Zombie Army 4: Dead War

04.02.2020
01.05.2020
kompatibilní

Statočná skupina hrdinov v predchádzajúcej časti (Zombie Army Trilogy) zahnala Hitlera do pekla. Nikto však nemohol tušiť, že sa vráti a spolu s ním aj hordy nemŕtvych, ktoré sú silnejšie a početnejšie než kedykoľvek predtým. Nezostáva teda nič iné, ako opäť povolať do akcie pár statočných a neohrozených, aby znovu zachránili svet a poslali nemŕtvych tam odkiaľ prišli.

Štvrtý diel série Zombie Army, zombie odnože série Sniper Elite, tentokrát s podtitulom Dead War, nás zavedie do alternatívneho roku 1946, presne rok po udalostiach predchádzajúcej hry. Opäť tu máme príbehovú kampaň pre 1-4 hráčov. Tentokrát nás zavedie do „Plánom Z“ zdevastovaného Talianska. Naši hlavní hrdinovia sa budú musieť prebojovať rozľahlými levelmi, ktoré ich zavedú do mestských častí, ale aj kanálov, prípadne Zoo.

Okrem kampane pripravili tvorcovia aj mód Horda, v ktorom sa hráči snažia čo najdlhšie odolať postupne sa stupňujúcim vlnám nepriateľov. Neoddeliteľnou súčasťou hier zo série Sniper Elite, resp. Zombie Army, je tvz. kill cam, spomalený záber na úspešný zásah nepriateľa. Ten je prítomný aj v tejto časti a je opäť o niečo prepracovanejší a detailnejší.

koukám na ten pricing na Steamu a zvedá se mi žaludek. a sranda je, že Steamu vůbec nevadí, že obsah některých DLC si člověk může koupit i dvakrát, pokud koupí Extra mega giga deluxe verzi a k tomu Season Pass One.

Je to smutný pohled. Skoro rok po vydání tady nemá ZA4 jediné hodnocení, diskuzní příspěvek ani komentář. I na Metacritic má sotva polovinu počtu hodnocení třetího dílu. Dotklo se to i mě a mého "bratra ve zbrani", se kterým jsme v coopu prošli všechny tři předešlé díly. A to opakovaně a na nejvyšší obtížnost. Koukám na svůj herní deníček a jedničku dokonce šestkrát... no, měli jsme to prostě rádi. Se čtyřkou už se samozřejmě nic takového nekoná, hra je prakticky mrtvá a to i přesto, že to je jednoznačně nejlepší díl ze všech. Epičí exkluzivita si vybírá svou daň...

Ačkoli je to v jádru stále ta stejná pukanda šišek, přináší hromady vylepšení, které pozvedají hratelnost na úplně jinou úroveň. Postavy levelují a každá má své základní charakteristiky (např. ženské postavy dávají menší damage na útok zblízka, ale zase jsou mrštnější), zbraně je možno upgradovat a personifikovat na několika úrovních, k dispozici jsou nové schopnosti a perky, vylepšení získávají dokonce i předměty a zapomínat nemůžu ani na nové typy granátů nebo dočasné ofenzivní vylepšení zbraní, jako je elektrizující nebo výbušná munice. Tyto svěží doplňky hratelnosti je pak možno testovat na celé plejádě nových typů nepřátel a především - už žádní otravní kostlivci!

Jednotlivé úrovně jsou stále dost statické, ale zase nacpané detaily, secrety a různými hororovými vtípky. Navíc se nejedná o žádný refurbish ze Sniper Elite, ale o nové a zajímavé kousky, kde se rozhodně je na co dívat. Jsem rád, že autoři upustili od silenthillovských úrovní a zasadili jednotlivé kapitoly do zajímavých prostředí, jako jsou např. Benátky, zoo nebo Řím. V základní verzi hry je k dispozici devět chapterů, přičemž finální devátý už je spíše kratší rozlučka s Hitlerem, ale za to ve velkém stylu.

Díky tomu má ZA4 skoro dvojnásobnou délku oproti předchozím dílům a kdyby to někomu bylo málo, tak jsou k dispozici další dvě sezóny v rámci DLC, které přidávají dohromady pět kapitol... a to už je slušná nálož. Replayabilita je vysoká (jen pro představu, skončil jsem na levelu 35 a některé předměty vyžadují level 90 a výše pro odemknutí dalších vlastností), každá část kapitoly má svou vlastní výzvu, za které jsou další zkušenosti a bonusy.

Zdá se, že autoři vylepšili snad úplně všechno a udělali se ZA4 nejlepší zombie coop od dob L4D2.

Hodnocení: ✰✰✰✰✰

Jasně, jsem fanboy, hodnocení berte s rezervou. Ale za ty čtyři to je rozhodně!