Age of Empires II HD

Age of Empires II: HD Edition

Hidden Path Entertainment •  Skybox Labs •  Ensemble Studios (původní verze)
09.04.2013

HD edice čtrnáct let staré legendární strategie Age of Empires II: The Age of Kings přináší lepší grafiku s podporou Full HD rozlišení, zobrazení na více monitorech, vylepšené efekty, nasvícení, podporu achievementů a také Steam Workshop.

AoE II HD samozřejmě obsahuje všechny kampaně z původního dílu. Součástí vylepšené verze Age of Empires II je i stejně upravený datadisk Age of Empires II: The Conquerors Expansion, který celkový počet národů zvedá na 18. Zachovány byly původní herní principy a ovládací prvky, což zaručuje léty prověřenou hratelnost původního dílu.

V roce 2019 vyšel opětovný remaster pod názvem Age of Empires II: Definitive Edition.

Zdarte, tak jsem se jal po delší době spustit Aoe, koupené na na Steamu jako HD už pěkně dlouho (jinak mám i starou originálku) a docela nemilé je sekání hry, resp propady FPS, snažím se něco najít na netu, ale nic moc aktuálního tam není a nějaké tipy už jsem zkoušel - úprava registrů s FPS hodnotami, povypínání grafických udělátek ve hře, nejnovější ovladače, restart OS atp. ovšem absolutně bez vlivu. Hraju proti CPU 2v2 400 popul limit max a obávám se že právě tady je ten problém, ovšem očekával jsem, že toto již mají borci vychytané a že to na nových strojích lítá parádně, nedá se to ale hrát :( Nemáte někdo stejnou zkušenost?

Giovanni koukám nedostal odpověď - nějaké podmínky spouštění hry tam nejsou? Já už si to moc nepamatuji, dělal jsem to na základce tak před 15ti lety naposledy, i podmínky diplomacie třeba...

Hodnotím tuto předělávku klasických Age of Empires II: The Age of Kings po dávném dohrání prvního dílu. Dvojku jsem v době kdy vyšla hrál asi dvě hodiny, takže na ní nemám žádné vzpomínky. Dohrál jsem toto vydání celé, předělávku originálu i datadisku Age of Empires II: The Conquerors Expansion. Kampaně jsou udělané kvalitně a historické pozadí je akorát detailní aby nenudilo, ale poučilo. Mise mě bavily více původní než datadiskové.

Hru jsem získal ve slevě a původní verzi nevlastním, takže si na cenu stěžovat nemohu. Beru za velký přínos, že HD edice oživila zájem běžných hráčů nejenom fanoušků původní hry. Vydání dalších dvou přídavků dokazuje, že o hru je zájem a určitě se chystám je zahrát. Plusem je také integrace Steam Workshopu. Jde tak snadno najít a spustit přídavky a modifikace do hry.

Pro vlastníky originálu nepřináší moc nového, vše jde zdarma doplnit. Na druhou stranu zde je vše pohromadě a snadno k dispozici. Kdo má zájem doporučuji sehnat ve slevě. Pro hru existuje čeština i slovenština.

Pro: jednoduchost, oživení zájmu

Proti: cena, nové jsou jen datadisky

Vzkřísit Age of Empires II byl výborný nápad. Nejen, že AoE II mělo (a do jisté míry stále má) širokou fanouškovskou základu mezi příležitostnými hráči, ale má také slušný progamingový potenciál. V tom je právě ten velký rozdíl mezi sérií AoE a např. C&C. V AoE mohou pokročilí hráči lépe využívat svou rychlost, bystrost, správnost okamžitého rozhodování i kvalitu dlouhodobého strategického myšlení. AoE II je více než kterákoli jiná progamingová RTS postavená na ekonomii. V počáteční fázi jen těžíte suroviny, ve střední fázi hry se mnohem více oplatí soupeře harasovat (zabíjet mu vesničany), než bojovat přímo s jeho armádou a do pozdní fáze hry se většinou ani nedostanete. :) Tyto herní elementy tedy vytvářejí velký prostor pro zlepšení vaší hry a tím pádem i rozdíly mezi jednotlivými třídami hráčů. Ovšem zpět k věci – AoE II bylo vzkříšeno kvůli multiplayeru. Zatímco dříve jste se museli se soupeři domlouvat individuálně, pak zapnout nějaké hamachi, přičemž i po něm hra občas lagovala, nyní máte k dispozici Steam a jednoduchý matchmaking… A to je super.

Resp. bylo by to super, kdyby se hra prodávala za symbolickou cenu a nebyla honosně označována jako HD. Jelikož modifikace umožňující spustit původní hru ve full HD jsou už dávno venku a zdarma, pak se dá říct, že jedinou novinkou ve vzhledu AoE II HD je trošku pěknější voda a to je dost fail. Vydávat tohle za „novou hru“ a chtít za to bezmála 20 éček je zlodějna. Nová hra to není ani náhodou, např. některé zastaralé herní principy, jako je nemožnost poslat armádu přes attack move stále do hry nebyly přidány. Jistě, i v tom spočívá kouzlo AoE, že musíte minimálně první jednotku focusnout ručně (nebo armádu stopnout v dosahu soupeřovy armády) a teprv potom začnou vaše jednotky samovolně útočit, ale co třeba nechat ve hře obě varianty ovládání jako možnost v nastavení? A co takhle trošku vybalancovat rasy? Nechci tím, řict, že by původní AoE II nebylo vybalancováno, ale je fakt, že na profesionální úrovni jsou hunové zkrátka nejlepší, protože nepotřebujou stavět domy… Za hodně peněz málo muziky.
• Konečně něco, co tu už mělo být dávno. Umožnění hrát starou dobrou klasiku na dnešním HW bez rešení technických problémů.
• Rozlišení, barvy, plynulost, NoCD, datadisk včetně patchů se základní hrou v jednom balíčku.

∙ Těžko to považovat dnes za mínus, ale že jsou minimální nároky na hru skoro desetinásobné, než stará hra trošku překvapí.

◦ Nic nového. Na vyšší rozlišení je několik let venku widescreen mód, bugy řeší patche, kompatibilitu na jiných OS jde taky celkem jednoduše pořešit.

Pro: Vše v jednom

Proti: Nic nového