Já bych z RP hlediska už vždy volil Arana. I za zlou družinu. Ono se to nadto i více vyplatí.
@Jab (07.08.2020 07:07): dava to smysl, kor kdyz zadavatel uz neni mezi nami, ale jen se ujistuji, jestli mohu quest teda ignorovat :), jinak cestu lodi jsme ve zdravi zvladli, kdyby vas to zajimalo, uz mam za sebou 40 hodin a pocit, ze jsem tak v polovine :))
Otázka - když se připojím k Bodhi, tak už není šance dodělat Maeverův quest, což? :D
@Jab (05.08.2020 21:22): jak rikas, ted uz to poznam, ale v zapalu hry, kdy projdu 5-6 questu na posezeni si to obcas neuvedomim, ale vetsinou da vedet divny dabing a hlavne zmrvena cestina (mam pocit, ze mam totiz nehotovou verzi, takze chybi dodelamy content pro EE)...
@Tulareanus (06.08.2020 02:09): V rámci té "scény" Dornových questů vraždíš paladiny. Samozřejmě u Beamdogu takřka předpokládám, že se jde po konci jeho questu do budovy Řádu opravdu vrátit a nabrat Keldorna jako by se nechumelilo.
@S4TW (05.08.2020 21:16): Skús sa do danej budovy/oblasti vrátiť neskôr. Staršie hry od Bioware, ak mali miesto, na ktorom sa triggerovalo viac questov, ktoré si mal paralelne zadané, tak mali nejakú postupnosť - spustil sa jeden, podľa toho sa zariadila "scéna" a až keď si tú sekvenciu splnil, odišiel do inej oblasti, tak sa pripravila scéna na trigger na iný quest. Takto to určite fungovalo v Star Wars: Knights of the Old Republic a Jade Empire a je marí sa mi, že to tak mohlo byť aj v BG2, akurát nechcem dávať za to ruku do ohňa, aby ma tu niekto za to neubil. :)
@mazar1234 (05.08.2020 21:41): Proto jsem před ním jmenovitě varoval v komentu a následně i v diskuzi.

Když vynecháš Dorna, Hexxat, Neeru a Rasaada, tak je tam vlastně už jen ten bezstrongholdový Shaman. Zbytek je víceméně normální BG2. Imho si také dovolím tvrdit, že i nováček dokáže rozeznat nová NPC podle portrétů. Neb nepasují paletou k původním. Nemluvě o často jinak hlasitém dabingu, pozici těch portrétů atp. A taky o hromadě bugů, která se pojí s jejich questy. ;)

Btw ani s běžnou BG 2 jsem neměl nikdy větší problémy stran spuštění. Snad jen bylo potřeba něco vypnout, jinak blikala obrazovka. Pomohl strýček google.
@Jab (05.08.2020 21:22): Tak ja som EE verzie hral ignoráciou "Beamdog obsahu", to je ideálna cesta, nemusíš sa srať s nejakým sťahovaním komunitných patchov atď.... spustíš na modernom systéme a ideš, akurát je problém, že nový hráč nevie čo je "Beamdog lejno", ktoré má ignorovať.
No jo. Ale na co tu chudák já píšu ty komenty, kde ostatní varuju! :)

Přitom je to jinak stále staré dobré BG 2. Jen je třeba vzít obloukem ten Beamdog obsah. Snad každý quest, který jsem řešil u těch nových NPC, byl zabugovaný. Nemálo mě zarážely i některé OP předměty z nových soubojů.

