Undead Horde

15.05.2019
24.10.2019
21.11.2019

Ve hře Undead Horde se zhostíte obávaného nekromanta, který byl vyhoštěn na daleký sever a strčen pod zámek. Díky nezáměrné pomoci jedné okolojdoucí slepice se ovšem osvobodíte ze svého vězení a s armádou vámi oživlých nemrtvých se vydáte na dobyvačnou výpravu proti všem živým, kteří měli tu drzost poslat vás do exilu.

Hra je mixem arkády a hack'n'slash akce s prvky RPG a strategie. Coby nekromant můžete oživovat mrtvé a přivést je znovu k nemrtvému životu pod vašim velením. Své jednotky doplňujete především ze zabitých živých - ať už vesničanů, vojáků, obrů nebo gigantických škorpiónů, ovšem své řady můžete posílit i na hřbitovech, v kryptách nebo znovuoživením padlých kostrounů. Bojů se účastní i váš nekromant, kterého můžete vybavit nalezenými zbraněmi, amulety či magickými artefakty a který postupem času získává nové dovednosti a kouzla ať už podpůrného nebo destruktivního typu. Stejně jako svého antihrdinu si v průběhu hry upgradujete své nemrtvé a dostáváte nové typy jednotek, s nimiž se vydáváte dobývat další území.

Tak letos jsem už podruhé tahal ubohé nebožtíky z hrobu. Zatímco Necrosmith měl fajn nápad v horším provedení, v Undead Horde to není moc slavné už se samotným námětem hry.

Necromancer Orcen byl vinou zvědavé drůbeže osvobozen ze svého žaláře a nyní se chce pomstít na celém lidstvu. Vaším úkolem ho přitom není zastavit, právě naopak je potřeba v kůži záporáka vyhladit vše živé nastolit vládu nemrtvých. Příběh je zde ale vážně podružný a moc se nepovedl ani scénář. Autoři se snaží o humor a nechybí narážky na na Game of Thrones, Breaking Bad či jiná populární díla, odkazy nejsou nijak zvlášť nápadité ani třeskutě zábavné či hravé.

Hratelnost je řekněme ok. Hlavního antihrdinu ovládáte přímo a vedle základního útoku máte k dispozici i kouzla. Minimálně polovinu vaší útočné síly však tvoří nemrtvá armáda, kterou se Nekromant obklopuje. Samotné nemrtvé lze verbovat z vašeho útočiště, nebo je jednoduše vzkřísit přímo na bojišti. Jednotky jsou bohužel dost nudné a to jak do pestrosti vzhledu tak i schopností. Snad vyjma obrů, kteří dokáží házet na nepřátele těžké balvany jde skoro vždy o kombinaci střelec/pěšák s tím, že postupně narážíte na silnější varianty, které ale zabírají také více místa ve vaší omezené armádě. Nad strategií nemá moc smysl dumat, jednotky na blízko stejně v chumlu zařvou během pár sekund a na složení armády, se kterou vstupujete na jednotlivé mapy, tak vlastně moc nezáleží.

Hře příliš nepomáhá ani hodně strohý lacině působící vizuál, díky kterému rozdílné jednotky ještě více splývají. Samotné čištění map není špatné a hra dokáže nenáročně zabavit. I během nepříliš dlouhé herní doby jsem však jasně cítil stereotyp a hratelnost je defacto od začátku do konce stejná. Zamrzí i hodně zbytečný obchod, kde i přes maximální vylepšení zdejší prodejci takřka vždy nabízí mizerné vybavení, které se tomu přímo "z terénu" nemůže rovnat.

Pokud hledáte opravdu nenáročný kousek, rozhodně nejde o příšernou volbu. Hra však postrádá nějaký opravdu povedený trumf. Takhle jsem ji za tři dny proběhl a za měsíc si na ni nejspíše už ani nevzpomenu. V době záplavy zajímavých menších titulů toho Undead Horde předvádí prostě relativně málo.

Hodnocení na DH v době dohrání: 65 %; 3. hodnotící; digitální verze PSN

Pro: Hratelnost je svižná a jako oddechovka Undead Horde nefunguje úplně špatně

Proti: Stereotypní; nudné jednotky a schopnosti; ošklivý vizuální styl