Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction

@Chuck (15.08.2017 16:05): Já to asi budu brát jako lepší Conviction, který má pár věcí, které mi tu chyběly. Ale podle gameplay videí vidím, že to přesce jenom působí i na efekt lépe a zabíjení vypadá taky líp. No, příští týden jdu na to.

Teď ještě třeba dojet Penubmru: Overture

@CrocoRay (14.08.2017 12:04): Jako v Conviction se cítit v Blacklistu určitě nebudeš. Blacklist si z něj bere jen to nejlepší a ze zbývajících dílů to nejlepší ze stealth akce. A ten mix je ve výsledku to nejlepší, co si můžeš přát.

@David_Cravford (14.08.2017 16:20): Ovládání mi přišlo v pohodě jako normální hra, ale rozdělit se mi je moc nedařilo. A tím způsobem, že na sebe upozorním a všimnou si mě, to nepovažuji za dobrý způsob. Upozornit na sebe a zůstat neodhalený, na to jsem nepřišel, že by to šlo. Myslím jako udělat někde nějaký zvuk nebo něco a upozornit jednoho vojáka, aby to šel prozkoumat. U spousty her to tak jde a to i u těch, které stealth mají jako vedlejší.

Ten Irák nevím, jestli šel projít stealth, ale jak říkám, tak akce mi tam přišla logičtější, protože to beru jako zpestření, že hraju za někoho jiného, kdo je spíše na přímou akci. Ale zase to řvaní nevím no. Já je neposlouchal, takže netuším, jak tě z toho mohla rozbolet hlava, když v reálu jsou mnohem ukecanější a uvřeštěnější :-) Ale ta mise je fakt na deset minut. To ani nejde považovat za něco, co by mělo na hru nějaký vliv. Hned jak začla, tak taky skončila.

EDIT: Jinak stealth je pomalejší, takže to by řvali déle. Lepší je všechny hned postřílet dřív než začnou něco kecat.

@CrocoRay (14.08.2017 16:07): Já Iraq chtěl hrát stealth z důvodu, že mě nebavilo poslouchat jak ti kreténi tam řvou arabský píčoviny a bolela mě z toho hlava, AI navíc taky nic moc a nebavilo mě to. Jinak nejlepší způsob, jak jednoho po druhým likvidovat v conviction je rozdělit je a upozornit na sebe, ale aby jsi furth zůstal v stealth. Mě tak štve ovládání v conviction..

@David_Cravford (14.08.2017 15:58): Iraq mě bavil, ale bral jsem to jako absolutní střílečku. Já to bral tak, že jsem dostal do rukou profesionálního vojáka a měl by tam být ten rozdíl v přístupu mezi Samem, který je spíše agent a snaží se být tichý a tím vojákem, který se raději prostřílí a umí to lépe se zbraněmi, má lepší mušku a je více stavěný na přímou akci. Jde mi o ten kontrast a bylo to spíše zpestření, než něco, co by mi mělo hru právě kazit.

Tak já od Blacklistu očekávám víceméně to, co od Convictionu, jen s tím, že je dodělaný v určitých ohledech. Zase všechny ty vedlejší pomůcky asi nevyužiju všechny, ale to schovávání mrtvol mi docela dost chybělo. Přišlo mi zvláštní, že tu možnost nemám, protože jsem to párkrát chtěl udělat a věděl jsem, že jinak tu mrtvolu najdou a hra mi tu možnost nedala. To bylo asi jediné, co mě na tom štvalo. Pak ještě to, že se mi blbě hledaly ty místa, jak nepřátele obcházet a potichu jednoho po druhém likvidovat a to, že jsem nepřišel na způsob, jak jednoho odlákat dál od svých kolegů. Kolikrát byli příliš u sebe a zabitím toho jednoho jsem upoutal pozornost všech.

Takže ve výsledku mi to na stealth přišlo příliš akční, ale možná jsem to jen blbě hrál a na něco nepřišel.