A pak ta nová NPC mají hrozné dialogy, nekvalitní dabing, laciné questy (a pro efekt tam vrazí Szass Tama) aj. Rasaad tedy šel. Ale jen páč je celkově nevýrazný. A ta první část jeho questu v chrámu Selune docela ušla. Byť grafika byla jak z jiné hry. :P
@mazar1234 (05.08.2020 21:11): tak já se snažím dobrou cestou jít vždy, ale teď mi to trochu pokazil překlad, který byl v čechoangličtině, tak jsem vzal negativní postavu (ačkoliv jednu už mám), ale obecně se jim spíš vyhýbám
@S4TW (05.08.2020 21:09): Uži si to po svojom, ja som to hral v čase keď som ani nemal pripojenie k internetu tak som to dal "na Mazara", možno som všetko neurobil ideálne slniečkovo ale užil som si to po svojom.
@Jab (05.08.2020 20:22): ježiš, to je rok, to si vůbec nepamatuji :D... prostě to neřeším no, moje smůla nebo štěstí, je to hold tak, hra mě hodně baví, bohužel na ní není tolik času :-)
@Jab (05.08.2020 19:19): jako ne, protože já to prostě nepoznám, co je Beamdog, pokud mě na to neupozorníš a nebo nemám tušení :-) a zatím se nic hrozného nestalo... jeden quest, no bóže, třeba ještě půjde udělat :-)
@S4TW (05.08.2020 19:06): Aha. Ani teď poté, co ti zmrvil quest? Protože když se koukneš do mého místního komentu, tak také zmiňuji řadu dalších bugů a problémů s Beamdog obsahem.
@Jab (05.08.2020 18:45): no, ja jsem ten chram ale nevybil, navic co mi rikal Dorn moc netusim, jelikoz mam ceske titulky a tady to bylo rozbite do nejake cechoanglictiny, tak jsem mu moc nerozumel... ja nebudu hodnotit tuhle hru jako praci Beamdogu, ale jako BG 2, mozna neco vzpomenu, ale stejne nemam porovnani a treba u jednicky mi pridane postavy nejak nevadili...
@S4TW (05.08.2020 18:29): Nabral si zlé NPC, které ti hned od začátku říká, že chce vymlátit budovu paladinského řádu. Jestli tam Keldorn bude nevím. Protože bych Dorna nikdy nenabral.

A ne. Keldorn ti neřekne, že domů nechce. Když jej pošleš do důchodu, tak v něm zůstane. Imho loadovat budeš muset. Vzpomeň si na to případně, až budeš v komentáři hodnotit skvělou práci Beamdogu. ;)

Nebo se na Keldorna vykašli. To je taky řešení.
@Jab (05.08.2020 18:20): takže když to hapruje, to znamená, že když ho vyhodím z party (nebo dokončím jeho quest), tak by to mělo být v pohodě? starší save nepřipadá v úvahu, to je několikahodinový playthrough :D, já mám pocit, že jsem mu říkal, ať s ní zůstane, ale on se nedal...

popravdě, já vůbec nekontroluji, jesti to je původní NPC nebo ne a jelikož jsem původní BG nehrál, tak to fakt na první dobrou nepoznám...
@S4TW (05.08.2020 18:09): Hapruje ti to s questem Dorna. Holt nová zmrvená NPC. A není to chrám. Je to budova paladinského řádu.

