Žhavé léto 3 a 1/2, aneb jak pejsek s kočičkou pekli dort. Zatímco jednička pro mě byla v jisté smyslu kultovní a dvojku jsem taky kdysi hrál, třetí díl, který jsem měl na nějaké Score/Level CD jsem zkusil a smazal. Tentokrát jsem se se rozhodl, že nevyměknu a hru dojedu.

V roce 2005 už záplava českých adventur končila. Konkurenční série Polda měla pátý a na dlouho poslední díl, vzniklo Nibiru a na konci roku vzniklo "třetí Horké léto" To bylo na dlouho dobu z českých luhů a hájů všechno. Tvůrci nějak ztratili autorská práva a tak místo pubertálního lempla Honzy Majera sledujeme osudy jeho dědy Johnnyho za dob probihice v USA. Johnny zdědí krásné kasino, ale to bohužel padne do oka italské mafii, jmenovitě donu Makaronimu. Když se jim Majera nepodaří oddělat, zavřou ho do basy s pomocí zkorumpovaného šerifa. A Johnny musí sesbírat přátelé, najít si děvče a zlikvidovat Makaroniho.

Popravdě příběh je jediné, co mě na hře jakžtakž bavilo. Z příběhu se sice vytratil z 90% humor, Josef Carda přes své angažmá v Tele tele není bavič a už vůbec ne Izer, ale i tak se nese v lehkém, pohodovém duchu.

Zbytek hry stojí za starou belu. Podobně jako spousta zahraničních her se i tady přešlo do 3D, stejně jako u příšerného Leisure Suit Larryho 8 z toho navíc zmizela kromě hlavní postavy a humoru i adventura.

Nějaké sbírání a kombinování předmětů je tu jen aby se neřeklo. To adventuření je v zásadě slušné, pomocí Tab si zobrazíte aktivní místa a kombinace či puzzle jsou logické a lehké.

Po většinu času ovšem bloumáte v poměrně nezajímavém 3D prostředí a postupujete v jedné z mnoha miniher. Tvůrcům se podařilo do hry nacpat naprosto všechno možné - prchání před palbou, stealth misi, 3D i 2D arkádu, skládání bedniček (zdravíme Broken Sword 3), QTE se šipkami, závody vozíčků, kung fu, railshooter se zombíkama či ovládání kuličky. A také pár FPS pasáží a spoustu závodů a honiček ve starých veteránech.

Budete převážet chlast, výbušniny, závodit s traktory, jezdit po okolí, kosit mafiány z auta. Tvůrcům se evidentně zalíbila Mafie a měli neskromné přání, aby to bylo podobné Mafii. Zůstalo jen u přání.

Když pominu, že to všechno nemá hlavu ani patu, zbývá zásadní problém a to je ovládání. Teoreticky funguje pomocí WASD a myši, prakticky je naprosto splašené, při sebemenším pohybu myši se hrdina točí jako čamrda, čemuž pomáhá i šílená kamera. 3D skákačka je pak peklo. Podobně blbě se ovládají některá auta, jiná jedou kupodivu normálně. Stealth část je o nervy, stejně jako neovladatelná kulička. Uprostřed hry je závod, který se v rámci příběhu nedá vyhrát a nikdo Vám to neřekne. Střílecí části mi díky zkušenostem z 3D akcí problémy nedělaly, stejně jako 2D hopsačková pasáž po maratónu plošinovek.

Korunu všemu nasazuje nemožnost ukládání, resp. automatické ukládání v místě, kde se hra rozhodne, že teď by to teda šlo. U adventury fakt divný přístup, ale ona tohle není adventura. To je jen taková česká česká ždímačka prachů s nesmyslným mišmašem žánrů a pár zábavnými pasážemi.
Od mala bylo Žhavé Léto mojí nejmilovanější českou hrou (ano Mafie to není a nikdy nebude). Proto jsem se rozhodl po deseti letech si to znovu zahrát a světe div se, ono mě to bavilo pořád stejně. Tahle hra je podle mě docela dost vizionářská co se týče českého herní průmyslu a jde vidět že se tvůrci dost snažili napodobit západní produkci a to jak zasazením, příběhem tak hratelností která kombinuje různé žánry.

Příběh je to stejné klišé jako v Mafii, prostě seberou vám kasino a všechny prachy a vy v roli Johnnyho Majera to musíte získat zpátky. Po cestě narazíte na plejádu fakt ujetých charakterů a vystřídá se tu i hromada prostředí. Ono se i nabízí srovnání s Poldou jehož pátý díl v té době vycházel. No jednoduše Žhavé Léto je o deset levelů výše, nejenže humor není ve stylu Babovřesek, ale snaží se tu do bláznivé atmosféry házet inteligentnější absurdní humor a tvůrcům to jde na jedničku. Co se dále týče dabingu, tak chápu že Carda nemusí sednout každému, ale mě jeho výkon přišel skvělej, neskutečně do té atmosféry sedl a oproti jiným českým hercům co hry dabovali, uměl i skvěle projevovat emoce a nepůsobilo to prkeně.