EDIT: Jinak ta mise v Iráku byla na 5-10 minut. A to sekání se zaměřovačem, jestli ti to kazilo, tak jsi měl nejspíš špatnou verzi, takže to bych hře nevyčítal. Já to taky stáhl a první se mi sekala. Potom jsem to zkusil jinde a už 120 fps na ultra v pohodě. Ale Blacklist už si koupím. Koupil bych i Conviction, ve sbírce by se hodil, bo osamocené hry ze série mi vadí a Double Agent mám z levelu, takže ten si tak vystavovat nemůžu.

Dohráno, celkem krátké. Zajímalo by mě, jestli Blacklist je taky tak krátký nebo to zabere aspoň o hodinu nebo dvě víc. Každopádně, co jsem se díval na gameplay videa, tak tam alespoň zpoza krytu jde zabíjet stylem, že nepřítele Sam zatáhne za roh, aby ho kolegové nenašli a neodhalili vás.

Tady jsem si nějak nevšiml, že to jde a většinou ho prostě zabil nablízko a nechal tam, kde stál. A ani jsem si nevšiml, že by byla možnost přenášet těla. Uteklo mi něco nebo tohle v Conviction fakt není? Ty mrtvoly byly kolikrát důvod, proč mě odhalili.

Jinak ještě u toho stealth žánru mi přijde zvláštní, že prostřílet je se snazší než používat stealth. Řekl bych, že spárvně by to mělo být naopak a hra by vás měla k tomu stealthu více nutit. Takže až na pár výjimek ke konci, jsem taky používal více ten první způsob, kde jsem nepřátele spíše postřílel.

@Chuck (14.08.2017 08:45): Já to jel více stealthem až ke konci u toho Bílého domu, kde byly větší přesily. Ty první u brány jsem bral ze startu po jednom a pak využil z boku tu rychlou elminaci. Ta druhá vlna za branou se proti mně rozeběhla, tak jsem to neměl moc naplánované, takže jsem nakonec vytáhl samopal, hned jak mě obklíčili a já věděl, že už se neschovám. A třetí vlnu přímo před domem jsem obešel a ani si mě nevšimli. Tam už mi ta hra více připomíná stealth.

Ale první půlku jsem se prokosil. No, od konce budu asi tak maximálně hodinu. Nejspíš ani to ne. Pak už ten Blacklist. Že prý má více cest k cíli a dá se více využít stealth, tak jsem zvědavý. Podle mě to bude nejspíš stejné jako Conviction a zase extra rozdíl nečekám. V optimalizaci jsem Convictionu křivdil a běží na ultra skvěle a cekově mi zase tak špatný nepřijde. Beru to jako takovou odlehčenou oddechovku :-)

@Chuck (13.08.2017 23:27): Stealthem myslíš to, že tě ani neodhalili? Tohle se mi víceméně moc nedaří, ale je fakt, že některé nepřátele jde asi obejít úplně a vůbec se s nimi nezdržovat, takže jde zůstat být neodhalen, ale já mám takovou úchylku, že jsem zvyklý zmasakrovat všechno, co se objeví na mapě, takže někdy je to těžké být neodhalen :-)

@Chuck (13.08.2017 20:44): Tak už budu asi někde u konce a celkem fajn hra. Akorát si pořád říkám, zda je to stealth nebo ne. Já dal střední obtížnost a až na jednu misi, kde mě to vyloženě nutilo být v utajení, se vždy prostřílím. A navíc mám právě pocit, že když se prostřílím, tak je to i lehčí než se snažit nepřátele zabíjet nějakou potichu a obcházet je.

Jako, ne že bych nabíhal přímo do davu a masakroval to jako v Call of Duty, ale častokrát na mě přijdou a hraji to takovým stylem, že si je obejdu a pistolí s tlumičem je zezadu naperu do hlavy. Občas nějakého samotáře dojdu a odkrouhnu zblízka. Ale jako nějaký pocit, že bych vážně musel být neodhalen nebo se musel ukrývat, u toho nemám. A i když mě odhalí, tak jen v krytech změním pozici a sundám je vždy zezadu do hlavy.

