O jaké zbrani tu mluvíte? Předpokládám, že o nějaké, kterou nemám :D... nic, já už pokročil do sedmé kapitoly, tak si to případně nechám na druhé walkthrough... obávám se, že tu bude jedna z těch, co mi cestou někde zmizela :D

Jinak aspoň malé vítězství, asi na potřetí, co jsem vlezl do jeskyně, tak tam byly dětátka... no, sice jsem pořád hrdina, ale už mě ve vesnici nechtějí vidět... btw. když jsem začal 7 kapitolu, dá se ještě vracet? nebo už to je čistě po hlavní lince?
@mazar1234 (23.08.2020 19:18): No musí se s ním trefit akorát. :) Proto je to ideální právě pro nějakého toho Berserka. Ale recht, s touhle zbraní na něj také chodím primárně. Hele Minsc vlastně... Ten jeho Berserk by taky mohl fungovat a navíc má specializaci na palcáty!

@mazar1234 (23.08.2020 19:18): Nj. Já to nepoužíval tak či tak. Nadto jsem v posledních několika případě vždy hrál za Berserka nebo měl Korgana. Takže ani se spell immunity aj. jsem se nezabýval. Je to (zuřivost berserka) nejjednodušší cca férová cesta, jak na něj. BG 2 EE je s těmi změnami často otravné...
Po premene na Demilicha dokonca ojedinele až +4 zbrane (rarita) fungujú, ale je paradoxne very-easy ak nabehneš s tým Mace čo má "% na Instakill Undead Creature".... to po pár loadoch vydá celý súboj na pár sekúnd doslovne.

@Jab (23.08.2020 19:18): BTW Protection from udead je v EE nerfnutý, jediná moťnosť poctivého fightu je asi len ten Berserk, alebo zvitok "protection from magic".
@S4TW (23.08.2020 19:02): Jo, to se změní na toho demi-licha. Který hází to uvěznění. V tu chvíli už by jej Korgan se zuřivostí rychle sejmul. Ostatní postavy by ti ale uvěznil, pokud bys je nestihl uklidit včas. U hlavní postavy to pak znamená insta load.

To spell immunity (a tam pak to Abjuration) ale také funguje dobře. Bohužel to uchrání jen tu postavu, která jej sešle. A ta ochrana před nemrtvými je pak skoro cheat někde na úrovni toho štítu proti Beholderům.
@Jab (23.08.2020 18:58): však na něj nejde útočit předtím, než promluví, se objeví a hned mluví...

ne, na tohle už prostě nemám, to je na mě nějaký moc složitý :-), když už má minimum, tak pak se mu zase doplní zdraví a je tam zase nějaká jiná forma a prostě to vzdávám, Firkraag mi přijde snad ještě horší, ačkoliv by neměl být...
@S4TW (23.08.2020 18:39): Kangaxxe když se pak změní na demi-licha, tak je na něj fajn berserk. Což byl ten Korgan. Neb ti jsou s tou zuřivostí imunní na uvěznění. Pomůže i Spell Trap (mágovo kouzlo). Tuším je i součástí mágovy Staff of Magi. Jo a také můžeš prostě koupit ochranu před nemrtvými v chrámu hned nad tímhle barákem. To Kangaxx bude už víceméně jen utíkat. Ale občas to uvěznění i tak sešle.

Btw hodně se hodí i Ring of the Ram, který měl na sobě Tolgerias v Planární sféře (úkol s Valygarem). Jakmile se změní na demi-licha, tak to na něj vypust. Ubere mu to podstatnou část životů.

Jo a už na páté úrovni je kouzlo Spell Immunity. Tam nastav Abjuration. To se pak může jít Kangaxx také vycpat. Problém ale je, že jej mág může zakouzlit jen na sebe.
no dobrá, tak Firkraag a Kangaax, boje s nimi definitivně vzdávám, tam jsem absolutně bez šance :D
@S4TW (23.08.2020 16:58): První dvě patra bys měl dát. Od třetího dále bych to dohrával ale až v ToB. Dá se tam v datadisku pak vrátit.

