@S4TW (21.08.2020 10:16): Rozumím. Nicméně pojďme si to projet. Iron skin má více vrstev. Každá vrstva odpovídá dvěma úrovním. Jaheira na 16 úrovni druida už tak snese osm ran, než o ochranu přijde. Navíc je kouzlo poměrně rychle sesláno a o úroveň výše je pak kouzlo "báječná vzpomínka", které ji vrátí dvě kouzla páté úrovně. Výsledkem je, že Jaheira na 16. úrovni druida vydrží třebas osmdesát (deset Iron Skinů) ran. Je to fakt málo?

Btw ještě k Sarevokovi... V rámci ToB se může stát chaoticky dobrým. V rámci party do-gooders ideální člen. :)
@Jab (21.08.2020 10:13): no jo, ale jak dlouho ta stone skin vydrží? když naběhne do chumlu, tak to není na dlouho ne? pak teda ještě vidím problém v tom, že abych si obnovil kouzla, tak musím odpočívat, což při nějakém dobývání dungeonu, hradu, čehokoliv je pak oser, kde je mraky soubojů, jestli mi rozumíš...

prostě teď na konci hry se mi moje (ať už sebehorší) taktika nechce nějak zvlášť překopávat :-)
@Red (21.08.2020 10:06): ale tak já nerozporuji, že tu hru má zmáklou křížem-krážem, ale já to hraji tak, jak mě to baví, jedu si to dost po svém, jen když se dostanu k nějaké zoufalé situaci, tak hledám pomoc a zrovna Korgan jako tank fungoval na výbornou, on má ještě nějaký ten rage mód, hromadu HP, dal jsem mu silnout celou plátovou zbroj a rozbíjel to solidně... Mozkožrouty vymlátil v podstatě on, protože měl imunitu a psyonické útoky...
Neposlouchej ho, prostě jen ty dredatý máničky vyhovují jeho zvrácené ideologii. V této společnosti je ten z ToB je jak pěst na oko.
@S4TW (21.08.2020 09:58): U mě může. To je jen asi nějaký EE nesmysl. Tak či tak bude moci nosit alespoň tu zbroj ze stínového draka. Dost možná i bílého, rudého a modrého. A to i v té EE verzi.

Charakter bez Iron Skinu či Stoneskinu není tank.
@S4TW (21.08.2020 08:56): Netuším, co máš za partu. Ale vzhledem k Iron Skin je nejlepší tank ve hře Jaheira. Navíc ji můžeš dát do druhé ruky Belm a přidat další útok za kolo.

Podobně Mazzy je skvělá, neb může do druhé ruky dostat Kundane (rovněž další utok za kolo) a do hlavní meč Masky, který je volně v prodeji ve Watchers Keep.

Haer'Dalise beru páč má mezi High Level Abilities pasti a Use Any Item, s kterým může používat šarlatové ninja-to (opět útok navíc). Navíc má obranou a útočnou otočku, stone skin aj.

Nakonec Valygar je skvělý s Celestial Fury (s kterým může backstabovat) a později do druhé ruky Crom Fayer. Celestial Fury se v základní hře (a i v ToB) dá prohodit za Flail of Ages. V ToB pak za Axe of the Unyielding.

Plus jsou uvedení výše imho (s Imoen ještě) nejsympatičtější dobří a neutrální společníci v BG 2. V ToB je pak Sarevok, který má s Ravagerem skvělou šanci rubnout nepřátele jednou ranou. Bohužel mnoho potvor je v datadisku proti tomi imunní. Hlavně na boss fighty je tak lepší Haer'Dalis a jeho pasti.

