Uncharted Waters

1991 PC
listopad 1991 NES
1992 SegaMD
leden 1993 SNES
Uncharted Waters je strategický roleplaying simulátor námořního obchodníka, případně piráta. Odehrává se v 17. století a jsou v ní zastoupeny tři národy – Španělsko, Portugalsko a Osmanská říše.

Jako portugalský obchodník Leon Franco máte za úkol obchodovat, vydělat tolik, abyste uživili svou loď, později flotilu a také uspokojili finanční a mocenské potřeby krále a pokud si povedete dobře, dospějete do vítězného konce a král vám dá za ženu princeznu.

Hra nejvíce připomíná hru Sid Meier's Pirates! z roku 1987 od MicroProse. Herní tempo je ale díky tahovému režimu uvolněnější a spíše než na pirátství a kopání pokladů na ostrovech je hra zaměřena globálněji na zámořské obchody, objevy, převozy zboží, obchodní spojenectví i války a námořní bitvy s konkurenčními frakcemi. Cestu piráta si volíte v podobě korzára, olupujícího konkurenci s tichou podporou vlastního krále.

Na hru navázal druhý díl s podtitulem Lost Horizons.

Jo, Genghis Khany, Romance of the Three Kingdoms, je toho ještě hodně :-)

• SNES 100
Tak tuhle hru považuji za naprostou perličku, co tady šlo všechno dělat naplňuje přesně mé představy o námořním dobrodružství s atmosférou zámořských dálav, nových obzorů, obchodování s exotickým zbožím nového světa, zároveň zažíváte pnutí a obchodní války starých mocností na starém kontinentě, které nakonec ústí v nekalé praktiky korzárství s podporou království, za které hrajete.

Zatímco euroameričtí hráči měli své Pirates!, východní hráči měli Uncharted waters a díky tomu, že Japonci jsou fascinováni vývojem civilizace v Evropě, takže ve svých hrách rádi používají středověkou evropskou architekturu a různé evropské reálie, tak u Uncharted Waters byli fascinováni zámořskými objevy Portugalska, Španělska a zároveň byli zaujati silou ottomanské říše ve středomoří. Do 17. století takovéto Evropy situovali hru a začínáte jako obchodník portugalského krále.

Od první lodi a prvního naložení zboží a převezení jej do nejbližšího pobřežního města Evropy se postupně dopracujete k zámořským cestám na východ i západ, obchodujete s jednotlivými městy, získáváte v nich vliv, rozšiřujete svou flotilu a nakonec se podíváte i do tajemné země Zipangu a otevřete všechny obchodní cesty jak je znáte z historie.

Tím vším získáváte slávu pro svého krále a výhrou je, že vám provdá král svou dceru. Cesta je to trnitá, zažijete na ní spoustu dobrodružství, bitev s konkurenčními frakcemi, zároveň prodáváte a nakupujete a prostě vyděláváte.

Co bych na této hře vyzdvihl oproti starší Pirates! od Microprose je to, že vše probíhá na tahy, včetně námořních bitev, vše se krásně přehledně ovládá a celkově je prostě hra více user friendly. Pro mě představuje Uncharted Waters nejlepší sérii námořního obchodníka, válečníka či korzára, s jakou jsem se setkal. Jde v podstatě o ekvivalent hry Elite na moři.

Pokud hledáte námořní dobrodružství plné atmosféry exotických krajin, obchodování a námořních bitev, tak Uncharted Waters je jasná volba. Hra je již letitá, přes to neztrácí nic na svém kouzlu. Má i pokračování Lost Horizons a také existuje online verze Uchcharted Waters online.

Kromě popisu hry a tohoto komentu už nemám co více dodávat, hru je třeba si vyzkoušet, ponořit se do ní a mohu bezpečně říci, že jde o jednu z těch her, u kterých jsem byl schopen vysedávat do 4 hodin do rána a do postele mě vyháněl ranní zpěv ptáků, který mi připomněl, že jsem u hry probděl noc :-) Mám velmi rád atmosféru zámořských objevů, exotických výprav, obchodování, pirátství a námořních bitev. Tahle hra mi splnila tento sen v herní podobě asi úplně nejvíce.

Pro: Atmosféra zámořských objevů, systém obchodování, tahové bitvy, propracovaný svět.

Proti: Opravdu mě nenapadá vůbec nic.