Ale ono, jak mi tam nacpou přede mě pět vojáků, kteří se někdy drží u sebe, tak mi přijde, že se je ani nevyplatí nějak obcházet a jednoho po druhém nablízko likvidovat, jak jsem to zažil u jiných stealth her, ale přijde mi lepší je postřílet.

Ty jsi to hrál jakým způsobem?

Bylo to špatnou verzí, takže hře jsem hodně křivdil. Zkusil jsem to odjinud a běží mi to 120 fps a více. Naprosto hladce na ultra se vším všudy. Blacklist si ale kupuji, tohle je na zkoušku nebo spíše kvůli tomu, že jsem nechtěl vynechat něco mezi Double Agent a Blacklist.

@Chuck (13.08.2017 15:38): Jako procesor máš plus minus to samé co já. Grafiku máš 2x slabší a RAMku mám 16 GB. Ale na 60 fps se prostě skoro vůbec nedostanu :-) Ale co jsem se díval na netu, tak s GTX 970 to někteří jedou stabilně 60 fps bez poklesů. Jiní si stěžují, že jim to s tou kartou nejde.

Já to zkusím nějak dohrát, ale jako plnohodnotné hraní teda budu mít asi až u Blacklistu, který si koupím. Osobně bych riskl i koupi toho Conviction, ale jde o to, že chci originálku krabici a jako samotnou ji nechci kupovat za stovku, kde doprava bude stát více než samotná hra. Nějak mi jde o princip :-) Raději bych to koupil s pár dalšími hrami, ale v mém obchodě, kde chci koupit i Blacklist prostě není. Třeba by ale originálka fakt běžela lépe.

@JohnCZ (13.08.2017 14:22): Je možné, že to bude warezem, ale já měl i u originálky AC: Syndicate problém, že cokoliv pod 60 fps znamenalo, že se zasekávala myše a nedalo se otáčet, což šlo vyřešit spouštěním v okně, ale rozdíl při nativní rozlišení nebyl žádný v zobrazení. Pořád to bylo přes celou obrazovku. A tohle jsem měl u více originálek.

Tady cokoliv pod 60 fps znamená, že hra se zpomalí a je to jako zpomalený film. Minimálně ty fps bych neřekl, že budou warezem, ale možná se pletu. Někdy si prostě hra nemusí rozumět s hardwarem a je špatně optimalizovaná a více lidí, co to má originálku měla třeba i na GTX 970 apod. problémy. Taky to může být systémem Windows 10. Někdo to jel hladce na Windows 7 a na desítkách začal mít problémy.

U mě je sestava GTX 1060 6 GB VRAM, core i5-4460 3,2 GHz, 16 GB RAM. Ale jedu to na nejnižší detaily a i tak mi hra padá na 30 fps.

@David_Cravford (13.08.2017 13:59): Kdyby to bylo jenom u optiky, tak to přejdu. Tohle by klidně mohl být problém i ve špatném cracku nebo pirátské verzi. Ale jak to běží pořád blbě, tak je to otravné.

@Chuck (13.08.2017 13:57): Možná, že to fakt může být i těmi desítkami. Na nich jsi to zkoušel? Někdo na sedmičkách ty problémy neměl a na desítkách už jo. Já to na GTX 1060 stáhl na nejnižší detaily a ani tak 60 fps. Možná i procesor za něco může, ale pořád mi core i5-4460 3,2 GHz nepřijde špatný na tak starou hru.

Mě se Konvice seká, když mířím se zbraní a mám vysokou optiku na dálku, nevim co s tim je.. ta hra je fakt hrozně optimalizovaná. Jak říkaj kolegové, blacklist je jiná liga...

@Chuck (13.08.2017 08:44): Blacklist rozjedu tak za dva týdny a koupím si to ještě s tím Deus Ex: Human Revolution a tak aspoň dvěmi dalšími hrami.

