@Richmond (07.10.2020 19:09): Jo. To mi taky nevadilo. Imho to bylo primárně asi v té kombinaci starého rpg a 25 palcového monitoru. Normálně třebas auta, autobusy i letadla zvládám v pohodě. Jen při čtení v autě si musím tak jednou za půl hodiny odpočinout a dívat se do krajiny. Při řízení to dávám i bez toho, páč nečtu. :)
@sandokan (07.10.2020 18:59): Já měl zase ten "motion sickness" z toho 3D pohledu. Jakkoliv má imho hra potenciál, tak tohle se mi nepodařilo překonat. Mořskou nemoc u hraní prostě nedám. :)
Veľmi som chcel túto hru prejsť, ale dnes som to už oficiálne zabalil ) Na taký interface a ovládanie už nedokážem míňať energiu
Osobně bych nyní na hraní Albionu a pod. přecházím z netbooku (desetipalcový monitor) na ultrabook (se čtrnácti palci).
Přeci jen už mi slábne zrak (stáří se projevuje nejen senilitou :D) a deset palců je už málo... a 27 palců (u stolního PC) je moc
Ja striham na ntb a stolaku jsem se zbavil. Mam ale jeste monitor, ale moc ho nevyuzivam.
@90210 (21.12.2018 12:16): Vzhledem k počtu "youtuberů" a HC hráčů Minecraftu bych to nepodceňoval :)).

Když se řekně NTB, představím si food nebo fashion bloggerku s úspěšným instagramem, jak v kavárně připojuje svůj IPHONE k MACu a upravuje právě nafocené fotky v Lightroomu přes pressety. Určitě ale ne hráče Albionu a Wizardry 8... :D
@90210 (21.12.2018 12:04): Vzhledem k tomu, kolik lidí ve svém volném čase upravuje fotky, stříhá a edituje videa, streamuje hraní nebo dělá jiné, náročnější na výkon, aktivity, je PC základ každého kreativního uživatele. NTB v mobilitě a schopnosti pomalu nahradily chytré mobily, takže jde dnes o mrtvou platformu (v rámci využitelnosti) podobně jako tablety. Osobně bych být tebou NTB vyhodil, a koupil si lepší PC a mobil.
@90210 (21.12.2018 11:31): Dle studií způsobuje NTB na klíně zvýšené riziko neplodnosti, plus způsobuje různé svalové nepříjemnosti u končetin a páteře. A právě naopak, každý moderní byt má PC stanici na práci a hry a TV s PS4. NTB jsou dnes spíše jen pro interiérové designérky a kavárenské povaleče. Už není rok 2007 kdy to bylo v módě .).
@Jab (17.12.2018 10:14): Jj, souhlasím s tebou. NPC mi mi nijak rychlé nepřišly. Respektive, dokud ses k nim nepřiblížil na určitou vzdálenost, tak chodily pomalu, ale po přiblížení po tobě skočily. :-D
@Malignus (17.12.2018 09:41): Ta 2D grafika je ale fakt oukej a má i své kouzlo. Páč je ručně kreslená, tak také nějak drasticky nezestárla. Imho by opravdu stačilo zvětšit rozlišení (tzn. na dnešních 24+ palcových FHD+ monitorech by bylo vidět více) a zpomalit NPC, neb jsou zbytečně rychlé.

3D ale potřebuje překopat hodně. Nicméně to asi také nikdo dělat nebude. :(
@Richmond (16.12.2018 09:26): Tak samo, že 2d zachovat :)) jen nahodit nový grafický kabátek.
Občas taková proměna nevadí :)) pokud to kluci ušatí nezničí. Mně se třeba líbí předělávka Tes 3 :) od fanoušků. ( Vlastně pořád to není dokončené mám pocit)
@Richmond (15.12.2018 09:51): Turrican je (resp. T1+T2 sú) suprovka(y), ale žiadny oddeľovač, dohrá ho každý kto chce. Shadow of the Beast už bola fakt riadna pakáreň, ale za mňa by som tam z tej éry nastrelil asi Chaos Engine.

Pre mňa je tá ideálna méta dohranie Metal Mutanta na obtiažnosť 2 (3? ale to nemôže byť reálne). Dodnes som to nedokázal, aj keď mám save na začiatku Pyramíd.

