Ultimate Spider-Man

Treyarch •  Beenox Studios (PC)
22.09.2005

Ultimate Spider-Man není hra ani podle filmů, ani podle originálních komiksů - její příběh se inspiruje Ultimate verzí komiksů, což je zjednodušeně řečeno vesmír, ve kterém byly známé postavy jako Spider-Man, X-Meni nebo Avengers upraveny pro moderní dobu.

Kromě Spideyho si zahrajeme za jednoho z jeho největších nepřátel, Venoma. Zatímco Spidey se spoléhá spíše na jeho obratnost, Venom využívá brutální sílu jeho symbiotového obleku. Hra mezi Spider-Manem a Venomem automaticky přepíná.

Hra je zčásti nelineární - můžete se volně pohybovat po Manhattanu a Queensu a plnit různé vedlejší úkoly jako různé závody nebo potírání obyčejných zločinců. Grafika využívá techniku cel-shading k navození komiksové atmosféry. Kromě Spider-Mana potkáme ve hře i jiné známé postavy - například Wolverina nebo Human Torche.

Toto je jedna z mála her které jsem hrál prakticky hned po vydání. Bylo to zrovna v krátké, ale pěkné části života kdy jsem se rozhodl doplnit svoje vzdělání - půjčil jsem si haldy komiksů. Mezi nimi měl své místo i nový svět Ultimate, který prakticky remakoval celé série do dnešního světa v líbivých barvách. Ačkoliv jsem byl na tuhle zábavu už trochu starej a moc dlouho mi to nevydrželo, rád jsem se vrátil do dětských let a nakonec se i rozhodl zkusit počítačovou hru.

Ultimate Spiderman je koncipován podobně jako například Assassin's Creed. Pohybujete se ve měste lezením a skákáním, plníte příběhové i vedlejší mise a užíváte si rozsáhlého města. Budete hrát za dva borce - jednak Spidermana, šikovného, rychlého ale poněkud subtilního superhrdinu a za Venoma, což je jeho pravý opak. Příběh vychází z podobného stylu jako má komiks, cutscény jsou komiksové. Co do kvality bych uvítal přeci jen větší hloubku než je nabízena. I kdyby příběh nebyl jen slepencem jak se potkat se všemi možnými bossy, tak custcén je velmi málo na to aby do hry dostatečně vtáhly.

Zatím co zvuková kulisa vás příliš nepřekvapí a patří spíše k šedivému průměru, grafika rozhodně standardní není. Nesnaží se totiž o realističnost. Grafici se pokusili navodit do hry nejen komiksovou atmosféru i pomocí komiksové grafiky. To znamená mimo jiné že i mnoho zvuků je doprovázeno bublinami, postavičky jsou naprosto disproporciální a nějakých krvavých řeží si také neužijete. Všechno to vypadá hezky, nebo aspoň zajímavě.

Velmi povedený je pohyb a animace. Takový pocit jako když se s pomocí pavučin pohybujete po New Yorku lze těžko popsat..něco podobného jsem zažil až u zmíněného AC. I když zezačátku budete určitě s ovládáním zápasit a váš spiderman netrefí ani na správnou světovou stranu, postupem času se zdokonalíte a cesta po městě vzduchem se stane samozřejmostí. Též pohyb a animace Venoma se povedly - je vidět že se jedná o takový polotank. Každý váš těžkopádný pohyb převrací auta a bortí stěny a silnice, i když je i za něj hra obtížná tak máte pocit neporazitelnosti.

Hra má pro mě dva podstatné minusy, které se dají shrnout do kategorie náplň misí. Vedlejší mise stejně jako u AC jsou časem velmi stereotypní, jde buď o probíháním checkpointů, primitivní pacifikace lupičů nebo zachraňování osob. Příběhové mise jsou v kontrastu s tím originální, zajímavé, dynamické a pro mě neuvěřitelně obtížné. Po asi 3/5 hry jsem opakoval každou misi třeba po desáté pořád se stejným pocitem zmaru a i když jsem hlemýždím tempem hrou postupoval, potěšení to rozhodně nebylo. Zřejmě jsem neschopná lamka, možná byla hra tvořená pro gampady... ale možná že to přeci jen tvůrci poněkud přepískli. Kdo má však rád výzvu, nechť mojí výtku bere spíše jako plus.

Pro: originální komiksová grafika, radost z pohybu po městě

Proti: nijaká hudební stránka a zmatený příběh, obtížnost příběhových a stereotypnost vedlejších misí