Bad North

Bad North: Jotunn Edition

20.08.2018
28.08.2018
16.10.2018

Bad North je kombinací realtimové a tower defense strategie s roguelite prvky, v níž se coby dědic násilně zesnulého krále snažíte ubránit své malé ostrovní království před nájezdy několikanásobně početnější vikingské flotily. Území, které je třeba bránit, je pokaždé nově vygenerované a se smrtí všech vašich velitelů hra končí.

Jednotlivé úrovně představují izolované ostrůvky viděné z izometrického pohledu, v níž hlavní úkol spočívá v ubránění místních budov a stavení před invazí. Ještě před vyloděním nepřátelských plenitelů má hráč možnost takticky rozestavit své jednotky na herní plochu, vyzbrojit je a s pomocí svých velitelů jim v průběhu boje udělovat rozkazy, přičemž je nutné brát zřetel na terén a typ jednotky. Je možné využít tři typy – zranitelné lučištníky útočící na dálku, proti nepřátelským šípům odolné štítonoše a kopiníky se schopností držet protivníkovy oddíly v šachu. Obrana probíhá v realtime módu s možností během některých akcí zpomalit čas.

Ubráněné ostrovy vám produkují peníze, ze které si můžete pořídit vylepšení a nové schopnosti pro své armády a na některých lze nalézt i cenné power-upy pro vaše komandéry.

U hry jako je Bad North je pojem real-time strategie poměrně povýšenecké. Ano, můžeme mluvit o strategii, ale každá z misí, respektive obrana každého z ostrůvku se koná v oblasti jedné obrazovky, jejíž nespornou výhodou je alespoň to, že si ji můžete otáčet. Je ale tak jednoduchý nápad hodný k tomu, abyste si s hrou vyhráli a pokud možno i dohráli?

Osobně musím říct, že zábava to je. Osobně jsem úchylný na mapy a tak postupné postupování světem a bránění ostrov za ostrovem, mě vesměs bavilo. Ano, můžeme mluvit o repetitivnosti, což je patrné už samotným námětem, ale nevím proč, nějak jsem pořád měl chuť pokračovat dál. A to i přesto, že jsem věděl, co mě příště zase bude čekat.

Bad North je jistá forma odreagovávačky, kde se sice občas zapotíte, ale zase to nebude zas takové pocení, že byste za večer museli na dvakrát vyměnit trencle, popřípadě kaťata. V jednoduchosti je krása a stejně tak hodnotím i tuto hru. Jednohubka jako řemen, obrazově poměrně hezká, barevná, milá...co víc chtít na pár volných minut, u kterých nechcete zbytečně otevírat časopis nebo noviny, neboť máte nespornou chuť si alespoň na pět minut zaklikat a mít pocit, že jste nepromarnili čas. Přesně tak to totiž u této hry je. Párkrát zaklikáte, párkrát si rozpomenete, následně mapou prostoupíte a máte konec...ani nevíte jak.
Stylizací mi Bad North od první chvíle sedl, grafika je taková elegantně prostá, vyzdvihnout musím zajímavý hudební doprovod. Ze začátku se jeví jako fajn strategická hříčka. Bohužel časem se ukáže, že skýtá velmi málo skutečného obsahu. Tři typy jednotek a pár speciálních schopností vám nakonec nenabídne nikterak rozsáhlou strategickou variabilitu - prostě postavíte lučištníky na kopec, kopiníky před přijíždějící hordy vikingů a doufáte, že souboj dopadne dobře. Časem mi to však přišlo příliš o náhodě, chování jednotek je takové trochu nešikovné a nepředvídatelné. To vedlo ke frustraci a nakonec celkem rychlému odinstalování. Potenciál to má, ale zjevně je to vyvíjené spíš na mobilní platformy.