Kde už to ale místy lehce skřípe je hratelnost, ta kombinuje klasické adventuření (někdo může namítat že postupy jsou nelogické jako Ugragra, jenže do háje to bylo v každé adventuře do těchto let). Takže ano musíte prohrabat popelnice aby jste něco našli nebo se vracet a hledat nějaké předměty, ale nic pro adventuristy nezvyklého. Další částí jsou pak ale minihry, ty mě KUPODIVU po většinu času bavili. Budete tu střílet mafiány, zombíky, dělat závody v autech (auta se občas divně ovládají), pak cestovat na zelené kouli a mlátit se s babičkou ve fightu alá MORTAL KOMBAT ?!?!? Jo miniher je tu opravdu plejáda, jenže i když většina baví, pár jich je tu hodně frustrující a to hlavně i díky krkolomnému ovládaní Johnnyho při arkádovějších pasážích.

Jinak, ale se jedná o jednu z nejlepších českých komediálních adventur a to hlavně i díky tvůrčím experimentům a snaze do česka přivést trochu jinou variaci na adventuru.

PS: Velké plus si zaslouží geniální soundtrack, který na rozdíl od Poldy nezní jak kdyby ho vytvářel náhodný generátor.

Pro: Humor, postavy, dabing, soundtrack, některé minihry, délka

Proti: Občasná frustrace u některých miniher, ovládání

Jelikož je léto, rozhodl jsem se dokončit trilogii humorných adventur s pojmem "léto" v názvu (Léto s Oskarem jsem vynechal). Tentokrát již není nejteplejší roční období pouze "Horké", ale přímo "Žhavé" a hlavním hrdinou není starý známý Honza Majer, ale jeho dědeček Johnny.

Nová postava má i nového dabéra, a musím uznat, že výběr Josefa Cardy byl trefou do černého. Ani ostatní postavy nejsou namluveny úplně zle a humor mi sedl lépe, než ten ve dvojce.

I když jde hlavně o adventuru, herních žánrů jsem si tu užil dosyta. Od bojové vložky s babkou jsem se dostal k plošinovce a v neposlední řadě také k závodům různých druhů vozidel. Ty mě celkem bavily, ale když jsem závody traktorů zajel pod 200 vteřin a následně zjistím, že je to k ničemu, protože se dají celkově vyhrát až ke konci hry, pěkně mě to nazlobilo.

Hra se ovládá prachbídně kvůli pohledu kamery, který se neustále nečekaně mění, takže je najednou potřeba zmáčknout klávesu pro jiný směr nebo není vidět, kam postava směřuje. Dá se na to ale zvyknout a v pozdějších fázích hry už mi ovládání nedělalo žádné problémy.

Nejvtipnějším okamžikem hry bylo asi zakončení, kdy se na jednom místě objeví zlato, diamanty a ropa. Po dohrání příběhu se zpřístupnily bonusy ve formě závodů, miniher a stříleček a já se chtěl samozřejmě ve všech umístit na 1. místě, ale ve dvou z devíti to prostě nešlo.

Pro: dabing, humor, mix žánrů, zakončení, bonusy

Proti: ovládání, kamera, závody traktorů

Osobne sa nepokladám za nejakého extra fanúšika adventúr, no už od čias Poldy som mal rád hry okorenené humorom v českom podaní a tak som sa rozhodol dať šancu aj Žhavému létu. V prvom rade musím podotknúť, že sa nejedná tak úplne o adventúru, ale skôr o zbierku minihier prepojených cez klasické adventúrne pasáže, v ktorých potrebujete niečo nájsť a v čo najabsurdnejšom poldovskom zmysle slova to použiť.

Český dabing dodáva hre ten správny smer, už hneď na začiatku ako náš hlavný hrdina Honza Majer, prehovoril hlasom Jozefa Cardy očakával som od hry aspoň nejaký ten humor, ktorý by ma dokázal pri hre udržať, čo našťastie môžem povedať, že sa hre fakt podarilo. Celkovo je český dabing v hre zvládnutý na vysokej úrovni a dáva tak možnosť hráčovi (ktorý rozumie česky) dávať ŽL vždy ďalšiu a ďalšiu šancu po každom jednom bugu, ktorý hra prináša.

Čo sa týka adventúrnej časti hry, nejedná sa o klikaciu adventúru, takže kroky nášho hrdinu musíte nasmerovať vy, v čom je občas problém, keďže pokiaľ chcete aby niečo okomentoval musí byť pomerne blízko daného predmetu, tento problém je spôsobený najmä kamerou, ktorá sa vždy dokáže otočiť presne opačným smerom ako momentálne potrebujete.

Príbehové predmety máte označené, takže by ste nemali mať problém, žeby ste niečo prehliadli (aj keď nič nie je nemožné). Skôr budete mať v hre ten pocit, že musíte behať od postavy k postave v určitých nezmyselných krokoch a vopred naskriptovaných dialógov, do ktorých nemôžete zasiahnuť, aby ste sa dopracovali ďalej v príbehu.