Ono se to tam hodí. Jsou tam v prvním patře hned ty zásobníky na šípy a šipky +1, opasek na všechny projektily a meč Masky k prodeji (pokud máš u někoho krátké meče).
dostal jsem se do watcher's keep a asi bych tam ještě neměl být nebo? :D
@Jab (23.08.2020 13:28): jakože jsem dětem koupil chlast? Docela v pohodě :), pořád jsem za hrdinu :D... takže je mám odepsat jako mrtvé, jo? škoda... ono je možná problém, že jsem s nima přišel do interakc až, když jsem tu jeskyni vyčistil, tak možná proto?
jojo, přesně takhle vypadá, ale je prázdná, je tam pár mrtvol, já už jinak Umařinu vrchovinu mám komplet, jen tohle mi tam visí... pár dní nepomůže, ten quest mi tam visí už hooodně dlouho :-)
@S4TW (23.08.2020 12:58): Já si ten quest přesně nepamatuji, páč dětem obyčejně alkohol nekupuji, ale nejsou v zadní části té jeskyně? Když jdeš v ní trochu více na severo-východ, tak pokračuje. ;)
Dodelavam side quest a nemohu najit deti z umarske vysociny, kterym jsem koupil chlast... v jeskyni nejsoi
@Jab (21.08.2020 17:07): Wow, díky moc, poprvé používám tlačítko "Založit" u příspěvku :-) Je dobré vidět, že jsem něco dělal dobře a použil jsem i správné vybavení. U něčeho jsem byl naopak úplně mimo (vždycky jsem nejdříve tupě bil ty jeho summony) a něco jsem si prostě nikdy neosvojil (Chain contingency). Nečekal jsem, že nezmíníš Time stop, který jsem si sice taky nikdy neosvojil, ale na youtubu jej využívá na ty náročné souboje snad každý. Jasně, těch způsobů jak souboj dotáhnout do úspěšného konce je určitě více.

Sakra, stejně je ta Watcher's Keep nejlepší částí ToB :-) A tu Demogorgonovu auru neporazitelnosti imho nemá žádný jiný boss.
@Radecker (21.08.2020 16:33): On je bohužel imunní na Lower Resistance. Ale kouzlo osmé úrovně Pierce Shield na něj jde dobře. Dej jej 3x do pořadače (Chain Contingency) a ten nastav na "See Enemy" a "Nearest Enemy". Musíš postavit mága tak, aby to šlo do něj a ne do těch dvou Marilith, které si přivolá. Ty btw úplně nechej (jinak si začně vyvolávat Glabrezu). Jakmile bude bez ochran, tak do něj rychle rubej válečníky. Tradiční předsoubojové Bless, Chant, Defensive Harmony doplň určitě Improved Haste (šestá úroveň mága) na válečníky. Ti ať mají zároveň pár Critical Strike (HLA) a případně Greater Whirlwind (u těch válečníků, kteří nepoužívají dvě zbraně). Pro jistotu bych použil také další kouzelníkovu HLA a to konkrétně Improved Alacrity. Ta umožní sesílat kouzla ihned po předchozím. Využij to na další ničivá kouzla. Demogrogon by v tuhle chvíli neměl mít žádné resistence na magii (po tom 3x Pierce Shield z Chain Contingency). Ideální je tak tady použít Abi-Dalzim's Horrid Wilting (budeš jich mít dost - jen je potřeba si uvolnit knihu a vyhodit ty Pierce Shield poté, co je umístíš do toho Chain Contingency - a pak se samozřejmě vyspat). Z deváté úrovně (resp. desáté - HLA) kouzli pak zejména dračí dech. Pokud máš zloděje či barda vysoké úrovně, tak před samotným soubojem umísti všude okolo něj (když je ještě neviditelný - tipni jej podle okovů) Spike Trap. To s ním také udělá velkou paseku.