U Conviction když vypnu vyhlazování hran, tak to jede hladce, ale to zpomalování mě štve. Postava najednou začne běžet hrozně pomalinku. Žádné sekání, ale prostě jako zpomalený film a dělá to často a a na určitých místech. No, podívám se, kde mám savy a zkusím to přeinstalovat a hodit na SSD disk. Řekl bych, že mám nějakou debilní verzi, že to možná ani nebude samotnou hrou. Fakt nevím. Třeba menu se mi trhá a samotné hra běží lépe až na to zpomalování. Ve výsledku mě to ale i tak sere.

Blacklist je na tom mnohem líp prakticky ve všech ohledech. Conviction je totální úlet, zatímco Blacklist překvapivě jeden z nejlepších dílů.

A jo, to s Lambertem moc smysl nedává.

@Chuck (12.08.2017 22:46): Tak pokud je na tom Blacklist lépe, tak ten si rád zahraji. Tohle dohraji spíše z povinnosti. Každopádně ty konce, kde jsem u Double Agent měl možnosti, co udělat s Lambertem, tak se mi to moc nelíbí, protože tam jsem mu pomáhal a ještě žil, zatímco v Conviction mi hned na začátku řeknou, že jsem ho zastřelil. Jde o to, že jeden díl mi dá dvě možnosti a pokračování se pak už řídí jen podle té jedné a to ještě té horší. Já většinou zvolím tu dobrou a taky jsem dostal bonusovou misi. Takhle se řídit podle té správné možnosti, na kterou navazuje Conviction, tak bych měl u Dobule Agent pocit, že jsem ten konec ojebal.

@CrocoRay (12.08.2017 22:38): Ta optimalizace bývá u Conviction poměrně častým problémem, ovšem u Blacklistu se ničeho takového bát nemusíš, naopak, ta hra běží i na ultra detaily s povypínáním minima drobností výborně a gameplay je ještě lepší. Za to ručím! ;-)

@Chuck (12.08.2017 19:01): Nějak to asi dohraju, ale ty fps, co mi padají a pak se mi hra zpomaluje v určitých intervalech, kde Sam běží zpomaleně, tohle všechno mě štve. Těžko říct, kde je problém, ale sestavou by to být nemělo.

Doufám, že Blacklist na tom je už lépe, protože jinak by mě i Conviction dost bavil. Samotný gameplay mi nepřijde špatný, ale jak mám půl hry ve zpomalených záběrech, tak mě to dost štve. A to, že mi na GTX 1060 fps padají pod 30, to taky nejsem zrovna nadšený.

@Chuck (12.08.2017 19:01): Tak já teprve začal a třeba si nějaké mechaniky zvyknu. Nějak jsem si nemohl zvyknout, že v základním režimu mi Sam pořád sprintuje, ale vidím, že se dá i chodit, což je varianta mezi plížením v podřepu a sprintem.

U té zbraně to asi nakonec taky chápu, já jen že jsem byl zvyklý na městské akce apod., kde zbraň jde schovat a tady mi Sam vždy začne se schovanou zbraní, tak se mi prostě vnutila ta možnost ji schovat i během mise, když je klid. Ale pokud tam ta možnost není, tak si zvyknu.

No, uvidím, jaké to bude. Akorát nevím, jestli to mám brát jako stealth nebo střílečku, protože jsem dal střední obtížnost a zatím to tam furt kosím ze startu :-)

Dá se tu vůbec schovat zbraň nebo jak ji jednou vytáhnu, tak už ji nikdy neschovám? :-D V nastavení jsem klávesu pro ukrytí zbraně nenašel, ale je fakt, že jsem teď nějaký zbrklý, takže jsem to možná přehlédl, i když jsem si to prošel asi třikrát v nastavení, takže by mi to přišlo fakt zvláštní a začal bych mít pocit, že mi odchází mozek a základní smysly.

