Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

YU-NO: A girl who chants love at the bound of this world

16.03.2017
01.10.2019
kompatibilní
73
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Yu-No je klasickou vizuální novelou od známé společnosti Elf Corporation, která se po více jak 22 letech dočkala oficiálního vydání mimo Japonsko. A to ve vizuálně zcela nové předělávce, za kterou stojí studio 5pb. Games.

Remake byl původně, ovšem pouze v Japonsku, vydán na PlayStation Vita roku 2017 – vzhledem ke komerčnímu úspěchu se však tvůrci rozhodli přinést Yu-No i na PS4, Switch a také PC. Obsahově jde o prakticky totožné hry, změněno je ovšem ovládání a grafická podoba, která by měla odpovídat standardům roku 2019.

Jednoho dne Váš otec Takuya Arima, známý historik, z ničeho nic zmizel. V průběhu letních prázdnin, kdy už od této události nějaký čas uplynul, našel Takuya v pracovně otce zvláštní kulovité těleso a dopis, v němž se zmizelý otec zmiňuje o paralelním světě. Po nějakém čase student přijde na to, že jeho otec objevil něco zvláštního a skrze předmět, které si dříve nevšiml, se dostane Takuya do alternativního universa.


Poslední diskuzní příspěvek

@pajmič (29.11.2019 13:09): Tak to chápu, ale já mám slabost pro 90kové VN (vlastně i anime), takže Yu-No bych rád dohrál i v originální podobě. No a tento rok udělalo velký dojem také Ushinawareta Rakuen. Takže kvalita tam je a je z čeho vybírat (Desire, Snatcher, Kanon...). Jen je to jak s jRPG, nejde to hrát (číst) stále a obvykle to zabere více času než běžná hra. Takže resty se logicky jen kupí.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Yu-No patří (zvláště v Japonsku) mezi vůbec nejpopulárnější vizuální novely. Není to ani tak obsahem, který přímo čerpá z 90. let a dobového nadšení do nadpřirozena, jiných světů nebo cestování časem (aneb seriály jako Akta X, Věřte nevěřte a Twin Peaks), ale revolučními mechaniky, které mnoho pozdějších tvůrců vizuálních novel kopírovalo a dnes jsou na nich často postavené nejpopulárnější série žánru. Ve zkratce Yu-No sází na paralelní svět(y) a rozvětvený příběh, ve kterém si do jisté míry můžeme vybírat, co podniknout dále.

Dnes to nezní nikterak zajímavě, přeci jen Zero Escape a mnoho dalších titulů s tímto tématem intenzivně pracují, ale v roce 1996 šlo o velmi ambiciózní představu. Yu-No tak působilo vedle velká většiny jednoduchých a erotických novel (například Paradise Heights) opravdu revolučně.

Na první pohled ale vše vypadá jinak. A některé úpravy působí působí zcela zbytečně (změny vzhledu některých z charakterů). A estetika anime z 90. let je také kompletně pryč. Nicméně, po pár hodinách si většina hráčů zvykne a vizuálně není Yu-No vůbec špatné, jen je jiné a spíše než něco z PC-98 a poloviny 90. let připomíná moderní, a bohužel zcela obyčejné, anime dnešních dnů. Je to ovšem daň za kvalitní remake s vyšším rozpočtem a nedávné anime, ze kterého je nová stylizace vypůjčena.

Další změny jsou již spíše kosmetického rázu. Největší proměny se dočkal interface, který je uzpůsoben gamepadu (na kterém doporučuji hrát), navigace je podstatně jednodušší (vše je na obrazovce zvýrazněno) a lokace, kde se má stát další příběhový posun, jsou ukázané v menu po stranách obrazovky. Hudba má také nové aranžmá, ale na rozdíl od grafiky, ji lze přepnout do původní podoby. Obsah je z dnešního pohledu archetypální vizuální novelou, se sadou rozdílných postav, sebevědomým hlavním hrdinou a několika dějovými linky (rámcově označených dle preferovaných dívek, kterým se hrdina primárně věnuje). Příběh nejvíce připomíná zvláště podobně populární vizuální novele Steins;Gate, které se v Yu-No přímo a přiznaně inspirovalo. Paralelní realita, vědeckofantastický námět a hlavní hrdina je mladý student (Takuya Arima) se specifickou, lehce drzou, personalitou. Titul střídá vážné polohy s lehkým humorem, nechybí ani sporadická erotika a intimní momenty (ty jsou ovšem oproti verzi z roku 1996 cenzurovány).

Rámcově zde ale jde o tajemný předmět (který naleznete ve studovně vašeho mrtvého/ zmizelého otce), který dokáže Takuya využít k "cestování časem" v rozmezí několika dnů. V jedné časové linii využijete předmět z jiné, kusé informace se postupně propojují a výsledek za to stojí. I po tolika letech. Zvláště, když má většina postav velké charisma (a nejen to) a dialogy jsou obecně dobře napsané.

Zasloužený status kultovní klasiky Yu-No patří, a všem fanouškům kvalitních vizuálních novel lze remake A girl who chants love at the bound of this world doporučit. Tedy pokud hledáte velkou dávku záhad odehrávajících se na předměstí jednoho japonského městečka s výhledem na oceán.

Pro: příběh, originální ale složitější mechaniky, rozsah, humor, dabing

Proti: pomalý začátek, degradace původní estetiky

+21