Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Xenon 2: Megablast

Xenon 2

1989
1990
srpen 1990
22.11.1991
1991
říjen 1992
26.01.2013
27.05.2016
79
39 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Titul Xenon 2: Megablast je vertikálně scrollovanou vesmírnou střílečkou nahlíženou shora, v níž jde o přežití do konce levelu, kde čeká boss s bombou. Dějově hra vychází ze svého předchůdce Xenon. Xenitové se otřepali ze své porážky a přišli s novým plánem, jak hlavního hrdinu hry Darriana vymazat z historie. K tomu jim mají posloužit čtyři do časoprostoru vhodně umístěné bomby. Úkolem hráče je dostat se k bombám a zneškodnit je dříve, než se je podaří odpálit.

Hlavní náplní hry je uhýbání protivníkům, kteří se hráčovu loď pokoušejí zničit nárazem; tito se přitom v různých formacích nevynořují jen zepředu, ale také ze stran. Jiní nepřátelé jsou pevně umístěni ve struktuře mapy, přičemž hráč se nesmí dostat do jejich bezprostřední blízkosti. Zvláštní hrozbu představují slepé uličky; uvíznutí v nich se lze vyhnout zpětným scrollováním.

Likvidováním sil soupeře hráč získává peníze, jež lze mezi úrovněmi proměnit za zbraňový arzenál, zvýšení rychlosti nebo odolnosti lodě atp. Některá vylepšení mají také podobu power-upů – lze je sebrat v průběhu levelu. Hra sestává z pěti levelů, z nichž každý je zřetelně rozdělen na dvě sekce. První část hry je spojena s organickými protivníky, pozdější fázi dominují mechaničtí oponenti.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Xenon 2 je ve sve puvodni(!) verzi pro Amigu asi nejlepsi 2d space shooter vsech dob. Proc? Krome obligatni hratelnosti je to pro Bitmap Brothers typicke maximalne stylove graficke provedeni, kazda zona ma jine okoli i background, od prvnich organickych levelu, az po posledni 5. level odehravajici se v zelezobetonove pevnosti. Dalsim faktorem je obtiznost, ktera je sice hardcore, ale hra se da po kratsim treninku dohrat (bez autofiru to kazdopadne nema ani cenu zkouset) a odpousti obcasne chyby. Je to takovy zlaty stred mezi novejsimi shootery na PC jako je Raptor, ktere se daji bez problemu dohrat na prvni pokus a nedohratelnymi Tubular Worlds, kde jediny zasah do vase rakety defakto znamena nutnost zacit odznovu. Zvlastnosti Xenonu 2 je i moznost couvani, skvely design vsech levelu obcas hrace muze zavest do pasti, ze kterych se vsak narozdil od jinych podobnych her da vycouvat.

Problemem Xenonu 2 a 95% starych arkad je bohuzel nizka kvalita konverze na PC. Tato verze vubec neobsahuje backgroundy a hraje se ponekud tezkopadne, ostatne stejne je tomu tak i s dalsimi hrami od Bitmapu prevedenymi na PC, specialne Gods a Magic Pocket. Pokud si tedy chcete uzit pravy Xenon 2, zahrajte si ho pres emulator Amigy.

Pro: infarktova hratelnost, klasicky bitmapovska grafika, vytvrdli zaverecni bossove, stylovy obchodnik

Proti: absence intra a outra, obcasny zmatek na obrazovce v poslednich 2 levelech

+14
  • Amiga 40
-- Intro ---

Když už jsme teď všichni dospělí, je nejvyšší čas si přiznat hořkou pravdu: Zhruba do poloviny 90. let nebyly domácí počítače platformou, na níž by se bůhvíjak dařilo arkádovým konverzím a arkádovým žánrům jako jsou skákačky, run'n'guny, beat 'em upy, shmupy a později bojovky. V těchto oblastech si z mnohem kvalitnějších her mohli vybírat konzoloví hráči, zatímco síla počítačů byla ve strategiích, dungeon crawlerech, klikacích adventurách a jiných "počítačových" žánrech. Technicky dobře vybavená a hráči milovaná Amiga na tom v tomto ohledu byla o něco lépe než jiné počítače, ale byla jednookým králem mezi slepými. Na Xenonu 2: Megablast, opěvované střílečce, která ve své době sbírala nadšené recenze a magazíny ji dlouhé roky vyzdvihovaly jako špičkového zástupce svého žánru (dokonce byla v Evropě portována na Mega Drive a dostala se na japonský herní superpočítač Sharp X68000!), to lze výmluvně demonstrovat.


-- Co se povedlo ---

Já o Xenonu dlouho jen četl. Poprvé jsem si jej zahrál v podobě osekaného portu pro DOS v době, kdy mě již nemohl nadchnout technickým zpracováním. Ale dovedu si představit ty orgasmy, co hráči museli zažívat, když tuto barevnou, graficky detailní a bravurně ozvučenou hru s paralaxním scrollingem poprvé uviděli v roce 1989. Zvlášť když měli jen omezené možnosti srovnávání, protože shmupy vždy byly přednostně japonským a arkádově-konzolovým žánrem.