ŽL dokonca presne vystihlo princíp bezodných vreciek týchto adventúrnych hrdinov, Honza samozrejme vrtuľu s priemerom cca. 2 metre do vrecka bez problémov odloží, ale druhá sa mu tam už nevojde, preto potrebuje niečo vyhodiť :D a očividne gumená rukavica zaberala presne toľko miesta ako potreboval na danú vrtuľu :D

Časť vo väzení mohla byť, ale poriešená pri chytení radšej ukončením hry, ako opätovným vrátením do cely, keďže takto ste si mohli urobiť zbierku plyšových medvedíkov....

Kameňom úrazu pre hru sa stávajú až minihry... Niektoré sú vcelku jednoduché a zábavné, iné sa zase opakujú alebo po niekoľkých minútach ich hrania prechádzajú od stereotypu až k frustrácii.

Väčšina minihier je tak sústredená na strelecké pasáže alebo preteky. Streľba je otravná a v hre pôsobí absolútne odfláknuto, jediná vec, ktorá ma na tom pobavila boli súboje s mafiánmi sprevádzané klasickými hláškami z Quaku alebo Unreal Tournamentu :D

Jazda vo vozidlách je však ešte o mnoho horšia, celkový pocit z jazdy je skôr taký akoby ste sa celý čas pohybovali po zamrznutom rybníku, akokoľvek budete biť do klávesnice vozidlo sa bude správať nepredvídateľne. Pokiaľ by neboli do hry zakomponované tie nekonečné preteky traktorov, tak by som nad tým len mávol rukou a povedal si, veď trocha zmeny neuškodí, ale vďaka tomu, že má hráč dostatok času pri testovaní traktoru a opakovaní tej istej trate, keďže vždy keď urobíte rekord, tak ten váš rekord niekto prekoná, keby som to nebol po treťom rekorde konečne vypol a nepovedal si, že sa na to už vykašlem asi by som to hral ešte dnes...

A potom nastúpil na scénu ten divný svet Neverland, ktorý bol zábavný až do momentu, keď sa prilepíte na guľu a musíte sa dogúľať až na koniec levelu s tou večne vás iritujúcou kamerou.

ŽL ponúka aj výber obtiažnosti, čo sa týka minihier, no ja osobne som medzi tými 2 režimami nejaký rozdiel nevidel, keďže hru vám nestrpčuje nejaká obtiažnosť, ale skôr kamera a zasekávanie sa o skoro všetko počas pretekov.

Nadpriemernú úroveň si takto Žhavé léto drží len vďaka svojmu humoru, niekoľkým vtipným minihrám a možno grafickému spracovanie, inak pokiaľ vás dokáže niekoľko násobné opakovanie určitého momentu v hrách vytočiť natoľko, že ste schopný vyhodiť z okna klávesnicu aj s myškou, od tejto hry dajte radšej ruky preč.

Pro: humor, grafika, niektoré minihry, cz dabing

Proti: zvláštny pocit zo strľby a jazdy, kamera, občasné bugy

Od této hry jsem už od zakoupení nic moc neočekával, o to víc mne překvapilo že hra nebyla zas tak špatná. Příběh, ač se nezdá originální příjemně provází hrou. Žhavé léto 3 a 1/2 není vůbec takový průšvih jekým se zprvu zdálo být a i když se u něj a jeho rádoby vtipných hlášek nebudete zrovna válet smíchy rozhodně se u něj nudit nebudete. Jako snad každá správný adventurista, i já sám jsem nečekal že jí udělím tak vysoké hodnocení ale nakonec mě to docela chytlo, ve hře vás čeká několik různých typů miniher.

Pro: cena, příběh dokreslující hratelnost, grafika, postavy, dabing, postavy

Proti: hratelnost

Je to až překvapivé jak tahle hra dokáže zapůsobit. Hře nahrává do karet složitost ,postavy ,trochu akčnost (nevěděl jsem jak to říct jinak) a závody ,u kterých jsem se často zapotil. ALE: co je deptající ,že když například jedete ten závod s traktorem tak vám nikdo neřekne ,že je lepší zajet ho až po příběhu. Potom si ještě ke všemu ta hra chce ´´hrát´´ na resident evila (na tom hřbitově s kulovnicí proti zombiem). Prostě řada nepovedených neúspěchů.

Pro: Postavy, lehce Příběh ,Akce ,Závody

Proti: imaginární nebe, neoriginánlnost, nepropracovanost

Žhavé léto 3 ½ jsem objevil při pravidelném kupování levných her od mého oblíbeného časopisu ABC. A já, jelikož velký fanoušek českých her a série Polda jsem neodolal a další tu českou adventuru vyzkoušel. A upřímně řečeno, Polda byl lepší. Naprosto zhovadilá hratelnost, postava se téměř nedá ovládat a slabý, věčně zamotaný příběh. Žhavé léto však může nabídnout i jiné věci, jako třeba dobrou grafiku, vtipné hlášky, český dabing, legrační postavy, a vtipné úkoly. Prvky čisté adventury tam sice jsou, ale z větší části se jedná o vtipnou komedii, která na druhou stranu více méně potěší, než li zklame.

Pro: Český dabing, hlášky, grafika

Proti: Hratelnost, příběh ...