Zeno Clash 2

akce > bojová
30.04.2013 PC
23.07.2013 PS3
26.07.2013 X360
Příběh Zeno Clash 2 pokračuje tam, kde skončil původní Zeno Clash z roku 2009. Ghat se vrací zpět ke svému klanu z vyhnanství, kde byl v důsledku fatálního sporu s Father-Mother - symbolickým otcem i matkou v jedné osobě. Právě v exilu, na útěku před rozzuřenými stoupenci Father-Mother, se Ghat potkal s Golemem, záhadnou bytostí oplývající obrovskou silou a nesmírnými znalostmi. Golem po událostech prvního dílu uvězní Father-Mother a Ghatův klan se tak rozpadá. Ghat a jeho sestra Rimat se společně vydávají na cestu Zenozoikem, aby odhalili Golemovo tajemství a znovu sjednotili svou klanovou rodinu v jeden celek.

Hra navazuje na punkově-prehistorický styl, který vývojáři představili v předchozí části Ghatových dobrodružství. Tentokrát se hráč dočká otevřenějšího světa, ve kterém je opět množství bizarních postav a nepřátel, z nichž některé jsou známé už z minula. Mnohá dramatická setkání tak vyústí v kontaktní souboje, při kterých budou praskat kosti. Hra nabízí vylepšené RPG prvky a soubojový systém s funkcí lock-on, která umožňuje nastavení většího rozsahu rozdávaného poškození nepřátelům a účinnější obranu před jejich údery.

Vývojáři tentokrát (namísto Source) využili Unreal III engine, na kterém běží grafika s vylepšenými vizuálními efekty. Tentokrát je k dispozici i hra pro více hráčů v režimu kooperace. Hra je k dispozici prostřednictvím služby Steam, a to i ve speciální (digitální) edici, která kromě obou dílů série Zeno Clash obsahuje i soundtrack s artbookem.

Bodkin: Bedničky a mothové, nepovinné questy (těch jsem si vlastně ani, mimo dvou či tři, nevšiml) mi přijdou jako maličkosti (z hlediska…

Za odhadem 11 hodin jsem pokořil Zeno Clash 2. První díl mě dostal díky jedinečnému designu světa a poutavému epicky pojatému příběhu, i navzdory nic moc soubojům a relativní krátkosti.

Svět dvojky neztrácí nic ze své jedinečnosti, přitom lokací je víc a dohromady tvoří otevřený svět, ve kerém se hráč volně pohybuje a kde se střídá den a noc. Hra už nicméně nevypadá tak kulervoucně, jako za prvního dílu - nejsem si teď jistý, jestli je to čistě stářím enginu, nebo jsou prostě textury meh, ale umělecká stránka věci tenhle nedostatek tak jako tak vyvažuje.

Souboje doznaly velkého zlepšení - ovládání je pohodlnější, střelné zbraně užitečnější. Na začátku jsem si musel zvykat - přece jen tenhle soubojový systm není zrovna běžný - ale po pár lokacích jsem neměl problém. V případě smrti se objevíte u posledního checkpointu s plným zdravím a připravenýma spojencema, takže na podruhé se dá překonat cokoliv. I tak jsem narazil na pár soubojů, kde jsem se musel snažít více/krát.

Větší herní plocha neznamená jen víc herního času - je tu několik na rozdíl od Rock of Ages slušně zpracovaných boss fightů, hrstka collectibles, upgrady, a hlavně se dozvíme leccos o podstatě Golema, Zenozoiku, o původu jeho obyvatel. A díky tomu, že tenhle svět je poměrně malý a jednoduchý, působí všechno to odhalování dost uvěřitelně.

Jasně, je tu pár bugů a herní design má pořád nějaké mezery, ale všechno, v čem exceloval první Zeno Clash, tady je ve větším množství a to ostatní bylo citelně vylepšeno.
První díl mě, již přesně ani nevím proč, v době vydání příliš nezaujal. Naopak druhý Zeno Clash jsem dokončil bez větších přestávek a při hraní, i poté, ve mě dílo tvůrců z Chile zanechalo silně pozitivní dojmy. Dokonce bych i tvrdil, že takto má vypadat vrcholný zástupce indie produkce.

Ač je hra v první řadě akčně zaměřená, soubojů v žádné části není tolik, aby působily nepatřičně. A podobně střídmý byl i designér, který z důvodů časové náročnosti a velikosti týmu vyškrtal (možné) nepotřebné prvky a výsledek tak působí až nezvykle uceleně. Pěstní souboje jsou zábavné, příběh po prvním rozkoukáním slouží svému účelu a hráče žene k vyústění ; a svět, ač poměrně malý a kulisovitý, je radost objevovat. Tři hlavní ingredience ještě doplňuje kustomizace schopností Ghata a čtyři dovednosti, sloužící k překonávání jak soupeřů, tak i menších prostorových komplikací. A to je vše - při svižnějším postupu v sedmi až osmi hodinách rovnoměrně dávkovaná explorace, příběhové cutscény a šarvátky. Ovšem tím, co hru odlišuje, je především audiovizuální zpracování.

Výtvarně, i technicky, působí Zeno Clash II vrcholným dojmem. Nicméně je zde však i vyšší míra rozdílných hodnot této kvality vzhledem k lokacím - některé vypadají nádherně, jiné již podstatně méně. Prakticky ale každá obrazovka hry obsahuje neopakované motivy flóry a fauny, ale také kulturní inspirace, v takovéto míře nepříliš často vídané u tohoto média, u videoher. Už jen z tohoto pohledu se, tento malý vhled do Jižní Ameriky, vyplatí zahrát.

Zvláště, když celá hra působí prakticky bezchybným dojmem. Dokázal bych si klidně představit dvojnásobnou délku, leč v této menší podobě si Zeno Clash II takto zachovává své přednosti po celou dobu hraní.

Pro: vizuální zpracování, hudba, vyvážené rozložení činností

Proti: horší srozumitelnost dabingu u některých postav