Výborný je i Anomen. Ale osobností je to strašný otrapa. Fajn je Keldorn. Hlavně proti mágům. Ale toho máš. Ani jednoho z nich bych ale z osobních důvodů nebral.
Osobně už inklinuji k určité partě. U mě nejčastěji Charname, Jaheira, Yoshimo/Imoen, Valygar, Mazzy, a šestý Haer'Dalis či Sarevok.
@Tulareanus (20.08.2020 21:07): neco z nich uz mam hotove a je pravda, ze spousta z nich byla paradnich, dnes by to vydalo v podstate na dlc takove 1-2 questy. Jen jsem si nejake nechal otevrene, ze jsem treba nevedel co delat nebo jsem se necitil levelove nebo jsem nemel spravneho companiona :), ale urcite chci poradne doprolezt
@S4TW (20.08.2020 20:48): Tak tie sidequesty si v šiestej kapitole naozaj poriadne poplň, pre mňa osobne práve tie väčšie sidequesty, ktoré sa ti odomknú s druhou kapitolou, tvoria pre mňa najzábavnejší obsah BG2.
Myslím tym veci ako Umar Hills, The Cult of Unseeing Eye, Planar Prison, Valygarova sféra, Trademeet problémy a podobne.
@Tulareanus (20.08.2020 19:28): Dorn a Korgan, hajzlové oba najednou, ale týpci se cestou nejdřív zkamarádili a pak vzali čáru oba najednou...

naštěstí jsem byl ve fázi, kdy už nebylo třeba téměř vůbec bojovat, něco málo jsem vyřešil a jeden menší podúkol (vybílení obydlí Jae'llat) jsem vynechal, protože bych to prostě nedal nebo by mě to stálo přílišně nervy a pokusy, navíc to bylo ve fázi, kdy na mě všichni spěchali... ale už jsem šťastně na povrchu, Elfové mě opravdu vřele přivítali... teď mě čeká doplnění party (chudák Nalia zůstala v tom blázinci :D, ale tu bych stejně do party už nechtěl), dodělání side questů, které mi tam ještě visí, doprozkoumání oblastí a hurá na finál příběhu (respektive semifinále)...

58 hodin za mnou a řekl bych, že takových 12-20 ještě přede mnou a to neberu v potaz datáč :-), výživná dávka pořádného RPG, tak to mám rád, ale teď si musím chvíli odpočinou u This is The Police :D
ha, tak jsem zachánil otroky z města Illithidů, což je sice hrozně fajn, ale zapříčinilo to, že mojí partu opustili dva členové :D a zrovna se jednalo o tanky, takže jsem teď trochu weak na souboje a to jsem uprostřed Drowského města, naštěstí všechny dungeony jsem předem vybil (téměř celé teda :)).... no, trochu mám bobky, abych se z této prekérné situace dostal
@Jab (15.08.2020 22:32): Dík za info. Já dohrál EE jenom jedničku (asi 3x), ve dvojce mi vždycky nějak došla šťáva, s UI ses smířil nebo ho nějak upravoval?
A u Irenica/Sarevoka bych to neřešil, ale jméno hlavního záporáka z TOB by měl být spoiler :)
Ah damn. Oni odstranili ten pauza cheat, kdy se daly u nové postavy zachovat předměty v inventáři. :( To je zklamání a dost velká rána pro ty mé šílené dual-classy (naposled Berserk/Druid 22/25). Samozřejmě jsem se těšil, až jej plně vybaveného pošlu zpět do Irenicova dungeonu a projdu s ním z legrace pár lokací. Shadow Keeper funguje stále. Ale je škoda, že to takhle naschvál zesložiťují. Zrovna tenhle "workaround" ničemu neškodil.

Anyway imho je v EE verzi možná závěrečný souboj o fous těžší. Ale možná se mýlím. Je tam aj tuším změna, že lze mít jen jednoho Planetara/Devu. Hloupě jsem si je šetřil. Problematické bylo akorát druhé soubojové kolo ze čtyř. Buď mi někdo vysál úroveň (u asi dvou charakterů na to nemám předměty a příslušná "protekční" kouzla jsem zapomněl), nebo mi postavu uvěznili, zkameněli a rozbily atp. A pokud přímo zabili, tak nějakou kouzlící postavu, která bez předmětů přišla o několik kouzel. Prostě neakceptovatelné. :) Další souboje s Amelyssan už ale byly pohodička. Pokud ji btw necháte a rubete jí ty miniony, tak vám je tam kouzlí ve velkém dále. Taky si z původní hry nepamatuji, že by v ní tohle bylo. A vlastně ani ze svého posledního průchodu EE verze. Je třeba tedy se rovnou zaměřit na ní a spolehnout se, že tam Death Tyrant třebas to uvěznění nestihne zakouzlit.