Grafika stále vypadá pěkně, je na ní vidět typický rukopis The Bitmap Brothers a skladbu Megablast od Bomb the Bass z hlavy jen tak nevyženete (i proto, že v hře hraje stále dokola - asi jako píseň Relax v Bonech a klid).
Stojí také za zmínku, že tvůrci se nepustili do prostého kopírování nějaké zavedené střílečky, ale pokusili se přijít s vlastními inovacemi - mezi ty patří možnost couvat nebo nepředvídatelné a nepravidelné vzorce pohybu nepřátel.

To by bylo k tomu, co jde pochválit. Zbytek komentáře už se bohužel ponese v jiném duchu.


-- Co se nepovedlo ---

Kdyby byl Xenon 2: Megablast auto, vypadal a zněl by jako nabušené Ferrari, ale ve chvíli, kdy byste sedli za volant, byste měli pocit, že jedete Škodou 120. Lákavému vzhledu hry, který tlačil Amigu k jejím (dobovým) limitům, bohužel tvůrci obětovali výkon. Xenon 2 je tak snad nejpomalejší shmup, který jsem kdy hrál. A když říkám pomalý, neodkazuji tím jen k tempu hry, ale především k jejímu děsivému frameratu (pouhých 17 FPS), který nejenže tahá za oči, ale především je ohromně cítit v tuhém, neresponzivním ovládání. Někdy jasně zahlédnete projektil celkem daleko od vaší raketky, ale ta je tak pomalá a neohrabaná, že se prostě nestihnete zavčas vyhnout.

Aby toho nebylo málo, ve hře je mnoho pasáží, kdy letíte v úzkých koridorech, kde je na manévrování málo prostoru (někdy tyto koridory dokonce končí slepou uličkou, z níž je třeba dlouze couvat). Kolize s prostředím sice nepůsobí poškození raketky, ale velmi snadno se o něj zasekává.

Abyste to vyhýbání měli ještě složitější, míří na vás během hry spousta projektilů, z nichž mnohé jsou špatně vidět proti pozadí či ve změti vašich vlastních střel. Taktéž hitbox vaší raketky je obrovský, rozhodně nejde o malý bod v jejím středu, jako tomu bývá u arkádových shmupů. Takže se běžně stává, že vám mizí ukazatel života a vůbec netušíte, kdy, kde a co vás vlastně trefilo. V tomto ohledu Xenonu chybí to, co má třeba Tyrian - tedy jasné vizuální i zvukové upozornění na utržený zásah.

U nepřátel je bohužel situace přesně opačná - hned u druhého bosse jsem se musel podívat na YouTube, jak mu vlastně můžu způsobit nějakou škodu. Ukázalo se, že není potřeba žádný speciální postup, akorát se stalo, že při zkusmé střelbě do různých částí jeho těla hra prostě zásahy nezaregistrovala.

U nákupu upgradů pak chybí indikace toho, které upgrady se vzájemně nahrazují. Pokud si třeba pořídíte boční kanón, přijdete o ten zadní, což vám ovšem hra dopředu neřekne.

Obtížnost Xenonu je brutální a mnohanásobně naroste zhruba v půlce hry. Poslední level (poněkud výmluvně vypuštěný z portu pro Mega Drive) už je takové mission impossible, že by se rozbrečel i Tom Cruise a musel jsem se podívat na nějaké záznamy na YouTube, abych uvěřil, že se to vůbec dá zahrát i bez save statů (já na to nervy a trpělivost neměl).


-- Než vytáhnete vidle a pochodně ---

Je nutné zdůraznit, že jsem hrál na emulátoru a je možné, že se na reálném hardwaru hra chová o něco lépe. Při prohlížení YouTube záznamů a čtení internetových příspěvků však nečekám, že by rozdíl měl být nějak zásadní.

Ještě na konec dodám, že rozhodně nepatří mezi mé záměry se nějak vyšklebovat fanouškům, kteří na Xenona láskyplně vzpomínají. Někteří se na něj možná dívají skrze růžové brýle nostalgie, ale na druhou stranu z vlastní zkušenosti vím, že kontext prvního setkání s nějakou hrou může ovlivnit, jak ji později vnímáme s odstupem. A to aniž bychom ignorovali či odmítali vidět její nedostatky (mám to takhle se Screamerem, který mě fakt upřímně baví i po letech, kdy už jeho pompézní grafika zastarala a chyby v herních mechanikách zůstaly obnaženy; mnoho českých hráčů má dodnes pochopitelně pozitivní vztah třeba k Oslímu ostrovu, přestože už je jim jasné, že o výkvět game designu nejde).

Také to nemyslím jako hate na evropské střílečky či snad Amigu. Třeba Apidya podle mne obojímu dělá podstatně lepší jméno než Xenon 2.

P.S: Zkoušel jsem hrát i port pro Sharp X68000, který běží svižněji a plynuleji, ovšem hráčova raketka se hýbe stále stejně hlemýždím tempem.

Pro: grafika a zvuk, snaha o inovace

Proti: slabý výkon, mnoho prvků sabotujících hratelnost (ve smyslu 'gameplay' i 'playability')

+13
  • PC 70
Další z řady kosmických stříleček, kterých se tenkrát vyrojila hromady. Docela tvrdá úroveň hry vyzkouší trpělivost a klávesnici nebo joystick nejednoho plejera.

Pět levelů je tak akorát dost, potěšilo couvání a zaleskla se slza v koutku při vzpomínce - za mě lehce pod nadprůměrem - 70 %
+4 +5 −1