Jinak ty jeho Marilithy a případně Glabrezu řeš primárně Mordenkainen's Sword (summon sedmé úrovně knihy kouzel mága). Pomohou i Devy samozřejmě (HLA druidů, knězů aj.). Planetary spíše ne. Šetři si ta kouzla deváté úrovně na dračí dechy a improved alacrity. Mělo by to takhle stačit. ;)

Stran ochran samozřejmě ty Stoneskiny a Iron Skiny. Hodí se i fire rezistence (z předmětů, lektvarů i kouzel). A také imunita na jedy. Tu dává třebas prsten Gaxxe (z Kangaxxe :)). A Periapt of Proof Against Poison (je v Druid Grove na té Rakshase). Dá se koupit i Protection From Poison různě v chrámech (zelený svitek). Plus některá povolání jsou na jed časem také imunní. Protection From Magical Weapons (kouzlo šesté úrovně) je pak možné použít na ty, kteří nemají ten Stoneskin a Iron Skin. Pokud to bude potřeba.

Pokud by si zvládnul ještě znova nakouzlit dalších ochrany, tak vzhledem k té absenci resistencí už by mělo stačit i pitomé breach (kouzlo páté úrovně).

Pokud by byl problém s tím, že ti vysaje úrovně, tak bych zase před souboje přidal negative plane protection kouzla a nasadil předměty, které jej mají automaticky (Mace of Distruption, Runehammer, Spectral Brand, Amulet of Power od Arana aj.). Pomůže tu i zuřivost Barbara/Berserka aj.
@Jab (21.08.2020 15:34): Závěrečný souboj v ToB mi i v EE přišel jako jeden z těch jednodušších. Větší problém jsem měl s některými sourozenci a Demogorgona jsem úplně vzdal. Tam by mi zrovna asi nějaké tipy pomohly, ale u něj jsem se nikdy úspěchu ani nepřiblížil.
@Red (21.08.2020 15:09): Oh I see. Už chápu i ten kontrast se Sarevokem (a potažmo Minscem). ;) Nicméněž stávající struktury (bez jejich nahrazení jinými) má parta bořila jen ve měste Sahuaginů. A v Ust Natha. Hmm... A případně Druids Grove, Planar Sphere, De Arnise Keep, Mae'varově Guildhall... No ale v jedničce...! Rozvrátil hlavní hrdina vlastně celé Mečové pobřeží... Ta hra vlastně asi je trochu anarchistická... :)

Já to takhle poprvé dohrál za mága a také super hraní. Zrovna u té EE verze bych ale opravdu řekl, že závěrečný souboj v ToB je o fous těžší. A imho nováček může mít problémy. Ale BG je celkově fajn, že tam člověk i na ty další pokusy najde nové. Na první hraní jsem nesložil skoro žádný z těch artefaktů. Na ty další už jsem postupně získával vědomost, jak je sehnat (sám nebo i se spolužáky, kteří to na gymplu hráli také).
@Jab (21.08.2020 10:13): To byl takový trapný pokus o vtip, že všechny tebou vybraný postavy jsou dredatý jak z Antify.

Jinak je pravda, že nejzábavnější je vždy průchod kdy ještě mechaniky neznáš a nehraješ powergamingově. Já to dohrál poprvý za paladina se silou a obratností 12 a inteligencí 18, vzal jsem první hození kostek a šel do toho. To ale byla jiná doba. Dnes mi to taky nedá si o hře nějaký tipy najít.
@AlieN (21.08.2020 14:17): Ty věci, co píšeš okolo, už jsme jako blbosti vyvrátili. Zbytečně se snažíš odvrátit pozornost. Uděláme to takhle. Až se příště třebas uvidíme, tak, pokud si vzpomenu, zeptám se tě na to znovu přímo, ju?