Mne ale na Albione asi najviac vadilo to dojebanie súbojáku oproti Ambermoonu, čo sa týka hlúpych zmien v interface a nutnosti nezmyselného klikania navyše pri útoku (rozkliknutie nejakého debilného menu a následný klil na útok vs jeden instaklik v Ambermoone)
@90210 (15.12.2018 13:38): Jo Ultima mám pocit jako jediné cRPG 80. a 90.let (opravte mně pokud to tak není), které přišlo s datadiskem, což tedy mimochodem ukazuje, že to bez nic jde (i proto cRPG, které nabizí DLC u mě klesá s atraktivitou k zemi). A už tenkrát jsem měl k datadiskům negativní přístup, takže jsem je úplně ignoroval a bral, že to je obskurní věc, kterou si stejně nikdo nekoupí.
@Ringo (15.12.2018 13:29): Ty "datadisky" jsou add-ony, vlastne z dnesniho pohledu fakt DLC.

U Serpent Isle mi taky vadi, ze se neodehrava v Britannii.

@Richmond (15.12.2018 13:19): Urcite dej, s Amber serii to nema nic spolecnyho, tedy krome tvurcu a vzhledu.

@Richmond (15.12.2018 13:16): To bys zakazal skoro ty nejlepsi veci.:0)

@Ringo (15.12.2018 12:59): Bylo by to z nostalgickych duvodu, z tech her co jsi vyjmenoval mam opravdu rad a vzpominam opravdu jen na ten Krondor. A prvni Ravenloft mam radsi, nez SP.
@Ringo (15.12.2018 13:29): Měl jsem to podobné, Serpent je ještě ale lepší. Tedy více detailů, dialogů a zajímavé prostředí. Ale spousta věcí co třeba kontrolovat a dávat na ně pozor. Já myslím ztratil nějaký předmět ve 3/4 hry, a pak už to je dead end. Ale mám uložené pozice z pružných fází hry, tak někdy dohraji.

A souboje jsou skvělé, tedy hrdinové bojují prakticky za sebe :). Ideál.
@Drolin (15.12.2018 13:23): Albion je pro mě vrcholem žánru, po něm už byla jen tma s letmými záblesky (Wizardry VIII, Might and Magic X a objektivně bych asi řekl i Arx Fatalis a Grimrock II)
@Drolin (15.12.2018 13:03): Jinak k Serpent Isle - já to paradoxně nehrál proto, že mi Ultima VII přišla tak pekelně dobrá, že jsem tehdy úplně zavrhoval myšlenku hrát nějaké pokračování a navíc mi svět Britannie tak přirostl k srdci, že mě odradilo, že se ta hra odehrává někde na jiném ostrově. Ale někdy to budu muset dohrát.

Ostatní datáče k U7, z dnešního pohledu v podstatě DLC, jsem měl přímo od začátku implementovány do hry. Není to vlastně na samostatné jejich hodnocení.
@Ringo (15.12.2018 13:17): Já vím, ale pokud bylo cílem vybrat nějaké milníky žánru tak jsem vybral ty, co beru jako nejvíce významné. A tam patrí i BG (v rámci 80. a 90. let RPG žánru), ač fanoušek také nejsem.

@Richmond (15.12.2018 13:16): V kontextu historie je obskurní i Ambermoon a Albion :). To jsou hry pro fandy, ač Albion beru jako skvělou a nedoceněnou hru co je kvalitní i dnes. Proto jsem ji i vybral před Falloutem 2 (i když ten bude osmý, v těch nutných retro rpg).
Sakra ten Albion bych někdy ale mě vážně už dát....Měl jsem 2 pokusy a vůbec netuším, proč jsem je tak záhy suspendoval, ačkoliv mě to vždy bavilo. Ale ten Ambermoon už asi bude mít přednost, abych dodržel nějakou posloupnost, i když není nutná.
@Drolin (15.12.2018 13:03): Ono to je vždycky subjektivní, já prostě BG z základ žánru nepovažuji :-) S kamarádem jsme si vždycky dělali srandu, že to je realtimová strategie s pauzou a nemožností stavět základny :-)
@Rapier (15.12.2018 12:04): Já bych klidně zakázal v rpgčkách dabing, mimiky obličejů, cutscény a symfonickou hudbu :) Naopak ještě bych ponechal možnost mít obrázek obličejů postav (ovšem nikoliv ty hrůzy z MM6-8) a rozšířil bych možnosti popisů aktuální situace (alá Wizardry 7) :)) Právě způsob prezentace je to, co mě úplně odrazuje od nových rgpček.

