Tom Clancy's The Division 2

15.03.2019

Sedm měsíců po událostech v New Yorku v Tom Clancy's The Division se musí agenti Divize tentokrát vypořádat s nepokoji přerůstajícími v občanskou válku v hlavním městě Washingtonu D.C. V něm působí hned několik frakcí, které mezi sebou soustavně bojují o každou část města a zdroje.

True Sons je skupina polovojenských válečníků vedených bývalým důstojníkem JTF. Spolu s ohromnou palebnou silou, zkušenostmi svého velitele a jeho bezohledností, je tato skupina jednou z nejničivějších ve městě. Hyenas jsou volně organizovaný gang lupičů využívající zastrašování a brutální násilí. Berou vše, co jim padne pod ruku. A co nemohou sebrat, raději zničí, aby to nepadlo do rukou nepřítele. Outcasts jsou skupinou lidí z bývalé karantény, kterým se podařilo dostat ven. Jsou zatrpklí a odhodlaní se pomstít všem, kdo je do ní dostal nebo dopustil, aby se jim toto příkoří přihodilo. Jejich charismatický a krvelačný vůdce je přesvědčen, že každý nese svůj díl viny a neustále hledá nové následovníky. Black Tusk je velice dobře zaštítěná tajná vojenská organizace. Jsou disciplinovaní, velice dobře organizovaní a jejich pokročilé vybavení je na takové úrovni, že z Black Tusk dělá jednoznačně největší hrozbu pro agenty Divize.

Hru je opět možné hrát až se třemi kamarády a nechybí samozřejmě ani temná zóna. Ta není jedna, ale hned tři. Dark Zone East, Dark Zone West a Dark Zone South. V každé temné zóně platí pro hráče jiná pravidla a nabízí tedy různou hratelnost. Novinkou jsou tři hráčské specializace (Sniper, Demolitions a Survivalist) s odlišnými schopnostmi a zbraněmi, ze kterých si každý hráč bude muset po dohrání kampaně vybrat. Rozšíření se dočkal také endgame obsah, který tentokrát obsahuje i raidy pro osm lidí.

@S4TW (15.09.2020 14:48): Já jako všechny tyhle aspekty chápu, ale nějak to na mě pak působí dost otupeně a uměle. Ten gunplay je prostě ponížený právě tím, že musíš vykropit miliard nábojů, jestli mě chápeš. Ale říkám, já bych dokázal hrát Division 2. Problém je prostě delta a furt nějaké odpojování od týhle hry, co zažívám.

První Division jsem zhruba po dvou hodinách s díky odinstaloval a nikdy po něm nezatoužil. Druhý Division jsem zapnul s donucením a po dvou hodinách jsem s úsměvem na tváři běhal po Washingtonu a sbíral barevně roztříděné předměty jak na běžícím páse.

Co mě zaujalo hned na první dobrou, byl gunplay. Na hru tohohle typu strašně zábavné střílení a nečekal jsem (v rámci žánru), že bych po Destiny 2 mohl být ještě něčím uspokojený. Neméně mě potěšil počet typů zbraní a jejich variant. Útočné pušky mají více nábojů a větší kadenci, ale menší poškození. Pušky méně nábojů, ale větší poškození – nic převratného, ale skvěle vyváženého.

Příběhová linie je součástí hry, ale kromě toho, že mě hra v jejím rámci vezme na nějaká speciální a jinak nepřístupná místa, není o moc stát. Motivací pro dělání úkolů, pomáhání obyvatelům nebo prostě čištění ulic od nepřátelských frakcí jsou různé předměty. Ať už jsou to právě různé zbraně, tak i části zbroje či dokonce modifikací na schopnosti.

Musím hodit disclaimer – looter shooter hry nehraju, protože mě nedokážou zaujmout. Když pominu Borderlands a Destiny 2, nestrávil jsem u žádné hry tohoto typu víc jak pár hodin. Borderlands je spíš kooperativní hra po čtyři hráče, ale kde padají předměty jak v RPG...

Jde vidět, že Ubisoft dbá na svém trademarku - ztvárnění prostředí. Rozloha mapy je překvapivě střídmá, ale pohyb po ní je omezen na pěšmo (případně je možné se rychle přemístit na objevená místa). Zpracování Washingtonu je fenomenální. Je vyloženě radost běhat po jeho obydlených částech či parcích. Samozřejmě nechybí ani dominanty města a mít možnost (virtuálně) navštívit třeba Lincolnův památník....k nezaplacení.

Několik hodin jsem se dostával do spletence úkolů a podmínek, které bylo potřeba splnit pro to, abych si vytvořil třeba batoh. Division 2 je nádherná a s citem vyvážená hra. V pravou chvíli dokáže vytasit nové věci (itemy, itemy, itemy) a tím zaháčkovat k tomu, abych u střílení těch samých nepřátel strávil pár hodin navíc.

Herní výzva 2020 - 1. "Parťák"