stránky. Negativní reklama, taky reklama, řekli si v Destructive Creations. A ono to zafungovalo, o tom žádná. Věřím, že v době vydání o Hatred slyšel ledakdo. Zahrát si za maníka, který je čiré zvíře a chce povraždit vše, co se hýbe, ... I když v dnešní prudérní společnosti to není zrovna žádáno. Avšak, když už se vývojáři pokusili udělat něco takového, mohli si dát aspoň víc práce s nějakou tou omáčkou okolo a nestavět vše tak blbě jen na snaze o šokování. A to všechno jde ruku v ruce s ovládáním dost na prd a bugy. Když to nakonec zaobalí do závěrečných titulků, které pomalu vypadají, že autoři čerpali z vlastních zkušeností, už jsem si říkal, že tohle si mohli přece jen odpustit.
No co už. Zahráno, dohráno, "těšilo mě" a jedeme dál. Jsou i horší hry, ale přece jen tady se snaží stavět prakticky jen na kontroverzi. Příště by to chtělo i dodat nějakou nadstavbu a nějaký ten um.

Pro: akce, stylizace

Proti: ovládání, bugy, snaha vše stavět jen na kontroverzi

Hra stojí na střílení a to je samo o sobě dost mizerné. Přestřelky mi přijdou nepřehledné, protože paňáci často útočí za viditelnou částí obrazovky, zaměřovač se mi ztrácel, což mi ztěžovalo sledovat natočení postavy a díky černo-bílé barevné paletě je prostředí špatně čitelné.

Technická stránka sama o sobě stojí za vyližprdel a hlavně v napěchovanějších scénách s velkým počtem lidí se framerate propadá až na neúnosných 30fps. Nehledě na to, že při použití 5.1 zvuku mi hrají jen zadní bedny.

Svou kontroverzí zaujme, ale nebaví.