Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cannon Fodder

Sensible Software •  Arc Developments (3DO) •  Krisalis Software (3DO) •  Arch Rivals (Amiga) •  PanelComp (SNES, SegaMD) •  The Dome Software Developments (Jaguar) •  Audio Visual Magic (PC) •  Codemasters (GBC) •  Magic Productions (Symbian) •  Tower Studios (J2ME)
1993
prosinec 1994
1995
prosinec 2000
2004
20.11.2005
79
55 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Jedná se o akčně taktickou hru, kde ale musíte strategicky přemýšlet – bez strategie se v některých levelech neobejdete.

Ovládáte skupinu až 5 vojáků, se kterými plníte různé úkoly jako zabíjení nepřátelských vojáků, demolici budov a záchranu zajatců. Skupinu můžete ale i rozdělit na části a ovládat je samostatně. Vaši vojáci také získávají povýšení, se kterými rostou jejich zkušenosti a výkon. Pro ulehčení přesunu a ničení nepřátel můžete používat různé dopravní prostředky jako tanky, které vám dávají velkou výhodu, ale mají i nevýhodu, že pokud zůstanete v dopravním prostředku při jeho zničení, většinou to také zabije vaše vojáky.

Ve vašem arzenálu zbraní najdete kulomet, granáty, rakety a další. Ty těžší zbraně poté slouží právě například ke zničení budov, které jsou odolné proti kulometům. Tyto zbraně většího kalibru ale mají omezené množství munice, kterou musíte najít v podobně zásobovacích beden.

Ve hře musíte projít 23 misí, které jsou dále rozděleny do 72 úrovní. Prostředí se různě mění a budete se pohybovat například v džungli, na poušti a sněhu. V pohybu vám také bude bránit nebo vás zpomalovat různý terén. Budete muset přeplavat řeky, ze kterých nemůžete střílet, můžete se utopit v bahnu, ale také vás mohou překvapit různé pasti.

Hra byla prioritně vydána na Amigu, kde získala mnohá ocenění, jako například cenu za hru roku od časopisu Amiga Action, a až poté byla přenesena na další systémy a konzole.


Poslední diskuzní příspěvek

no nevím, mě přišlo, že je nezničitelná s tím, že jakmile se odstřelí všechny spawnovací baráky, přestanou i z děl vylézat noví nepřátelé....

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Při procházení starých odechovek jsem dostal šílenou chuť pustit si po letech tuhle šílenost a docela mě překvapilo, že taková notorická pecka z devadesátek tu nemá jediný koment.

U Cannon Fodderu nemá smysl pitvat příběh, protože tu žádný není. I když mě překvapilo, že GOG verze má něco jako intro. Grafika - inu detailů tu moc není, je to titěrné, rozplizlé a na mapě stěží poznáte co je co. Na druhou stranu, prostředí (džungle, poušť, ledová pustina a podzemí) jsou vykresleny slušně a rovněž výbuchy a krev jsou taky fajn.

U Cannon Fodder jde především o instantní řežbu, do které se dostane naprosto každý. V pohledu shora vidíte skupinu vojáčků, se kterou musíte vyčistit kolo, což znamená pobít všechny vojáky a odpálit budovy, kde se spawnují. Ovládání je myší, pravé tlačítko střílí, levé chodí, obě najednou odpálí raketu či granát. Nic jednoduššího a intuitivnějšího nemůže ani být. Navíc je to ze začátku naprostá pohoda. Nepřátelé padají po desítkách, se svou skupinkou si připadáte jako Rambo a mise rychle ubíhají.

Zdání ale klame a z odechovky se vyklubala dvoudenní řežba, kdy mi i ulítlo pár sprostých slov. Není se čemu divit, protože hra má 24 misí a každá mise může mít 1-6 kol, celkem to dělá 72 kol! Mezi misemi můžete ukládat, ale v misích jste odkázáni na sebe. Když Vám zařve voják, nic se neděje, když zařvou všichni, jedete znovu a to tak dlouho, dokud máte na základně rekruty. Takže jsem se zpočátku snažil projíždět mise bez ztrát, ale brzy to vzdal.

Ono totiž přituhuje a fest. Napřed se objeví voda ve které nemůžete střílet, v mapách začnou být bazukáři, kteří udělají s Vaší skupinkou krátký proces. Vyplatí se (a to platí pro celou hru) rozdělit postavy a chodit s jednou na opatrný průzkum, neboť palebná síla je stejná, ale hůř Vás zasáhnou. A pak už to jede. Obrněné domy či věže, které musíte zničit z vozítka či jiné věže. Auta co z Vás udělají krvavou kaši, nezničitelné tanky a naprosto zkurvené vrtulníky, které pokud jsou ve vzduchu nezasáhnete ničím a ony Vás bombardují granáty či raketami. O to slastnější je pocit obsazení něčeho podobného, ideálně vrtulníku a naprostá masová destrukce :) Náplň misí je vynikající.

Abych jen nechválil, některý věci tak super nejsou. Záchrana rukojmích, které se odmítají hnout, či Vás následovat (naštěstí jsou nesmrtelná). Některé mise jsou šíleně nefér, protože než se stihnete pohnout, tak na Vás něco letí a odstřelí Vás. A ovládání hapruje. Postavičky se zasekávají, chodí husím pochodem a vozítka a v menší míře i paňáci mají jakousi setrvačnost, díky čemuž občas zařvete ne vlastní vinou, ale vinou ovládání. A šílenou poslední misi si autoři mohli odpustit. Objeví se poprvé časový limit 99 sekund, svou skupinu musíte rozdělit na tři, vyčistit tři místa, obsadit spínače a přivolat vrtulník. Tím následně sesbírat ostatní a ještě zničit všechny baráky. Ve stejný moment se objeví nezničitelný nepřátelský vrtulník a prostě se to nedá stihnout. Já to zvládl asi na posté s hollywoodským časem, kdy zbývala jedna vteřina

Každopádně Cannon Fodder byl skvělou zábavou jako kdysi, jen místy poněkud frustrující. A jdu zkusit dvojku, kterou jsem nikdy nedohrál.
+16