Ale jinak mi to přijde takové zvláštní, i když to dohraju. Grafika není škaredá, ale kolikrát se mi to cuká v menu. Upřímně jsem si to stáhl warez, bo v mém oblíbeném obchodě to není a celkově od toho zase tak moc nečekám, ale Blacklist si koupím. Tohle bych ani nehrál, ale nechci mít mezeru mezi Double Agent a Blacklistem.

@Tarhiel (18.07.2017 13:05): souhlasím, proto jsem s Convictionem měl při 1. průchodu takovou potíž, ale jak jsem psal, pokud se oprostíš od toho, že to nemá s původní sérií nic společného, není to IMO zase tak špatná hra.

@David_Cravford (18.07.2017 08:18): uvažoval jsem stejně a třeba v blacklistu, kde se mise dají plnit několika způsoby, bych si to nedovolil, ale Conviction je opravdu čistokrevná a celkem jednoduchá akce, (ačkoliv se tak možná nechce tvářit) takže jsem přistoupil na pravidla hry a jednoduše si ji užil se vším, co nabízí. Když proskočíš oknem, sejmeš jednoho grázla na blízko, dva zastřelíš a zbytek vyMark&Executuješ, je to stylové a připadáš si jako děsný borec. Co tím chci říct: hru si užij tak, jak je a snaž se zapomenout na zkušenosti z předchozích dílu. Dostaneš tak nenáročnou, ale zábavnou hru.

@David_Cravford (18.07.2017 03:51): Jo, autoři s tou akčností někdy tlačí na pilu a na stealth v některých částech hází bobek úplně, ale pokud využíváš Mark&Execute a oprostíš se od toho, že to kdysi byla čistě stealthová série, je z toho opravdu zábavná a stylová střílečka.

Já si pořád nemůžu zvyknout na ovládání, ani na gamepadu ani na klávesnici, hraje se mi to strašně. Vadí mi i AI, které je seskupené tak, aby došlo na úplnou akčnost a prostě mi to celkově nesedí... ale snažim se si to užívat a jakž takž to jde.

Tak dohráno podruhé a hergot, když se člověk nesnaží to hrát jako stealth hru jako já napoprvé, je z toho fakt slušná akční jízda.

Když jsem to hrál poprvé, byl jsem dost rozladěný, protože pořádný stealth z toho zmizel (škoda). Ale když už jsem věděl, do čeho jdu, tak mě to druhé hraní baví o poznání víc. Slušná akce se stealth prvky. Asi tomu nakonec snad i zvednu hodnocení.

@CrocoRay (02.06.2017 17:04): Hrám to na X360 gamepade, takže neviem, ako je na tom ovládanie na klávesnici. :/

@David_Cravford (02.06.2017 19:19): No, to bolo práve to, čo sa mi na Convictione páčilo a zdalo sa mi to s tým také plynulejšie. Ale ako hrávam už dlhšie Blacklist, tak sa mi už dostal celkom do ruky, takže s ním tiež nemám problém. Len, keď si to tak spätne porovnám, viacej mi sadol asi ten štýl čo bol v Convictione. :)

@CJ (02.06.2017 14:55): v conviction musíš držet tlačítko aby Sam zůstal ukrčený za překážkou, v blacklistu zmáčknu "C" a jsem prostě při zemi. V Blacklistu je Sam o dost ladnější, pohodlnější, rychlejší a prostě více profesionálnější. Když jsem Blacklist zapl, tak jen jednu klávesu jsem si chtěl přiřadit aby se mi hrálo skvěle, u konvice mi to trvalo dost dlouho.

@CJ (02.06.2017 14:55): Myslíš, co se týče klávesnice nebo jsi to hrál na něčem jiném? Protože on si právě stěžoval na tu klávesnici. Já hrál Double Agent a ten mi přišel v pohodě hratelný. Přemýšlím, že bych zkusil i ten Blacklist a Conviction, ale uvidím.

