K hraní 007: Legends jsem se dlouhou dobu přemlouval. Odrazovali mě neustále negativní recenze a ohlasy, a když jsem se už ke spuštění hry rozhoupal, po pár minutách byla zase odstraněná kvůli tomu, že nešla téměř ovládat. Miluji ovšem jakoukoli Bondovskou tématiku, takže samozřejmě i ve formě videoher. A jelikož jsem většinu bondovek ve formě FPS a TPS hrál a bavili mě, řekl jsem si, že dosud poslední díl dokončím přes jakákoli muka.

007: Legends převádí do herní podoby filmy Goldfinger, Ve službách Jejícho veličenstva, Moonraker, Povolení zabíjet, Dnes neumírej a Skyfall (které vyšlo jako volně stahovatelné DLC). Nutno ovšem podotknout, že nejde o ztvárnění celých příběhů filmu, avšak jen o pár pasáží. I když jde o herní adaptaci částí ze šesti filmů, ve kterých se vystřídalo několik herců, vy se ujmete jen jednoho, a to současného Daniela Craiga.
Celá hra začíná úvodní scénou filmu Skyfall, kdy je agent 007 - James Bond, postřelen. Následně se formou vzpomínání dostáváte do minulosti, do dějišť předchozích pěti filmů. Do děje vás neuvede nic jiného, než specifické intro doprovázené nostalgickým songem Goldfinger. Soundtrack jako takový udržuje po celou dobu hraní Bondovskou atmosféru, a dovoluji si říct, že bez hudby bych ani pořádně nepoznal, že hraji právě hru ze světa 007.

Největším kamenem úrazu PC verze je hratelnost. Respektovat samozřejmě musíme to, že hra měla vyjít původně na konzole, ale přes to je neomluvitelné, jak se vývojářům povedlo takhle na počítače zpackat hratelnost. Původní rozmístění tlačítek na klávesnici je dost chaotické, a dost vám ovládání usnadní přenastavení. Největší problém u mě byl ovšem s myší, která na pohyb reagovala totožně jako gamepad. Časem se na tuto problématiku dá zvyknout, ale netrpělivci můžou dát od hry ruce pryč.
Co mě neskutečně vytáčelo byli smrti způsobené skokem z "výšky". Bondovi v cutscéně nedělá problém vyskočit na pána z helikoptéry bez padáku, aniž by na sobě měl jediný škrábanec. Ale jakmile během hraní zkusíte skočit z druhého poschodí do prvního, aby jste se nemuseli zdržovat scházením schodů, jste na místě mrtví. Další perličkou jsou vybuchující skútry po jediném zásahu, ale to už bych rejpal do nejmenších detailů.

Zábavnosti ovšem hra také moc nepochytila. Veškeré mise mají totiž naprosto totožný průběh. Vrhnete se po hlavě do akce, vyřešíte pár hádanek v kanceláři záporáka kam se nenápadně vplížíte, a vše je zakončeno naprosto nudnými bossfighty. Nudnější herní zpracování jakékoli "akční" rvačky jsem snad nikdy nehrál. Bitky byli celkem příjemně zpracovány např. ve hře Quantum of Solace vydaném v roce 2008. Stereotyp naštěstí z části zachraňuje neustále měnící se prostředí.
Umělá inteligence, která před vás jen tupě nabíhá nebo vás dokonce ignoruje, také moc inteligence nepobrala, a jejich síla spočívá jen v jejich mnohonásobné přesile. Když náhodou narazíte na pasáž hry, kde dojde k přestřelce a nepřátel je málo, nebudete mít problém je kosit jen pěstmi, či pažbou vaší zbraně. Abych ale jen nekritizoval, hra je občas zpestřena např. o jízdu ve vozidle, unikání na lyžích nebo skvělou misí ve vesmíru s nulovou gravitací. Nalezneme tu slušný arzenál zbraní a nechybí ani bondovské vychytávky jako hodinky s laserem, uspávací šipky nebo smartphone, díky kterému budete snímat otisky prstů nebo hackovat systémy. Hlavní příběh si budete moci zahrát celkem dvěma způsoby a možnost výběru máte ještě před spuštěním nové hry. Buď si zahrajete moderním způsobem nebo klasickým bez automatického uzdravování.

Všech pět úvodních filmů vás s trochou štěstí ještě bude bavit, to co ale předvedlo DLC Skyfall je naprostá katastrofa. Jeho dohrání vám nezabere ani půl hodiny, z čehož první polovina tvoří naprosto odfláknutá jízda na motorce a druhou nekonečně nudná přestřelka s nesmrtelným sniperem, kterého zabije až závěrečná cutscéna. Dohrání celé hry vám zabere tak šest hodin a nic nezachrání ani přítomný Challenge mode. Kdyby se místo přidávání zbytečností, jako efekty painballových kuliček, radši soustředili na kvalitní hratelnost, zábavnost a technické zpracování. Ano, ani grafika na tom není dobře. Opět respektuji to, že šlo původně o konzolovou záležitost, ale když se mi zdá že i GoldenEye: Reloaded vypadá na Wii občas lépe než Legends na PC, něco asi není v pořádku.