Tohle není sofistické cvičení. Nejde o ovládnutí diskuze. Kdy tvým prvním příspěvkem nadto bylo, ať mě dotyčný vůbec neposlouchá.
@Jab (21.08.2020 13:48): Já nevím co řešíš - napsal jsem že na tom Sarevok s vhodností do vyloženě dobré party je asi stejně jako Viconia, což prostě je. Ne že bych ho od nich odrazoval.

A again, není co brát zpět, jen prosazuji jiný přístup ke složení družiny než jak jsi dominantně prosazoval ty. Řešit takovým způsobem jako tady ty detaily vybavení a schopností je fajn pro theorycrafting mezi zkušenými hráči, takových diskuzí jsme zažili mraky, ale určitě ne něco co bych radil nezkušenému nováčkovi který tyhle věci teprve potká poprvé, povede to imho jen k tomu že si hru užije míň.
Ale baví mě jak mě po svých posledních postech obviňuješ z urážení, no chápu že tě sere že ti někdo leze do tvé diskuze :D
@AlieN (21.08.2020 13:36): To jsem viděl. Ale také "specificky" poté, co psal, že mu dva odešli kvůli reputaci. Což u dotyčného nehrozí a navíc záhy přestane být zlý. Nicméně i z toho důvodu jsem jej uvedl až na pátém místě.

Ten nárok, že bych měl ty věci okolo řešit před samotnou odpovědí je úsměvným dokladem tvého trvání na hovadině. Jinak žádné "fair enough". Něco si napsal, tak si na tom trvej nebo ustup s tím, že bereš zpět. Pokud už mě urazíš, tak mi "fair enough" ani "se stim smiř" nestačí. I z toho důvodu, že se známe osobně.
@AlieN (21.08.2020 13:14): Čumáčku on povídal, že potřebuje tanka, páč mu odešel Dorn a Korgan. Můžu se tě optat, v čem je relevantní "romance"? Proto také píši, že si diskuzi ani nečetl. A zjevně mám pravdu. Nadto jsem ty další věci okolo řešil. U Mazzy jsem výslovně psal, že má skvělé interakce s Valygarem.

Viz hned v první mé reakci:
Plus jsou uvedení výše imho (s Imoen ještě) nejsympatičtější dobří a neutrální společníci v BG 2.

Výborný je i Anomen. Ale osobností je to strašný otrapa. Fajn je Keldorn. Hlavně proti mágům. Ale toho máš. Ani jednoho z nich bych ale z osobních důvodů nebral.

@AlieN (21.08.2020 13:20): Doteď hrál s Korganem a Dornem. Symboly dobra...
@Jab (21.08.2020 12:56): Ad Sarevok - z rp hlediska určitě, a osobně rád mixuji postavy různých přesvědčení, takže většinu svých průchodů ToB jsem měl s ním, ale z hlediska toho že chtěl dobrou partu je on právě na úrovni té Viconie (se kterou jsem ale ostatně taky většinou hrál)

Btw ohledně Harm jsem zrovna četl že skvěle funguje v kombinaci s Time Stop - asi bych měl někdy v budoucnu znovu vyzkoušet Aerii, neb na tohle je potřeba C/M. I když nevím nevím jestli její osobnost ustojím (ale už se jí nedivím - Quayle je taky k nevydržení)
@Jab (21.08.2020 12:56): Nah, když jsi u postav řešil jen jejich vlastnosti pro boj a ani nevzpomeneš jejich romance, vzájemné vztahy a podobně, celkově radíš jak partu pro boj optimalizovat, tak to u mě powergaming je ;)
To jeho dobrodružné hraní pokus omyl je přitom největší zábava, nejlepší je nabrat partu která bude do akce trochu retardovaná a přitom složená ze zajímavých osobností. A Jaheira klidně může fungovat i jako permanentně kouzlící support vzadu.
@AlieN (21.08.2020 12:29): Jenže to seš úplně mimo. S4TW se ptal na náhradního tanka a já odpověděl, že už jej má. Teprve když zpochybňoval, tak jsem vypočítával, jak iron skiny fungují a kolik jich Jaheira má. Čili když se sem teď pleteš s Janem a powergamingem, tak jen odhaluješ, že si diskuzi nečetl a místo toho, abys se snažil, tak si potřebuješ kopnout a snížit tím domnělou úroveň, do které můžeš přispět. Ta úroveň ale nebyla nikdy ve sférách powergamingu. A vysvětlovat, jak Iron Skin funguje a že ve skutečnosti vydrží klidně dny hraní, se tomu ani náhodou neblíží. Kdybych hrál BG2 na powergaming, tak tam mám příslušné mody a partu bych si vyráběl sám. Žádný Bioware družník by se do ní nedostal.

