Turrican

akce > plošinovka
1990 AtSTAmigaSpectrumC64AmstCPC
1991 GBSegaMDTG16
04.01.2013 BBerry
Rainbow Arts Software, Factor 5 (Amiga verze, AtST verze), Probe Software (AmstCPC verze, Spectrum verze), The Code Monkeys (GB verze, SegaMD verze)
Turrican patří mezi klasické hry mezi 2D plošinovkami, dodnes ceněné klenoty mezi hráči a je také nositelem několika ocenění. Na C64 jej naprogramoval Manfred Trenz, později by portován i na další herní systémy a dočkal se několika pokračování a množství dalších klonů. Kromě vlastní hratelnosti a grafického zpracování se stal známým i díky soundtracku na Amigu z pera Chrise Hülsbecka.

Jednoduchá příběhová linka hráče přenese na planetární systém Alterra v úloze mutantního válečníka Turricana, který má za úkol zrekultivovat Alterru do podoby vhodné pro lidský život. Jinými slovy řečeno, eliminovat zmutované a smrtící formy života na planetě včetně jejich stvořitele, trojhlavého Morgula.

Turrican je po zuby ozbrojeným a opancéřovaným válečníkem, který se probíjí přes pět tématických levelů Alterry v rozsáhlých úrovních. Zde se mu do cesty staví různé nepřátelské formy života hrající všemi barvami, řada monstrózních bossů a supermonster. Turrican je vyzbrojen multifunkční zbraní, kterou je možné mnohonásobně upgradovat. Mimo jiné umí i jeden speciální trik, který lze použít v méně přehledných situacích, kdy jej překvapí nepřátelé z několika stran.

Ten gameplay je koncert. Kde jsou ty doby, kdy jsem podobně zvládat Turricana dvojku...Teď už jen poslouchán soundtrack cestou do práce...