Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Tentokrát pokud možno 100%

Historie je poťouchlá, líná potvora, co má tendenci se opakovat. A nebo tyto vlastnosti mají lidé, kteří historii tvoří. Vyjde to nastejno, výsledkem je většinou ztráta, ztráta nenahraditelná.

Před nějakými 100 lety jsme tu měli případ nově vzniklého zábavního odvětví, zvaného film. Už tehdy, v prvním desetiletí minulého století, byl filmový průmysl celkem slušný byznys. Snímek se natočil, odpromítal, diváci zaplatili vstupné… a tím to končilo.

Málokoho zajímalo, co se stane s konkrétní filmovou kopií. Její užitečnost skončila po posledním promítání. Skladovalo se, jak se dalo, někdy se filmové pásy prostě pálily (aby se z nich dostalo stříbro). A co hůř, na sběratele, kteří už že své podstaty měli na věc jiný názor, se pohlíželo málem jako na záškodníky.

O několik desetiletí později se situace změnila. Nejen, že film se stal předmětem bádání historiků, ale i šéfové studií objevili nové finanční možnosti, které se jim nyní naskytly s příchodem televize. V mnoha případech už bylo pozdě, protože se u velkého množství filmů nezachovala ani jediná kopie. Pro zajímavost, odhaduje se, že je ztraceno 75% veškeré němé tvorby. A netýká se to jen filmů němých. V českém prostředí tyto škody nebyly tak velké (díky včasnému zřízení filmového archivu), přesto se z české němé tvorby zachovaly jen 2/3 celkového objemu.

Ptáte se, co to má společného s hrami? Nic moc. Pouze to, že před PC jsme tu měli i jiná zařízení, jako Amigy, Sinclairy ZX Spectrum, Atari… a na všechny z nich existovaly nějaké hry, na všechny z nich existovaly nějaké české hry. A nebyly to jen freewarove záležitosti, ani jejich éra neskončila s nástupem PC. Víme ale dnes, jaké ty hry byly, můžeme je dnes hrát, známe jejich tvůrce? Někdy ano, někdy ne… a s postupujícími lety, nestabilitou záznamových médií a čím dál nižší šanci na záchranu už třeba ani nebudeme moci.


Třeba I “mladá” platforma jako je PC a na kterou se české hry prodávaly už od roku 1994, má dnes několik absolutně nesehnatelných kousků. Určitě ještě někde jsou, ale dostat se k nim… A co teprve ty méně populární platformy… Jedna z příštích verzi Databáze her přinese, mimo jiné, podporu konzolí. Kromě Playstationu, Xboxu či Wii by se mohlo dostat i na starší typy počítačů. Měli bychom myslet na to, že i tyto sekce bude potřeba naplnit, a měli bychom je naplnit i českou tvorbou. Nikdo jiný to za nás bohužel neudělá. A nemusíme se na tyto tituly dívat jen z pohledu historika, většině bude asi bližší pohled hráče. Možná, že se mezi spoustou braku skrývají i poklady, nebo třeba jen budete zvědaví na to, jak ty hry vůbec vypadaly. A nevěšte hlavu, že jste začali hrát až po nástupu Call of Duty či Halo… nejste/nejsme první generace, která hraje, možná jste slyšeli vašeho bratrance, že kdysi měl “gumáka,” nebo je vás strýc posledním šíleným ataristou v kraji.

Tento nápad není nový, existuje už několik stránek zabývajících se tou kterou platformou a hrami na ně. Žádná z nich se však nezabývá vyloženě českou scénou a navíc se většinou zabývají jen tou svou platformou. Co nám chybí, je ucelená databáze všech českých her na všechny platformy, pokud možno i s odkazy na jejich plně verze. Rád bych se mýlil, ale asi už nám moc času nezbývá. Šanci zachovat si němou tvorbu jsme už propásli, pokusme se tedy zachovat alespoň naší tvorbu videoherní…

Fingon

Chcete aby byl na DH blogu uveřejněn i váš článek? Pošlete nám ho na e-mail clanky@databaze-her.cz.


Diskuze ke článku

< >
@Fingon (20.12.2012 10:57): Prvni Score s CDckem jsem si koupil, kdyz vydali Quest for Glory 3. To jsem jeste nemel CD-Romku a musel si to jit ke kamosovi prehrat na disketu. Po ty Korone se podivam, CD 73 mam.
@90210 (19.12.2012 22:58): kupovals ta Score i s přílohou? Sháním diskmag Korona č. 7, jejich internetové stránky (resp. úložiště starých čísel) už bohužel nefungují... ona je taky otázka, od kterého čísla na Score CD začala vycházet, že jo, teoreticky by to mělo být na score č. 73 (a nebo taky ne, byla tam nějaká pauza ve vycházení...)