Ten první souboj byl vlastně skoro hned hotov. Pak přišel druhý (který jsem si ale zesložitil sám tím, že jsem chtěl perfektní výsledek a nebyl jsem připraven na všechny eventuality). A navíc jsem zapomínal na důležité věci (lektvary síly, nahození berserka aj.). Pak už jsem do toho chodil více připravený a poslední kolo (i to předposlední) už byla procházka růžovým sadem na pár sekund. Viz i plné životy u všech.
@Sadako (13.08.2020 19:37): no vidíš, další věc, co jsem ještě ani jednou nepoužil, vyzkouším, díky za radu :D...

já jsem teď uvězněn a byl jsem nucen vyměnit jednoho člena své party (přeci jen Imoen jsem nemohl nepřijmout zpět...

jinak normálně se snažím aspoň částečně vysbírat achievementy... u jedničky jsem taky pak dosbírával, ale tady mám pocit, že si to všechno nechám na druhé hraní, jelikož bych se zbytečně připravil o kouzlo objevování při dalším průchodu, takže ačkoliv sběratelské srdéčko bude teď plakat, moje budoucí já mi určitě poděkuje :-)

a jen pro vaše info, 44 hodin a 4. kapitola, jako délku to má slušnou, neboť nějaké side questy jsem si pošetřil na později a zároveň vím minimálně o dvou lokacích (které už mám odhalené), že jsem je ještě neprošel :-)... ono to na těch 70 hodin možná i vyjde a to neberu v potaz datadisk
@John Mirra (13.08.2020 15:43): samozřejmě máš pravdu, ale ta lenost... PST jsem zvládl úplně na pohodu, tam jsem četl i komplet manuál a hra mi víceméně nedělala problémy (maximálně pár hádanek)... BG 1 bylo taky poměrně v pohodě, neboť tam magie (dle mého názoru) nebyla tak důležitá jako ve dvojce... ve které teda už trochu narážím, proto dost často zneužívám toto fórum a věř, že mezitím je ještě spousta pokusů-omylů v samotné hře :-)... nejhorší jsou ovšem ty pauzy, kdy nezřídka zapomenu triky, které jsem si již začínal zažívat :D
@John Mirra (13.08.2020 15:22): Na beholdery máme štít. Pokud ne, tak je to na ně ale vskutku nejlepší.

Na mind flayery máme kostlivce (od 15. úrovně skeleton warriory), invisible stalkery a Mordenkainovy meče. Holt nemají mozek, takže projdou skupinkou mozkožroutů a nikoliv naopak.
@S4TW (13.08.2020 15:26): To chápu, taky mám čím dál větší problém se do hry "dostat", hlavně z časových důvodů. Ale zrovna tady je to hrozná škoda :)
Mně třeba pomáhá si číst různé tipy a triky, občas si přečtu i návod k začátku, abych se ze začátku zorientoval a neodradilo mě to (to jsem praktikoval třeba kdysi u Planescape, protože jsem se na začátku v Sigilu fakt neorientoval).
@Tulareanus (13.08.2020 14:14): já se srabácky přiznám, ale to množství a všelijaké kombinace ještě s itemy mě prostě odradily... já jsem rád, když si k tomu mohu jednou za čas sednout a na tohle jsem hrozně líny se učit, občas něco pochytím, ale že by se mi to chtělo nějak zevrubně studovat... :D ... jj, cloud jsem už taky párkrát využil, nejlepší je, když můžete ještě nepřátele zavřít do místnosti a oni nejsou schopni si otevřít dveře, podobně to fungovalo s bleskem :-)
@Jab (13.08.2020 15:09): Jo, to s tím zneviditelněním je vlastně pravda.
Proto píšu spamovat, když to tam nahážeš fakt 20x (třeba s pomocí hůlek), tak "pár" zásahů projde i přes odolnost na magii :)

