Black

24.02.2006
11.06.2019

Black je hra vyvinutá tvorcami série Burnout Criterion Games.

Dej hry sa odohráva v Ingušsku a Čečensku. Hlavnou postavou je vojak špeciálnej jednotky Black Ops a veterán Jack Kellar. Ten rozpráva svoj príbeh retrospektívne, keď ho vypočúvajú kvôli teroristickej organizácii Seventh Wave. Prvá misia začína vo Veblensku, kde sa Kellar a jeho skupina snažia napadnúť pevnosť organizácie. Počas tejto misie ho ale napadne terorista a Jack zistí, že vodcom Seventh Wave je bývalý agent CIA William Lennox.

Hrateľnosťou ide o štandardné FPS, kde je cieľom zabiť na ceste všetkých nepriateľov. Hra je ale význačná svojim enginom RenderWare. Vďaka nemu Black podobne ako F.E.A.R. obsahuje veľké množstvo časticových efektov a čiastočne zničiteľné prostredia, ktoré reagujú na streľbu a výbuchy. Jack môže naraz niesť len 2 zbrane, tak je často potrebné sa rozhodovať, ktoré potrebuje viac.

Black obsahuje celkovo 8 misií, kde Jack plní rôzne hlavné a vedľajšie úlohy. Počet úloh je ovlplyvnený výberom náročnosti.

@Rapier (30.01.2024 13:43): Tak dá, záleží na štěstí a ceně. Mně jich rukama už několik prošlo. Častější a levnější byvaji přes nějaké japonské obchody kde to není tak raritní. Jinak úprava pro chod emulatorů a ps1-3 knihovny jakoby ze zálohy je možná skoro u všech druhů ps3. Problematické jsou jen některé super slim a Fat modely ale většinou to jde. I když nutno říct že to je poměrně složitější proces.

• XboxX/S --
Spektakulózní dunění zaujme od prvního výstřelu. Z přestřelek mi padala omítka a každý výbuch otřásal zateplením fasády ve dvanáctém patře. Zvuk dělá polovinu atmosféry BLACKu. Nadstandardní musela být ve své sobě také zničitelnost prostředí a částicové efekty, které dokážou vzedmout tolik bordelu, že přes něj pomalu nejde vidět.

A nejde toho více. Nejde skákat, nejde běhat, nejde mířit přes mířidla, nejde sbírat munici ze zbraní předchystaných na zemi. Z nepřátelských paňáků neteče žádná krev a dokáží spolykat klidně půl zásobníku. Naštěstí průměrný zásobník tady má asi 80 nábojů, takže toho dunění si lze užít dostatek. Mrtvoly rychle mizí a další paňáci se ještě rychleji spawnují.

Obtížnost je vysoká spíše nárazově a to většinou, když se mi za zády objeví zeď a hra na mě vychrlí hromadu paňáků, nejlépe se štíty a s RPG snajpery někde v dálce. Input lag je asi půl vteřiny, takže ovládání je gumové i na konzolové poměry a bez možnosti autoaimu jsem si to docela votdřel.

Nepotěší checkpointy, rozeseté klidně několik desítek minut od sebe a misi je potřeba dohrát vždy na jeden zátah, protože uložení postupu se týká pouze aktuálního sezení. Možnost uspat konzoli a pokračovat později mi bohužel nefungovala - po probuzení mě hra pravidelně vyzývala k restartu. Celkově osm misí není nijak zajímavých, geometrie levelů je jednoduchá a především dva poslední kousky mě dost zklamaly.

Jedna z kultovních konzolových FPS legend může pro PCMR působit spíše jako průměrná arkáda. Hrát to na obyčejném TV repru, asi bych s tím ani neztrácel čas. Ale ta omítka už stejně potřebovala vyměnit...

Hodnocení: ✰
Herní doba: 7hod 56min