Stereotyp, nepovedené grafické zpracování a katastrofální ovládání PC verze bezkonkurenčně dělá 007: Legends tou nejslabší herní bondovkou, která byla vydána. Nebýt specifické hudby a znalosti filmů, překročíte jen další tupou střílečku ve stylu Call of Duty. Je obrovská škoda, že herní adaptace zrovna skvělých filmových kousků jako Goldfinger nebo Skyfall musela patřit mezi výběr pro Legends. Pokud si chcete zahrát kvalitní bondovku, sáhněte po 007: Blood Stone nebo Nightfire.

Pro: Soundtrack, bondovské vychytávky, zbraně, prostředí, dva způsoby hraní příběhu

Proti: Hratelnost, port, stereotyp, technické zpracování, DLC Skyfall, bossfighty, umělá inteligence, herní doba

Tak tato hra je velmi slabá. Po grafické stránce špatné, o funkční ani nemluvě. Hra má spoustu bugů a Fyzika zde jaksi taky nefunguje. Snad jediné kladné co se dá říci, že hra má Bondovskou atmosféru, ale i tak je to nejhorší díl celé série.

Na tuto hru chci honem rychle zapomenout! :)

Pro: Bondovská atmosféra

Proti: Špatná grafika, šílená hratelnost, nuda a šeď

Podle ohlasů nejen zde na DH jsem čekal, že zatím poslední herní Bond bude propadák. Přesto jsem si ho chtěl zahrát a díky mojí ženě, která sehnala krabicovku, se tak i stalo. Možná že vývojáři za ty tři roky opravili pár bugů a já hrál tak trochu odlišnou hru, ale mně se prostě líbila.

V kampani jsem si zvolil obtížnost 007 s klasickým doplňováním zdraví pomocí lékárniček a brnění a šlo se na věc. Musím uznat, že s těmito volbami je dokončení 007 Legends opravdu výzva a zvlášť v DLC Skyfall jsem se hodně zapotil. Nakonec jsem se ale k závěrečným titulkům přeci jen dostal a po prvním dohrání přišlo na řadu plnění achievementů.

Podařilo se mi splnit všechny, až na ty multiplayerové, takže jsem spokojen. Tím to pro mě ale neskončilo a chtěl jsem mít všechny statistiky (mimo přesnosti míření) na 100%. Musel jsem tak splnit všechny hlavní a vedlejší úkoly, sesbírat všemožné předměty a splnit všechny výzvy. Tahle moje úchylka mě obrala o 1 den, 13 hodin a 45 minut života.

Co se týče herních mechanismů, nemám k nim moc výhrad, jen stealth pasáží mohlo být daleko více, ale vývojáři a poslední dobou i filmaři chtějí z Bonda udělat nelítostného zabijáka namísto nenápadného tajného agenta. Pěstní souboje se po malém tréninku dají zvládnout bez obdržené rány a lze při nich vnímat děj, takže jsou příjemnou vsuvkou.

Ze soudtracku musím vyzvednout Overture z Goldfingera a špatná hudba nehrála ani v hlavním menu. Celkově si myslím, že je 007 Legends důstojnou poctou všem šesti filmům, i když zde jsou zkráceny na minimum. Doufám, že si za agenta Jejího Veličenstva někdy v budoucnu ještě zahraji, protože zatím to na pokračování moc nevypadá.

Pro: Bond, stealth pasáže, možnost klasického doplňování zdraví, achievementy, hodinky s laserem

Proti: příliš mnoho přestřelek, krátké mise, zatím poslední herní Bond

James bond se nám vrátil v nejhorším herním zpracováním které jsem kdy videl!! Nechápu proč nenavázaly na poměrně kvalitní díl James Bond:Blood Stone který měl super combat a hratelnsot byla také na dobré urovni a pohled ze třetí osoby tomu fakt sedl. Tadymi připadá že se to tvůrci snažily udělat jak ostaré díly a proto tam není cejtit ani špetka dobrých nápadů a celé je to jen břečka hnoje. Příběh je otom že Bond jako ve skyfallu bojuje na vlaku a agentka ho omilem sestřelí a vtom co je podvodou se mu začínaj v hlavě motat myšlenky na jeho minulé mise. Které jsou zprvu hned špatné vtom že tvůrci to udělaly do této doby a né do té ve které to vzniklo a taky do všech dílů místo Connery a dalších dali jen Craiga kterej vipadá jak rusák :D Další hřebík do rakve je hromada bugů nudné minihry a nepovedenej stealth. No prostě ruce pryč !!!

Pro: Hmmm 007

Proti: Všechno tohle je snad žert nebo co možná by to měli dávat zadarmo jako příkladj ak se nedělají hry !