@Tarhiel (13.08.2020 15:04): A víš že v BG 1 jsem ho používal naprosto minimálně? :) V základní hře ho člověk dostane jen když ví kde přesně ho hledat a v datadisku jsem na něj často zapomínal... to někdy musím napravit :)
Pokud nechcete, aby k vám i tak nepřátelé doběhli, tak je potřeba kombinovat s grease, stinking cloud, web aj. Nebo po zakouzlení nahodit neviditelnost ideálně mágovou holí z BG 2.

Ač nemálo nepřátel má resistence na magii a od BG2 dále je potřeba na ně jít jinak.
@S4TW (13.08.2020 13:56): Aha :D No tak úplně nejtrapnější metoda je prostě spamotav Death Cloud (Smrtící mrak) a to do míst, kde je ještě černá obrazovka, tj. nevidíš ho a on nevidí tebe. Takže pak zůstane na místě a nechá se pomalu zabíjet... :)
@CeBrk (13.08.2020 13:44): Inak sranda, ako mi to vlastne pripomenulo, aká je tam tá čeština vlastne zlá (napr. subtle preložené ako "pozorní"). :)

@S4TW (13.08.2020 13:56): Koľko drakov si vlastne doteraz stretol? Ignorovať kúzla je chyba alebo škoda, pretože nielen hru robia extrémne zaujímavejšiou a zábavnejšou, ale mám pocit, že bez nich je to aj oveľa ťažšie.

Mne inak tiež Firkraag prišiel ako niečo, čo som bez problémov zabíjal v druhej alebo tretej kapitole.
@S4TW (13.08.2020 13:18): Rubnul jsem ho za osm sekund i s tím kouzelníkem. Stačilo pár summonů, bless, chant, haste, defensive harmony a samozřejmě breach kdykoliv někdo z nich měl stoneskin. ;)
@Jab (13.08.2020 13:14): ja lempl zkousel toho cerveneho draka a uplne bez sance, tak se tam mozna vratim ke konci hry, ale porad si prijdu jako hrozny debil na ty kouzla, takze to nejspis nedam :)

Jinak proste hraji pomalu no, na druhou stranu jsem do toho jeste zacal TLOU 2 a dost mi berou i mp hry, ktere ted dost jedu.
@S4TW (13.08.2020 13:11): Já to pár dní zpět zase dohrál a už jsem v ToB. :) Ten už ale budu hrát pomaleji, pokud jej vůbec dohraji. Velmi často se v něm zaseknu. Ta linearita je prostě vyčerpávající.

SoA jsem btw končil s cca 4,5 miliony xp u hlavního hrdiny. Což se hodí, neb jsem jej dual classoval až na 22. úrovni. :)
Tento týden začnu 4. kapitolu, vím, žádná sláva, ale příští týden bych se mohl více posunout a doufám, že do konce měsíce bych mohl mít dohranou první část (za druhou beru datadisk).
Pro mě je dobrý důvod připojit se ke zlodějům už jen to, že později mohu Arana požádat, aby vyvěsil odměnu za hlavu toho šmejda Saemona Havariana, kterému mu tím alespoň trošičku znepříjemním život. :)
Jinak jak jsem prijel tou lodickou na ostrov, tak jsem si vzpomnel na PoE, taky mozna brzo zkusim :)
@Jab (07.08.2020 09:40): Já to taky většinou tak hraju, ale zrovna teď to mám rozehrané po delší době za zlou partu a chci to udělat jinak než to dělám vždycky, takže... :) Myslím že nezískám ten amulet, co chrání proti vysátí úrovně, který mi dá Aran, ne?