Tron: Evolution

26.11.2010
07.12.2010
12.11.2015

Tron Evolution je druhá oficiální herní adaptace virtuálního světa žijícího vlastním životem, který byl poprvé představen divákům v kinech jako celovečerní film Tron v roce 1982. Tron Evolution nijak nenavazuje na předchozí hru (Tron 2.0), která nepatří do kánonu filmových dílů (její události budou v konfliktu s druhým filmem i touto hrou), ale slouží jako příběhový prequel k filmu Tron: Legacy, přímému pokračování filmu z 80. let.

Dozvíte se tedy, co předcházelo uvěznění Kevina Flynna ve virtuálním světě, jak se onen svět změnil od událostí prvního filmu, a chybět nebudou ani známé postavy jako Quorra a Tron. Hrát se ale bude za nového hrdinu, Anona. Ten byl naprogramován Flynnem, aby pomohl rozplést konspiraci, zastavit šíření nebezpečného viru a zachránit digitální město, které v kyberprostoru od událostí prvního filmu vyrostlo.

Hratelnost sestává z rychlého pohybu po herním světě ve stylu parkouru, tak zpopularizovaném hrou Mirror's Edge a boje inspirovaného brazilským bojovým uměním capoeira. Ze zbraní na dálku zde je například pro sérii ikonický světelný disk. Nechybí ani souboje na rychlých motorkách, které za sebou zanechávají světelnou stopu. Cílem je způsobit kolizi protivníkova stroje právě se stopou vaší motorky.

Jak v singleplayeru, tak i v multiplayeru o čtyřech módech a čtyřech mapách, je zabudován RPG systém levelování postavy, kdy se Anonovi postupně odemykají vylepšení vlastností, i zbraní.

Tak to je dost zvláštní zajímavost u nový hry. Já s 1680×1050 neměl problém.

Už je to nějaký pátek, co jsem shlédl filmy a odehrál předchozí hru Tron 2.0. Na tuto jsem se vzhledem ke zdejšímu hodnocení moc netěšil, avšak šeredně jsem se mýlil.

Dá se souhlasit s ugraugrou, že je to převlečený PoP. Mně to ale nevadí, protože PoP jsem hrál jen toho úplně prvního, a tak je tohle pro mě v zásadě novinka. Tušil jsem, že toto bude výrazně akčnější, než Tron 2.0, ale nakonec to nebylo zase jen a pouze o rubání tisíců nepřítel.

Nadchla mě stylizace a grafická stránka vůbec. Vypadá to prakticky jako ten film, a tudíž je to oku velice líbivé. Jediným problémem, který byl i v předchozí hře, je absence AA. Není ani ve hře, nejde vynutit ani přes ovladač. Opět to ale slušně zachraňuje FXAA. Náročnost není extra vysoká, s maximálními detaily a FXAA mi GTX 560 jela tak na 50% (zaseknuto na 60 FPS díky Vsync).

Po zvukové stránce není co vytknout, jak zvukové efekty, tak hudba převzatá z filmu, to vše zde funguje snad ještě lépe, než na plátně. Tady je totiž člověk tak nějak v centru dění, a tak ho to víc pohlcuje.

Možná jsem jen já takový jelito, ale u rubaček obecně mám problémy s ovládáním. Gamepad mi hra nenašla, a tak to opět zůstalo na chuděru myš. Když se člověk ale trochu rozehraje, stejně si vystačí s kombinací Shift + F :-)

Kameru bych neoznačil za neposednou, spíš mi vadily ty okamžiky, kdy se někam zafixovala a já s ní nemohl hýbat. Autoři to možná mysleli dobře, ale udělali špatně.

Herní náplň je klasická. Chvíli akrobacie, chvíli rubání. To vše ve vyváženém poměru. A pozor, není nutné "ukončit všechny programy", které potkáte. Často lze lokací proběhnout a na všechny se vybodnout. Ze začátku vám pomáhá jakási navigace, takže se neztratíte. Díky tomu i pochytíte, jaké jsou možnosti vašeho pohybu vzhledem k příležitostem, jež vám poskytuje okolí (různé úchyty, běhy po stěně atd.), a tak i když později o tuto schopnost přijdete, cestu najdete. Koneckonců, jedná se víceméně o koridor. Párkrát jsem každopádně potřeboval kouknout do nějakého toho walkthrough videa, na což moc hrdý nejsem, ale nervy mám taky jenom jedny.

Příběh je na hru slušný, na hru podle filmu dokonce výborný. Máte dané, proti čemu vlastně bojujete a čeho chcete docílit. Celé to svižně ubíhá a skončí to tak akorát. Hra není zbytečně krátká ani dlouhá.

A jak to celé baví? Já musím říct, že mě dost. Ze začátku jsem sice šedivěl z ovládání a obtížnost mi přišla vysoká, ale postupem času, jak se postava stává silnější, jde "práce" hned líp od ruky. Pokud jste film viděli a líbil se vám, můžu vám tuto hru jen doporučit.

Jako třešničku musím zmínit, že během hry sbíráte bonusy, jež vám ve hře vytvoří jakousi tronovskou encyklopedii. Zajímavé čtení.

Screenshoty bohužel nejsou, hra mi nešla spustit přes Steam.

Pro: Grafika, zvuky a hudba, slušná zábava, optimální délka, bezchybná česká lokalizace

Proti: Zafixovaná kamera, nefunkční AA, ovládání (to mě ale vytáčí ve všech rubačkách), některé zákysy

Tohle že je Tron? Ale kdeže. Vždyť to je úplně prachsprostě převlečený Prince of Persia - všechny ty wallruny, skákání, šplhání, přeskakování, uskakování, souboje, komba, to všechno je zpět. Akorát vývojáři změnili textury a zasadili příběh do (alespoň pro mě) daleko atraktivnějšího Tron univerza (Ano, když kdysi všichni čuměli na Star Wars, já si pouštěl svojí VHS kazetku s Tronem pořád dokola a nemohl se toho nabažit). No a jak se to hraje? To tak člověk vždycky běží, párkrát skočí sem a tam, pak vejde do budovy, dveře se zavřou, naběhnou zlouni, následuje bitka, dveře se otevřou, vlezete do tanku, uděláte bum bum, vylezete z tanku, skočíte zase sem a párkrát tam, vlezete do motorky, dojedete do dalšího města, vylezete z motorky, skočíte párkrát sem a zase tam, vlezete do budovy, dveře se zavřou, naběhnou zlouni... eh... no vlastně to je pořád dokola.

Naštěstí je na co koukat, grafická stylizace je prostě libová a jakožto fanoušek filmu jsem slintal celou dobu. A celou dobu jsem taky nadával autorům do č****ů za neposednou kameru, která na některých místech vyloženě "potěšila". Jinak je to typickej ultralineární tunel "běž po předem určené trase z bodu A do bodu B a po cestě si můžeš za novej level vylepšit buď životy nebo energii". Na druhou stranu je ale pravda, že i přes to, jak ošklivě tady o tom píšu, jsem hru slupnul jako malinu. A dal bych si ještě.

Pro: Tron univerzum, grafická stylizace, hezké cutscény

Proti: kamera, krátké, stereotypní