@Radecker (21.08.2020 12:29): Tak supr. To jsem rád. Ta hra má vysokou replayabilitu. A jedním z jejích aspektů je i to, že se člověk stále učí. Třebas kolik lidí používá Harm u kouzel? Přestože to mnohé mocné nepřátele zanechá s jedním životem? Ani já sám to nepoužívám. :)

Jojo. Mazzy potřebuje dlouhodobě opasek síly. Ale má tam dva skvěle dostupné krátké meče hned. Ten Masky a Kundane v planárním vězení (úkol s Haer'Dalisem). Navíc má fajn osobnost a výborné interakce s Valygarem.

Viconia je skvělá. Ale sedne lépe z těch uvedených důvodů do zlé party a holt s tou člověk hraje podstatně méně často.

@AlieN (21.08.2020 12:31): Sarevok neopustí družinu při reputaci 19+. Lze jej v samotném ToB změnit na chaotic good. A dává smysl, že si jej dobrý charname bude chtít ohlídat, když mu vrátil život. I z RP hlediska tedy vše v pořádku.

@S4TW (21.08.2020 12:50): Taková "vědecká" odpověď je nejlepší možná v momentě, kdy nevěříš té první, že nej tank je postava s iron skinem/stoneskinem. Rozebrat to pak možná působí "overwhelming", ale to právě páč jsou už v tom konkrétní čísla a právě tím je to vysvětlení i jasné a přesvědčivé. ;)
Tak aby nedošlo k mílce, od Jaba jsem neměl pocit, že na mě útočí, to chraň bůh, spíš, že ze mě má takový wtf pocit, jak to hraji, což vlastně i chápu, jen jsem si přišel skoro až trapně, ale vlastně nic horkého... takže všechno dobrý, dává cenné rady, ale jak říkám, bere to na mě až moc vědecky :D

@Radecker (21.08.2020 12:29): hraji střední nějakou, takže asi normal no :)... jako jo, tam se dá všechno ochcat nějak na humpoláka nebo chvilku zkoušet štěstí... já taky nemám trpělivost se naučit a ozkoušet desítky kouzel, na mě je to moc košaté a na první průchod to určitě zdaleka nepoberu, ale do budoucna bych se chtěl trochu do toho víc ponořit a víc to vstřebat... ale obecně mě kouzlení moc neba, což je docela u BG průser, ale nějak jsem se do toho jakž takž dostal...

Já mám problém obecně měnit partu, jak mi to přijde napoprvé pod ruku, tak to nejraději už nechávám, protože se s nima velmi rychle sžiji, i když je to třeba kokotko, tak má v mé partě prostě místo a přináší zase něco jiného... proto jsem si nechával záporáky i v relativně hrdinské partě, protože mi to dělá pak takový ten zajímavý mix...
@Jab (21.08.2020 10:45): Hele, já bych ty tipy do BG mohl číst celý den, jsem fanatickým pasivním fanouškem téhle diskuze :-) Žádnou útočnost tu nepozoruji, ale vím přesně co S4TW myslí. Já to hraju humpolácky i napopáté. Používání kouzel jsem nikdy úplně nenacvičil a vždycky mi spíš připadalo, že ta "nejlepší" kouzla nikdy na nikoho nepůsobila.