Pro příště to nejlepší, co můžeš udělat s těmi Beamdog NPC, je vůbec je nenabírat. Načti starší save a řekni Keldornovi, ať zůstane s manželkou. To je beztak nejlepší řešení. ;)
Tak zase trochu bloudění světem, paráda, 4 hodiny přikovaný :D... akorát mi někam zmizel Keldorn... začal jsem ten jeho quest, měli jsme se sejít za tři hodiny v chrámu, ale když jsem šel do chrámu, tak tam byla nějaká svatba a po ní už je chrám úplně prázdný a Keldorn nikde, nevíte, co to je?
Tohle je prostě hra, kterou jsem měl hrát, když mi bylo nějakých 14-15 let, bylo dost času, třeba i týden v kuse to drtit... dnes prostě ty 2x2 hodinové seance týdně, to tomu celkovému feelingu ze hry úplně nesvědčí, ale jakmile hru pustím, tak se fakt horko těžko vypíná :D
Já hraju tak, že mám pevnou zvolenou partu pěti lidí a šestýho měním. V jedničce s těma dvojicema to tak lehký nebylo (na to abych si nechal někoho zabít a potom ho vyhodil z party jsem nikdy neměl srdce)
@S4TW (24.07.2020 16:11): Já to mám jinak než ostatní, partu si naplánuji před hraním a pak se jí držím. Téměř celou hru mám tedy tu samou partu, až na pár krátkodobých výjimek (Valygar např.). Anomena v partě jsem třeba neměl tak 10 let, Cernda tak 15 :D Ale díky tomu se těším na každé další hraní, kdy si zase posbírám jinou partu a mám průchod lehce odlišný než minule.
@Tulareanus (24.07.2020 15:33): já asi největší problém vidím v tom, že tě to rovnou prdne do velkého města, kde je mraky contentu, oproti jedničce, kde jsi začínal tak nějak postupně a do města ses dostal někde kolem poloviny hry a nepřišlo mi až tak narvaný, jako tohle... složitý není, ale je toho prostě tolik :-)... ale tak to je obecný problém u RPG, že hra je myšlena na několik zahrání, kdy člověk objevuje postupně a pokaždé odhalí nové věci, ale dnes má člověk pocit to všechno sfouknout při prvním hraní :-)
@S4TW (24.07.2020 15:16): Tak exploring v dvojke nie je zložitý, stále máš ohraničené tie priestory, len sa asi nedostaneš ku všetkým questom na prvé hranie. Takže určite sa oplatí skúšať aj počas prvého hrania, teda hlavne počas prvého hrania, to je k nezaplateniu. :) A spoločníkov striedaj.
@Tulareanus (24.07.2020 14:50): jo, cítím to podobně... v jedničce vymetání každého koutu, exploring a nakládání si questů na hrb bylo mnohem snadnější a vlastně se hra dala celkem snadno prošmejdit křížem krážem. Ale u dvojky mi přijde, že by bylo lepší se na snahu obsáhnout všechno (téměř všechno) vyprdnout a raději si hru projít víckrát a zkoušet zase něco jiného...
@S4TW (24.07.2020 09:58): Je to síce otázka osobných preferencii, ale osobne pre mňa jednotka nikdy nemala takú vysokú replayabilitu ako dvojka - dvojka má už skutočný party banter a zaujímavé postavy, keďže hra začína na vyššom leveli, tak sa môžeš s výberom povolania vyhrať a v hre reálne vyblbnúť na oveľa zaujímavejších a komplexnejších bojoch ako v jednotke + hra má aj pár rozhodnutí, ktoré ti ovplyvnia priebeh a aké lokácie navštíviš. Napr. niektoré povolania a ich odnože ako mage, fighter, thief alebo cleric/priest majú aj vlastnú vedľajšiu questovú líniu čisto na základe povolania.
@S4TW (24.07.2020 09:19): Už jsem to naznačil. Spousta družníků má quest hned, jak je nabereš. Jiné stačí vzít do určité lokace (Keldorn, Cernd) a quest se jim spustí. Není tak problém splnit questy dalších NPC předtím, než se dostanu k těm dalším. Vždy si tak už před vytvořením hlavního charakteru zvolím partu, jakou k němu budu chtít. A pak si naplánuji, koho kde naberu předtím, než se dostanu k těm finálním družníkům. Haer Dalise, Valygara, Mazzy, příp. Cernda, Keldorna můžeš potkat až později ve hře. Není tedy problém před nimi nabrat jiné a splnit jejich questy. Plus, jak jsem psal, spousta těch questů družníků se dá splnit hned. Čili můžeš i výjimečně jen nějakého svého oblíbeného na chvilku vykopnout a splnit quest toho dočasného. Ale tohle není skoro nikdy ani třeba.

Mnohdy je také při finiši questu družníka logické, že partu následně opustí. Platí to třebas pro Cernda či Keldorna.

Tzn. když znáš hru, tak to není vůbec v rozporu s tím, jak to hraješ teď. Delší timery u questů/událostí má opravdu jen Anomen, Jaheira, Edwin, Jan, Mazzy a Nalia.

Je to hra s vysokou replayabilitou. Nehraješ ji pravděpodobně naposled btw.
A vy osobně nemáte problém obměňovat partu v průběhu rozehrané kampaně? Mě to vždycky dělá hrozně těžko někoho vyhodit, když už se mnou nějakou dobu putuje, ať už je to nudná postava, slabá postava nebo cokoliv negativního, ale je prostě součástí grupy a má svou roli :D, v tomhle mi vlastně nevyhovuje, že někteří mají možnost se připojit až později oproti jiným, čili bude pro ně vždy těžší se ke mně do skupiny dostat :-)
Líbí se mi, jak tu byla zmíněna jména všech parťáků, kromě toho úplně nejnudnějšího. :D
Keldornovi se instantně objeví quest, jakmile s ním vejdeš do vládní čtvrti.
@Jab (23.07.2020 19:56): no, imunita evidentně i na fyzický útok, neboť ten drak nebyl schopen ubrat 1hp :D, jinak srabácké taktiky mi teda vůbec nevadí, třeba zaútoč a uteč používám neustále, abych se nemusel potýkat s velkým množstvím nepřátel :D