@Drolin (15.12.2018 13:03): Amberstar je sice starej, ale proč obskurní? :) JE to v podstatěn stejný jako Ambermoon, pouze to naštěstí nemá ještě 3d pohyb.
@Ringo (15.12.2018 12:55): Určitě, ale šest sedm je takový základ. Ty už si to rozšířil na kované RPG hráče :)). Stone Prophet, Dark Sun nebo Grandii bych bral třeba jako žánrovky, co jsou pro fanoušky žánru. A zase si nedal pro tebe subjektivně ne tak branou BG a další pokračovatele ale dnes již obskurní Amberstar. U moderních bych pak přidal Witchera 3, Divinity a některou Personu, abych byl na deseti.

A jasné, tam by bylo SotN, Super Metroid a Hollow, u adventur zase Monkey Island, Myst, Gabriel a tak :).

@90210 (15.12.2018 11:04): Serpent island je hlavně daleko těžší hra než Black Gate. Možná ale i lepší.
@Drolin (15.12.2018 09:17): To jsi dal hodně úzký výběr :-) Já bych ty povinnosti trochu rozšířil.

Za Dungeony:
Dungeon Master II
Stone Prophet
Stonekeep
Ishar II

Za kombinaci izo RPG a dungeonu:
Amberstar

Star Ocean II
Grandia
Dragon Quest V
Dragon Quest VIII

Za plošinkové metroidvanie s expováním:

Castlevania: Symphony of the Night

A dalo by se tam toho dát ještě více :-)
@Rapier (15.12.2018 12:04): Vyrůstal samozřejmě. Jsem ročník 1984. Na čem bych jako vyrůstal? Já měl ale asi lepší PJ. :) Jak už jsem psal jinde byly to světy plné politiky, rasismu, pletich a ty jako prostý žoldák mezi tím vším. :)

Můj první počítač byla 386 DX. Ale hrál jsem už něco před tím na notebooku táty. Tuším první vážnější hra byla Prince of Persia ještě na 286 (ten notebook). Prošel jsem celé to období prvních dungeonů. Hrál EoBy, Ishary, Arkanie... Jen se pak objevil první Fallout a já poznal, že je můžu zahodit, protože konečně někdo přišel s RPG, které se vyrovnává právě těm dračákům, které jsem hrál já.

@90210 (15.12.2018 11:04): Jojo, tuhle Rivu z Gamestaru mám také. :)
@Jab (15.12.2018 10:35): no jo ty jsi asi nevyrůstal na Dračím Doupěti, Shadowrunu, apod, že? :)
Tam je to běžné, že ti PJ vypráví co se na ulicích děje stejně jako v Rivě, a vlastně celé sérii. Jde poznat kdo začínal nejprve se stolními RPG a kdo měl PC/Amigu/cokoliv jiného později.

Dnes už jste všichni hrozně zmlsaní. :)

Ale na druhou stranu chápu, že od PC RPG člověk očekává něco jiného a, že ne každému se to jak popisuje svět série Realms of Arkania líbí. Mě se to líbí, protože člověk více zapojuje svoji fantazii, než když ti autoři naservírují lidi na ulici.
@Jab (15.12.2018 08:04): Ultima VII: The Black Gate je primerene dlouha, vyborna hra se super pribehem. Ohledne datadisku pro upresneni, Ultima VII: Forge of Virtue jsem samozrejme dohral, ale jedna se o kratickou zalezitost, ktera by tady snad ani nemela mit vlastni profil, proto jsem to taky nehodnotil.

Ultima VII: Part Two - Serpent Isle je samostatna hra, ktera ale pribehove navazuje na Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds, datac Ultima VII, Part Two: The Silver Seed asi bude neco podobnyho, jako Forge of Virtue. Serpent Isle bych pripadne hral az po dohrani Ultima Underworld II: Labyrinth of Worlds.

Souboje v Ultime 7 se defakto odehravaji samy a po nabrani vetsi druziny a zisku dobreho gearu ani nevyzaduji moc velky zasah hrace, horsi je respawn, u ktereho je ale otazka, jestli to neni taky zmrsenym Exultem.

Jinak Riva je fajn, zajimavosti je, ze to bylo v cesky verzi, jako jedna z prvnich her lokalizovanych do cestiny. Koupil jsem si kvuli tomu kdysi Gamestar, kde tato verze vysla na cover cd.

BTW kdyz jsem nekde zminoval krabicovky, ktere bych chtel, tak bych k nim krome vsech 3 Isharu a obou Dungeon Masteru zaradil i Albion, ale to uz by asi bylo vse.:0)
@Rapier (15.12.2018 09:42): Mě to prostě nebavilo. To je asi nejjednodušší důvod. :) Svět mě nevtáhl. Chyběli lidé po ulicích. Souboják oukej ale. Nicméně to zbytečně racionalizuji to, co je lépe vyjádřeno první větou tohoto příspěvku.