Armello

01.09.2015
24.09.2018
27.09.2018
04.10.2018

Armello je mixom viacerých žánrov. Spájajú sa tu prvky kartových a stolových hier a ťahová stratégia s hrou na hrdinov. Dej sa odohráva vo zvieracej ríši.

Príbeh rozpráva o hrdom levom kráľovi, ktorého postihla zlá kliatba a nákaza zvaná Rot. Kráľ každý deň stráca silu a je bližšie k smrti. Klany sa búria a cítia svoju šancu na ovládnutie kráľovského trónu. Hráč sa zhostí jedného z 8 hrateľných zvieracích hrdinov zo 4 klanov. Každý hrdina má svoju špecifickú schopnosť. Napríklad medvedica Sana čerpá silu z druidských svätýň, vlk Thane je silnejší v boji, potkan Mercurio si dokáže nahrabať viac zlata, zajačica Amber dokáže nájsť viac skrytých pokladov. Naviac hrdinovi môžete pridať prsteň a amulet a upraviť tým jeho vlastnosti na základe vášho herného štýlu.

Vašou hlavnou úlohou je získanie trónu a do cesty sa vám budú stavať ostatné ambiciózne klany. Možností je viac a je len na vás akú si vyberiete. Môžete na to ísť hrubou silou a ostane za vami kopec mŕtvol, môžete si budovať prestíž a keď kráľ umrie, tak získava tŕon ten, kto má najviac bodov prestíže, môžete získať 4 čarovné kamene a pokúsiť sa uzdraviť kráľa. Za plnenie úloh získavate rôzne odmeny.

Ak sa vám trón nepodarí získať do 8 dní, hlavnú úlohu ste nesplnili a začínate znovu. Mapa sveta je však náhodne generovaná a zakaždým jemne odlišná. Každé herné kolo je rozdelené na deň a noc, pričom v noci vystupujú na povrch príšery, ktoré šíria nákazu. Kráľ stráca každým dňom časť svojho zdravia a vyhlasuje nové zákony o ktorých rozhoduje hráč čo má najviac prestíže. Ten tým môže spomaliť postup ostatným hráčom.

Hra obsahuje viac ako 120 ilustrovaných hracích kariet, ktoré sú dôležitou časťou hry. Sú rozdelené na 3 druhy a to - kúzla, predmety a triky. Majú viacero významov a tak si môžete ich pomocou nasadiť kvalitné brnenie, pridať si na svoju stranu pomocníkov, môžete na protihráčov zoslať kúzla atď.

Na soundtracku hry pracovali také mená ako Michael Allen, Lisa Gerrard (Gladiator, The Insider, Samsara) alebo Jacek Tuschewski, ktorý spolupracoval s osobnosťami ako Hans Zimmer a Harry Gregson-Williams. Armello vzniklo aj vďaka úspešnému kickstarteru.

Hra obsahuje aj online multiplayer.

Digitální deskovka se zvířátkama soupeřícíma o trůn. Zní to roztomile do chvíle, než zjistíte, že jde víceméně o hru o trůny plnou spiknutí, magie a hniloby, která zaplavuje celé království. Tvůrcům z League of Geeks se podařilo vytvořit hru, která trvá cca hodinu, odpouští chyby na začátku a tvrdě trestá za chyby na konci. Spousta jiných multiplayerových her by se mohlo inspirovat.

Pro: délka hry, vizuál, zábavná hra i proti AI

Proti: délka hry

Keďže som to mal dlhšie na wishliste a čakal na dostatočnú zľavu (ktorá neprišla), dosť ma potešilo, že som to mal zrazu ako súčasť humblemonthly. Po odohraných 12 hodinách v priebehu dvoch dní píšem zopár postrehov

+ je to v podstate ťahová stolová hra v digitálnej podobe, na hexadoske, kde sa náhodne skladajú/generujú jednotlivé hexy
+ sú tam 4 klany, každý s dvoma rozdielnymi postavami, čiže sa za ne aj inak hrá (niekedy viac, niekedy menej, záleží od postavy)
+ prológ je vlastne tutorial za 4 postavy, kde sa pekne vysvetlí cca 90% interakcii (na niektoré som musel prísť sám, ale to už boli skôr detaily)
+ je to naozaj návykové a keď sa naučíte pravidlá, trvá jedna hra cca 30 minút až hodinu
+ vysoká replayabilita
+ malebná, ručne kreslená grafika (najmä karty výbavy, kúziel a udalostí)
+ postupne sa odomykajú lepšie predmety (prsteň a amulet), s ktorými sa začína hra
a teraz to zlé
- hra nemá žiadnu príbehovú kampaň! iba tutorial s dvoma peknými, ale krátkymi animovanými filmíkmi (tutorial je tak na hodinu)
- je to žiaľ fakt ako stolovka, kde sa len náhodne pregenerovávajú jednotlivé hexy na jednej(!) mape v dvoch skinoch (leto a zima) a nič viac...
- 8 postáv je v hre, Ďalší klan (4 postavy) a ďalšie 4 postavy sú ako dve dlc, každé po 10€
- skiny, kocky, truhly (v ktorých neviem, či sú náhodné skiny a kocky ako v overwatchi, alebo aj niečo užitočné) takisto za peniaze, ako v jednej steam recenzii niekto napísal, pochopil by ten paywall, ak by bola samotná hra zadarmo, ale ak je to za 20€ v základe, tak je to celkom fail.

Multiplayer som ešte netestoval (necítim sa zatiaľ natoľko dobrý v hre, aby som do toho išiel). Ten sa dá hrať s random hráčmi, alebo s kamarátmi, ktorí taktiež hru vlastnia. Škoda, že to neobsahuje hotseat, určite by fungoval. Hra má väčšinu informácii verejných pre všetkých hráčov (čísla pri vlastnostiach, zoznam výbavy a followerov).

Ak vás bavia stolovky, ťahové stratégie a máte radi rozprávkové fantasy, hra určite stojí za zahranie, hoci možno práve kvôli mínusom z nej nebude niečo, čo by ste hrali dlhodobo. Osobne mi hra pripomína stolovky od fantasy flight games ako Descent 2: Journey into dark, Rune Wars alebo Eldritch Horror (posledné menované len mechanikami, prvé dve menované aj trochu štylizáciou a prostredím).

Pro: chytlavé, zábavná stolovka v digitálnej podobe, replayabilita, rôzne cesty k víťazstvu

Proti: iba jeden "board", žiadna príbehová kampaň, priveľa plateného obsahu k platenej hre