@Aaron_Hill (19.12.2012 23:40): obrázek jsem nepřidával já, ani jsem žádné instrukce nedal (moje chyba - ale zase těm starším strojům příliš nerozumím, zatím. Proto taky hledám lidi, kteří jsou na tom líp než já:)
Dobrý článek a pěkná idea! Dovolím si pouze malý rýpanec směrem k přiložené ilustraci mašinky Atari VCS, resp. Atari 2600, která je (byla) čistě herní konzolí. V našich končinách k účelu programování sloužily až pozdější domácí počítače (Atari 800 XE, XL, C64 atd.)
@utPhobos (19.12.2012 14:53): Tyjo vis ze ja taky? Prvni moje PCcko byla 386 s 4 MB RAM z nejaky 20. ruky, straslivej krap a dostal jsem ho taky po dlouhym zebrani az v roce 97 (jsem si to ted zpetne upresnil podle svy sbirky Score, ktery jsem od toho momentu zacal kupovat pravidelne), kamosi kolem uz meli Pentia 100. Do ty doby jsem mel takovou tu klasickou kopii Atari z trznice a chodil hrat ke kamosum, k tete a proste vsude, kam se dalo.:)

V roce 90 jsem jeste stale tahal kacera, myslim ze fakt doslova, nic jinyho jsem nemel.
Odkazy jsou skvělé... zatím jsem to nepročetl všechno, ale jsou to emoce jak kráva:)

Pomalu střádám plány na to, co by bylo třeba udělat, jak to všechno dát dohromady, koordinovat... Fakulta informatiky MU by teoreticky mohla pomoct - znám tam nějaké studenty, před pár lety dělali výstavku staré techniky... IMHO tím nejdůležitějším úkolem je najít informace o všech českých hrách pro všechny platformy a urychleně provést jejich transfer a několikanásobnou zálohu na nová média (a internetová úložiště, možná). Poté teprve shraňovat artefakty - a kdo ví, třeba někdo bude chtít vydat tituly znovu, jako to teď dělá Zima Software či Centauri Production.
Výborný článek. Délka tak akorát čtivá=)

No na růst zdejších nových konzolových sekcí jsem zvědavý. Hlavně na tu Game Boyskou=)
Co mi pripomina - stale pracujem na zozname ceskych a slovenskych RPG, takze ak viete o nejakych, ktore v zozname nemam (na konci prispevku)... Sem s nimi :) (alebo, teda najlepsie do posty :) )

Plus sa mi k tomu pridal zoznam ceskych a slovenskych NEvydanych RPG hier - tu sa mi hodia odkazy na clanky v casakoch kde sa o nich pisal - a tak. Zatial bol konfrontovany len zo vsetkym co o RPG miestnej vyroby napisal Dave de Sade. Dalsie tipy su vzdy vitane.
Teď snad abych začal litovat, že jsem na vánoce 1990 dostal 386 a nikdy neměl žádnou starší mašinu :/
@Fingon (16.12.2012 12:19): Problem je vidiet hned v tom, co si prave napisal - tam ten spravil to, tento zase tamto a u tohto je zverejnene toto. A nijako to nie je prepojene. Ludovo sa tomu hovori - bordel :) Kedze sa okrajovo zaujimam "muzealizaciou hier", tak ti mozem povedat len jedno - pokial na to nebude sustredena pozornost bud jednotlivca, institucie alebo nejakeho ustavu (to je jedno), tak to bude len rozdrobena praca nadsencov, ktora sa tazko bude dohladavat.
@yenn (16.12.2012 12:04): ano, inspiroval, dokonce jsem to chtel uvest na zaver... spolu s nejakymi odkazy na probihajici projekty.

Vim, ze DJ ma neco rozpracovaneho na svych strankach a jsou i ceske stranky venovane Amize... Frantisek Fuka uverejnil archiv her, ktere tvoril... problem je v tom, ze jsem kovany predevsim na platforme PC a na nicem jinem jsem dohromady nehral. Takze bud se budu muset vsechno ostatni z historie naucit, nebo se alespon pokusim sehnat lidi, kteri o tom alespon neco vedi.

Vrta mi hlavou Svetak Bob, Hlava Kassandry, Gravon, Shadow of the devil... mozna jsou i jine hry. A mozna nasi tvurci vydali i neco pro playstation nebo konzole Nintenda (Mafia 1 mela port, kdo vi, kdo ho delal, Fuka je certifikovany vyvojar pro jeden druh konzoli...

A treba takovy Pavel Pospisil ma v Saboteurovi odkaz na kohosi, kdo mu vydaval hry na jine platformy... Vochozka puvodne delal na Amigu...
Ačkoli mi české videohry příliš neříkají, tvá snaha o jejich zdokumentování je mi sympatická.

Pro zajímavost: Inspiroval tě k sepsání tohoto text Rybkův nedávný článek, nebo je to jen shoda náhod?