Jinak já mám moc rád Mazzy, taková hobitka od vedle. Se dvěmi krátkými meči měla po charnamu vždycky nejvetší kill count :-)

Vím, že se teď řeší tank, takže trochu mimo mísu, ale to nikdo nemá rád Viconii? Má dobrou romanci a v ToB ji jde taky otočit na neutrál. Jasně, člověk si musí reputaci držet někde myslím na 10-14, ale to se dá nenásilně regulovat proměnami na slayera.
@S4TW (21.08.2020 10:39): Na jakou hraješ obtížnost? Pokud nezkoušíš nejtěžší a třeba i s nějakými hardcore mody, tak Jaba vůbec neposlouchej, on tu zbytečně hrotí powergaming do soubojů, když by měly být důležitější kriteria pro výběr postavy - a roli tanka na normální obtížnost v klidu zastane kterýkoli ze jmenovaných. Naber klidně Jana Jansena když tě bude bavit.
@S4TW (21.08.2020 10:39): Nah. Já ale nebyl ani útočný. Když si to projdeš, tak jsem níže reagoval normálně, věcně a jen vysvětloval, v čem je ten iron skin/stoneskin důležitý. ;)

Korgan už je věcí minulosti. Muselo se to holt stát. V BG 2 málokdy zlí družníci vydrží v dobré partě. Teď potřebuješ ty náhradníky. Tak bych na tanka vysunul Jaheiru a nabral někoho ze skupiny Haer'Dalis (taky zastane tanka díky stoneskinu a defensive spin), Mazzy, Valygar, Minsc, Anomen či ten Keldorn.

Btw plná plátovka chce sílu 15. To Jaheira má...
@Jab (21.08.2020 10:37): však v pohodě, já to pochopil, zaznamenal a nejspíš hned otestuji a děkuji ti... jen mám občas pocit, že tě až urážím tím, jak humpolácky to hraji :D, tak pak možná působím trochu defenzivně...
@Jab (21.08.2020 10:32): jasný, chápu, já se snažím mít co největší různorodost u kouzel, což je dost možná chyba, ale aspoň se tak učím, co jednotlivé kouzlo znamená a do druhého hraní budu zkušenější :-)

Jak říkám, ty tu hru máš zmáklou, já na to takhle "vědecky" nejdu, hraji to prostě hodně dobrodružně, pokus-omyl, nic si extra nepromýšlím (pokud teda nenastane nějaký větší, nepříjemný zásek a nemohu to urvat nějak na sílu), spíš sbírám zkušenosti, navíc jak mám občas delší mezery mezi jednotlivými sessiony, tak pak i něco zapomenu :)
@S4TW (21.08.2020 09:58): Jaheira by měla umět používat plátovky úplně v poho i v EE. Není to tím, že má poměrně malou sílu? (Asi 15 nebo tak nějak?) Tu ji musíš zvednout třeba nějakým opaskem obra (kopcového, ledového, atd).
@Jab (21.08.2020 10:26): ok, tak jsi mě přesvědčil jí vyzkoušet, jen říkám, že menší problém vidím u ní v nějakých rozsáhlejších oblastech, kde se mi nechce spát na každém rohu :-), ale proti nějakým bossům by mohla fungovat velmi dobře, to je pravda.

Nicméně už teď vím, že BG sérii si v následujících letech projedu ještě jednou a pokusím se to hrát úplně jinak, abych měl zase trochu jiný zážitek, zkusím se víc i nabrífovat, navíc i teď už mám mnohem víc zkušeností, než když jsem začínal jedničku :) (docela smutný je, že když jsem začínal dvojku, tak spoustu věcí jako bych zapomněl). Podobně si chci zopáknout Fallout 1+2, kde chci ovšem víc experimentovat... ve smyslu, že chci hrát za nějakého úplného hlupáka, mača nebo něco podobného, prostě to zahrát tak, jak bych to normálně nehrál :D