Verdun

akce > 1st person akce
28.04.2015 PC
30.08.2016 PS4
08.03.2017 XOne
M2H, Blackmill Games (sekundární)
Verdun je výhradně onlinová střílečka založená na týmové spolupráci. Odehrává se v období první světové války a na celkem 8 mapách hráčům umožní zažít zákopové válečné peklo známých bitev západní fronty. Můžete se tedy zúčastnit bitvy na Marně, ofenzivy na Sommě nebo krveprolití u Verdunu. Hra obsahuje historicky přesné prvky jako zbraně a autentické vybavení s uniformami.

Ve hře spolu bojují jednotky Dohody a Centrálních mocností. Tyto jednotky, nebo přesněji řečeno družstva, se dělí na průzkumné, střelecké a útočné a dále pak podle toho, ke které straně náleží. Celkem jich je k dispozici 13. Každé družstvo má svou vlastní výzbroj a výstroj a taky speciální schopnosti. Velitel průzkumného družstva například může přivolat průzkumné letadlo, které odhalí pozice protivníka na mapě. Velitel střeleckého družstva má k dispozici dělostřeleckou podporu a velitel družstva útočného zase plyn.

Hra rovněž obsahuje vylepšování postav pomocí zkušenostních bodů, které umožňují odemykat nové zbraně. Stejně tak umožňuje zvyšování úrovní samotných družstev. Na vyšších úrovních pak družstvo, potažmo jeho členové, obdrží různé bonusy a markantní posílení svých speciálních schopností. Například dokáží déle zadržet dech při míření, obsazení zákopové linie jim zabere kratší dobu, můžou použít účinnější artilerii nebo smrtelnější plyn.

Hra nabízí 4 herní mody. Primárním typem, představujícím klasickou zákopovou řež, je Frontlines, kde proti sobě stojí až 32 hráčů, tedy 4 družstva po 4 hráčích na každé straně, kteří se střídavě snaží dobýt protivníkovu linii, nebo naopak ubránit tu svou. Pak jsou tu 3 doplňkové mody. Rifle Deathmatch, tedy běžný deathmatch, kde každý bojuje sám za sebe a vítězí hráč s nejvyšším skóre, Attrition, což je pro změnu týmový deathmatch a nakonec Squad Defense, ve kterém se samotné družstvo až 4 hráčů brání proti nekonečným vlnám útočících botů.

V květnu 2017 bylo oznámeno samostatné rozšíření s názvem Tannenberg. Odehrává se na východní frontě a vyšlo v předběžném přístupu v listopadu 2017.

Tak sem zase po čase zahrál Verdun a pořád mě překvapuje, jak každá jednotka má svoji roli, která není zbytečná. Díky realističnosti má každá…

Multiplayerová rubačka z první světové s velikým důrazem na realističnost. Verdun nádherně ukazuje děsy velké války. Nejednou mi naběhla husí kůže, když mi kolega v zákopu letěl přes hlavu nebo za mnou řval raněný voják.

Hra je pomalejší než jiné FPS multiplayerové počiny, o to je ale obtížnější. Je o nervy skrytě ležet v zákopu a snažit se vystřelit první na jakýkoliv pohybující se stín. Vojáci totiž většinou nevydrží více než jeden zásah z pušky a tak se každý výstřel počítá. Překvapilo mě také, že u pušky je třeba kliknutím ručně vyhodit vystřelenou zápalku.
Vše je těžkopádné a tak by to mělo být.

Je skvělé že některé hry jdou proti proudu a přesto si najdou kvalitní hráčskou základnu. Víc takových her!
Ovšem celkově Verdun nemá až na věrohodný pocit z velké války moc co nabídnout, někdy se k němu jistě vrátím, ale hra jako taková rychle omrzela. Ocenil bych kdyby nešlo o čistý multiplayer, rád bych si v této hře zahrál krátkou kampaň.

Pro: Věrohodnost, realističnost, atmosféra, žádná zběsilá a čistokrevná akce, komunita. Hra nabízi velké množství zbraní ale většinou se chopíte pušky a tak to má být.

Proti: Rychle omrzí.

Tato strilecka z pohledu prvni osoby zasazena do boju prvni svetove valky si zaklada na realisticnosti. Zapomente na arkadove silenosti z Battlefield 1, tady se vede skutecna zakopova valka. Hra je vyrazne pomalejsi nez jine FPS a to predevsim diky sve vysoke obtiznosti. Obvykle se totiz jeden zasah rovna smrti, pripadne vaznemu zraneni vyzadujicimu okazite osetreni. Paradni je take atmosfera, kdy zasazeni vojaci okolo vas krici, pripadne vidite jejich zasazena tela.

Pilotnim hernim modem jsou Frontlines, kde bojujete o zakopy a drzeni pozic. Dale muzete hrat Squad Defence, kde se snazite pozice udrzet, Attrition, kde fungujete temer identicky jako v Team Deathmatchi a Rifle Deathmatch, kde dochazi na souboje sniperskych pusek. Co potesi, je moznost vytvorit si vlastni hru s upravenymi pravidly.

Hra ma samozrejme jakozto indie sve nedostatky. Osobne mi citelne chybi zejmena vozidla a dale absence hry pro jednoho hrace. Vyzivny Storyline odehravajici se at uz u Verdunu nebo nekde pobliz by hru vic nez ozivil. Hra me osobne z tohoto duvodu zacala po case nudit.

Pro: relismus a autenticita, zakopova valka, realisticke zbrane a lokace

Proti: kvuli malemu obsahu rychle omrzi