Candle

11.11.2016
24.07.2018
25.07.2018
26.07.2018

Candle je 2D adventúra s prvkami plošinovky, vizuálne vytvorená v štýle ručne maľovaných akvarelov. Hráč sa v nej ujíma úlohy Tekua, mladého šamanského učňa na nebezpečnej ceste za záchranou šamana svojho kmeňa pred zlým kmeňom Wakcha. Jeho cesta je plná rôznych nebezpečných pascí a prekážok. K prekonaniu týchto nástrah je vyžadovaná veľká pozornosť a dobrý prehľad o blízkom okolí. Mladý šamanský učeň Teku má ale zvláštny dar: Jeho ľavá ruka je vlastne sviečkou. Svetlom tejto svojej sviečky môže zastrašiť svojich nepriateľov, alebo si posvietiť do tmavých zákutí.

Maľované akvarelové vizualizácie dávajú Candle špeciálnu atmosféru, pretože všetky prostredia a aj postavy boli najskôr ručne vypracované a až následne naskenované do virtuálnej formy. Hra preto neustále pôsobí ako živá maľba a atmosféru ešte dokresľuje soundtrack s juhoamerickými indiánskymi hudobnými motívmi.

Candle patrí rozhodne k najpríjemnejším prekvapením roka. Adventúra plná ťažkých hádaniek, inšpirovaná vydarenou českou hrou Machinarium a skrížená s nekompromisným štýlom kultovej plošinovky Limbo. Dúfam, že ste teraz zbystrili pozornosť, lebo táto hra si ju zaslúži.

Daedalic vydal ku koncu tohoto roka už druhý skvelý prírastok do žánru a okrem krásneho, no dosť ľahkého Silence prišiel s rovnako krásnym, no oveľa ťažším kúskom. Candle je adventúra, ktorá sa hrá ako plošinovka. Na Machinarium sa Candle podobá svojou veľkou obtiažnosťou, hádankami a rozprávaním medzi postavami pomocou kreslených bublín. Je to však výrazne akčnejšie, bez klikania myškou a zákerne umrieť tu po vzore Limba môžete takmer na každom kroku. Aj napriek viditeľnej inšpirácii ponúka Candle veľmi zaujímavý a neokukaný svet dažďového pralesa plného krutých domorodcov, bláznivých šamanov, nebezpečných pascí a živočíchov.

Krásny a originálny vizuál plný akvarelových farieb, perfektná hudba, vydarené animácie, pútavá hrateľnosť a výzva. Candle je rozhodne ťažká hra, riešenie niektorých hádaniek dá poriadne zabrať a je veľmi dôležité pozorné preskúmavanie okolia. Hádanky sú však založené aj na častých návštevách tých istých miest, čo zamrzí, ale dáva to v hre zmysel. Hra mi zabrala okolo 12 hodín a rozhodne som spokojný.

Pro: Krásny a originálny vizuál, vydarená hudba, nebezpečný svet dažďového pralesa, humor, naozaj veľká obtiažnosť

Proti: časté navštevovanie tých istých miest