@Malignus (23.07.2020 20:02): jojo, ta hra vyžaduje spoustu učení se a hledání, což už dnes zdaleka nebývá standard, navíc bych řekl, že je tu úplně ok se na něco vykašlat, ale to spousta hráčů taky neumí, tak pořád lezeš někam, na co ještě nemáš, ale nechto jen tak být a vracej se tam později (což stejně často zapomeneš, že jsi něco neudělal :-))

jinak ve stokách jsem právě teď a Keldorna mám, mě teda nezdrhunl, akorát jsem ho vyměnil za Yoshimu... nicméně mám pocit, že Keldorn nevygeneroval žádný quest, tak až projdu stoky, tak asi zase poletí :D
Já si pamatuju, že jsem s BG2 sekl, protože mě frustroval, a já se nemohl hnout. Po splnění pár měnších questů a získání d'Arnis Keep jsem se sekl na quest s takovým nemrtvým píčusem, Keldorna jsem potkal ve stokách a on mi zdrhnul, tak jsem si šel promluvit k němu domů a on se ke mě nepřidal. Pak jsem se v nějaký čtvrti (asi v tý Keldornově) taky seknul, načež jsem se rozhodl jít mimo město sbírat zkušenosti a tam jsem měl sejmout nějakou lesní čarodějnici a to už jsem taky nedal a hra mě přestala bavit. :-((
@S4TW (23.07.2020 19:12): Najjednoduchšie je asi hodiť kúzlo "Finger of death" (značne vysoká šanca na všetkých drakov v hre tuším okrem toho čierneho v datadisku až).

Ináč naboostovať partu všetkým možným (Haste must-have), nezaškodia ani lektvary "Giant Strength", samozrejme treba mať slušné zbrane neísť na draka na leveloch 8...
@S4TW (23.07.2020 19:12): Ano. Na mraky způsobů. Vykouzli summony, naboostuj kouzly sebe i partu a pak řezej. První pošli summony. Firkraaga jimi předtím obestav. Hlavně haste je důležitý. Ale i bless, chant, defensive harmony aj. Také jde do pořadačů vložit pár Lower Resistance a pak se ujme i magická střela. Nebo Harm by mohl fungovat. Jo a kdykoliv drak nahodí stoneskin, ty sešli breach.
@Tulareanus (23.07.2020 16:26): ano, to vim uz od jednicky, jen se mi nejak dari ignorovat ten skill na dve zbrane... jo, chybu s tim, ze hraji tezsi questy uz od zacatku, delam, ale tak nejak mi to ke hre sedi, ackoliv to pak stoji nekolik zbytecnych nervu...
@S4TW (23.07.2020 16:14): Neviem, či si to robil, ale jeden zo základných ukazateľov, ktorý riešil dilemu "koho ako vybaviť" zbraňami je, keď si otvoríš character menu (kde je portrét a štatistiky postavy a odtiaľ sa preklikáva na level up) a tam v tých info o postave zascrolluješ dole a zistíš si aké majú weapon profiencies.

Inak mi napadlo, že jedna chyba, ktorú možno robíš je, že sa púšťaš v rámci vedľajších questov skoro do tých ťažších, tie sú väčšinou poznateľné tak, že sú to dlhšie story arcs, ktoré od teba chcú, aby si išiel niekam mimo mesto (napr. ten Firkraag) a ono kým človek tú hru naozaj dôverne nepozná, je lepšie pospĺňať najprv v Athkatle všetko možné (aj keď pozor, aj tu sú dva questy, ktoré sú väčšie story arcs a je pre začiatočníka lepšie ich robiť neskôr - The Cult of Unseeing Eye v Temple District a divadlo v Bridge Districte. Asi najjednoduchší väčší sidequest, ktorý je imho v pohode aj zo začiatku je De'Arnise Keep, čiže Naliin quest.

A inak, ako tu aj padlo, zhodujem sa s názormi, že Nalia je jedna z najslabších companionov hry - charakterovo, ale hlavne skillsetovo.