@Chuck (31.05.2017 11:40): Jde to, na youtube najdeš spoustu cápků, kteří to umí. Ale je to prostě dost o náhodě... navíc to ani nejde dělat takticky ta mise. Jelikož máš omezenej prostor a jde na tebe 10 magorů co na tebe řvou všichni najednou tim jazykem, je to frustrující. Připočti k tomu trošku nepřirozené ovládání (zatímco blacklist mi padl do rukou hned, tady vůbec). Přemýšlím, že stáhnu save a budu dělat level po levelu, vynechám však Irák

EDIT: Tak nakonec Konvici hraju nanovo a pak upravim dojmy. Nakonec to není tak špatná hraní, stealth (ačkoliv dost osekané) mi celkem vyhovuje, už zde jsou prvky Blacklistu (římsy, trubky, rozlehlost) a ani jsem netušil při minulém hraní, že lze využít lustr jako zbraň. :-)
hraju to jinak na gamepadu, pač na klávese se to nedá. Při třetí misi když mířím zbraní za vicka, tak mi fps klesaj masivně, čim to je ?

Jelikož mám výkonější stroj, tak dnes asi rozjedu Konvici. Blacklist je špička a strop série. Chaos Theory na steroidech :)
uvidim co tenhle díl, první mise mě tolik nechytla, ale dám tomu šanci kvůli fisherovi, příběhu a krav maga.

Hra mi přijde brutálně náročná, i na nejmenší jsem měl nějakej ten lag. Ale to bych přežil. Jenže to je nuda. Nemožnost přeskočit dialogy, nebo cutscény. Otřesné ovládání! Prostě ačkoliv to mám nastavené tak, jak mi to vyhovuje nejvíc, furth to není ono. Nepřehledná akce, nepřátelé chodí ze všech stran a ani nevim komu ustřelit palici dřív. Hra neustále nutí k lineárnosti. Já prostě nechci v ruce držet zbraň, chci využívat Krav Maga!! Pitomé možnosti, to s tim Q/E je nanejvýš trapné. Má to spád, ale to tím, že to je brutálně jednoduché, AI katastrofální. Příšerná optimalizace. První čtyři díly měli supr ovládání, všecko přehledné a bylo to napínavé. Po první misi si ale myslim, že Konvice nebude pro mě.

@M.a.t.t. (18.04.2015 11:33): Velmi nerad, ale s odstupem času musím uznat, že v mnoha věcech s Tebou musím souhlasit, zvlášť když jsem pak poznal Blacklist, který mě utvrdil v tom, že Conviction zase taková pecka není. Ale do té doby mi přišel opravdu fajn a tyhle určité paradoxy jsem tolik nevnímal.

Menšie poznámky.

Nie každá strela do hlavy automaticky znamená nepriatateľovu smrť.
Aj nepriatelia zjavne disponujú autohealom.
Aj pri použití tlmiča v tme vedia nepriatelia presne identifikovať vašu pozíciu.
Stačí však nestrieľať, pomaly sa presúvať a oni budú stále útočiť na to isté miesto.
Automatické zabíjanie je fajn, nepriateľa je teoreticky možné zabiť mierenou strelou aj cez stenu.
Aj keď nepriateľa, ktorý vás zahliadne, zlikvidujete, ostatní vás stále budú hľadať na pozícii, na ktorej vás videl naposledy iba on.
Dvere majú v spodnej časti veľké diery, aby bolo možné cez ne prestrčiť zrkadlo.
Dvere, ktoré nejdu otvoriť, je možné vykopnúť. Zaujímavé je však, že niektoré otvorené dvere vykopnúť nejde, idú len slušne otvoriť.

Inak je to v pohode, ale nedalo mi :)

@Chuck (01.01.2014 13:00): Tak to máš štěstí, protože já hrávám s citlivostí myši blížící se minimu a inverzní Y osou (nahoru je dolů a dolů je nahoru). Jenže Conviction si toto nastavení nepamatuje a tak to musím po každém spuštění nastavit.