Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Xenon 2: Megablast

Xenon 2

81
31 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > arkáda *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
1989 AmigaAtari ST
1990 PC
srpen 1990 SegaMD
1991 SegaMS
říjen 1992 GB
Vývojáři:
The Assembly Line, The Bitmap Brothers (sekundární), Teeny Weeny Games (GB verze), Data Design Interactive (SegaMS verze)
Oficiální stránky:
http://www.bitmap-brothers.co.uk/our-games…
Titul Xenon 2: Megablast je vertikálně scrollovanou vesmírnou střílečkou nahlíženou shora, v níž jde o přežití do konce levelu, kde čeká boss s bombou. Dějově hra vychází ze svého předchůdce Xenon. Xenitové se otřepali ze své porážky a přišli s novým plánem, jak hlavního hrdinu hry Darriana vymazat z historie. K tomu jim mají posloužit čtyři do časoprostoru vhodně umístěné bomby. Úkolem hráče je dostat se k bombám a zneškodnit je dříve, než se je podaří odpálit.

Hlavní náplní hry je uhýbání protivníkům, kteří se hráčovu loď pokoušejí zničit nárazem; tito se přitom v různých formacích nevynořují jen zepředu, ale také ze stran. Jiní nepřátelé jsou pevně umístěni ve struktuře mapy, přičemž hráč se nesmí dostat do jejich bezprostřední blízkosti. Zvláštní hrozbu představují slepé uličky; uvíznutí v nich se lze vyhnout zpětným scrollováním.

Likvidováním sil soupeře hráč získává peníze, jež lze mezi úrovněmi proměnit za zbraňový arzenál, zvýšení rychlosti nebo odolnosti lodě atp. Některá vylepšení mají také podobu power-upů – lze je sebrat v průběhu levelu. Hra sestává z pěti levelů, z nichž každý je zřetelně rozdělen na dvě sekce. První část hry je spojena s organickými protivníky, pozdější fázi dominují mechaničtí oponenti.


Poslední diskuzní příspěvek

Tedy, ve srovnání s např. Battle Squadron či Blazing Lazers mi přijde Xenon 2 celkem znatelně horší - z pohledu laika. Jinak nevíte, proč…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Xenon 2 je ve sve puvodni(!) verzi pro Amigu asi nejlepsi 2d space shooter vsech dob. Proc? Krome obligatni hratelnosti je to pro Bitmap Brothers typicke maximalne stylove graficke provedeni, kazda zona ma jine okoli i background, od prvnich organickych levelu, az po posledni 5. level odehravajici se v zelezobetonove pevnosti. Dalsim faktorem je obtiznost, ktera je sice hardcore, ale hra se da po kratsim treninku dohrat (bez autofiru to kazdopadne nema ani cenu zkouset) a odpousti obcasne chyby. Je to takovy zlaty stred mezi novejsimi shootery na PC jako je Raptor, ktere se daji bez problemu dohrat na prvni pokus a nedohratelnymi Tubular Worlds, kde jediny zasah do vase rakety defakto znamena nutnost zacit odznovu. Zvlastnosti Xenonu 2 je i moznost couvani, skvely design vsech levelu obcas hrace muze zavest do pasti, ze kterych se vsak narozdil od jinych podobnych her da vycouvat.

Problemem Xenonu 2 a 95% starych arkad je bohuzel nizka kvalita konverze na PC. Tato verze vubec neobsahuje backgroundy a hraje se ponekud tezkopadne, ostatne stejne je tomu tak i s dalsimi hrami od Bitmapu prevedenymi na PC, specialne Gods a Magic Pocket. Pokud si tedy chcete uzit pravy Xenon 2, zahrajte si ho pres emulator Amigy.

Pro: infarktova hratelnost, klasicky bitmapovska grafika, vytvrdli zaverecni bossove, stylovy obchodnik

Proti: absence intra a outra, obcasny zmatek na obrazovce v poslednich 2 levelech

+12