Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Turrican II: The Final Fight

Turrican 2

Factor 5 •  Enigma Variations Ltd. (Spectrum, AmstCPC) •  Sun-Project (PC) •  Rainbow Arts Software (C64)
1995
04.01.2013
86
14 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Turrican II: The Final Fight je pokračováním prvního dílu akční plošinovky od kolínského studia Factor 5, které se díky této sérii výrazně proslavilo. Stejně jako minulý díl, The Final Fight původně vyšel na řadu platforem jako Commodore 64, Amigu, ZX Spectrum nebo Atari ST. Tentokrát však tvůrci mysleli i na hráče vyznávající operační systém MS-DOS, kdy se hra dočkala svého znovuvydání, ale až o dlouhé čtyři roky později. Samotná hra je nyní považována za klasiku, a podobně jako další povedené hry na Amigu (Shadow of the Beast, The Chaos Engine) získala kultovní status. Zvláštní zmínění si zaslouží výborný hudební podklad od Chrise Hülsbecka.

Děj, ač nepříliš důležitý u tohoto typu her, je velice jednoduchý. Robot The Machine napadl planetu Ship Avalon 1, a vybil všechny přeživší, mimo Brena McGuire, kterému se podařilo získat experimentální zbroj Turrican, s níž má naději na odvrácení plánů robota.

Jako většina akčních plošinovek z počátku devadesátých let, je druhý Turrican velmi obtížný.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Pro mě je Turrican 2 jednoznačně nejlepší plošinovka své doby, poprvé jsem ji viděl a hrál na stroji Amiga500. Turrican 2 vynikal nad konkurencí snad ve všech směrech, především hratelnost a znovuhratelnost která je i v porovnání s dnešní produkcí nevídaná (osobně jsem dohrál cca 100x), na druhou stranu je herní doba jen 1-2h dle toho zda hrajete na čas či na pohodu. Další velkou předností hry je hudba a zvuky, hudba je tak dobrá že u západních sousedů vyšla jako soundtrack na CD (tuším že nahráno za pomoci symfonického orchestru). Grafika v té době též velmi nadprůměrná, rozmanité prostředí měnící se každým levelem, mě neurazí ani dnes. Za zmínění stojí propracovaný Paralaxní scrolling, v leteckých levelech. Obtížnost je na první dojem možná vyšší ale při poctivém tréninku dohraje hru téměř každý. Ve hře je velké množství zákoutí se skrytými životy , tajnými bedny s výbavou, a zkratky těžkých levelů. Určitě se tedy vyplatí průzkum celé lokace i za cenu ztráty za nesplnění časového limitu.

Osobně mohu porovnat PC a Amiga verzi. Vzhledem k tomu že PC verze přišla s časovým odstupem má lepší grafiku, více pohyblivého pozadí a detailnější textury. Jinak jsou si obě verze rovny.
Pamatuji jak jsme s kamarády soutěžili kdo hru dohraje rychleji, s větším počtem životů či s největším počtem bodů. Největší hard-core borci dokázali hru dohrát i bez ztráty života, osobně znám 2 a mají moje uznání. Turrican 2 zkrátka stojí za zahrání, odměnou Vám bude hra ke které se budete rádi vracet, nemusíte studovat tlusté manuály stačí jenom sednout, hrát a za hodinu skončit s pocitem dobře odvedené práce. Dávám 95%

Pro: hratelnost, hudba, grafika prostředí

Proti: nejede pod WinOs, pod dosboxem bez hudby

+23