Through the Woods

27.10.2016
02.05.2018
08.05.2018

Through the Woods je horor z tretieho pohľadu, ktorý je situovaný do lesného prostredia na západnom pobreží Nórska. Hra rozpráva príbeh matky a jej strateného syna. Hráč sa v roli matky rozhodne vstúpiť do strašidelne pôsobiaceho lesa, keďže stratený syn by sa mal by sa podľa indícií nachádzať práve tam.

Samotná hra je výrazne inšpirovaná temnou severskou mytológiou a povesťami. Príbeh postupne odhaľuje sama matka v monológoch počas hry a hráč sa cez ne dozvedá viac o okolnostiach synovho zmiznutia. Prostredie je neustále ponorené do temnoty a dá sa osvetliť iba slabým svetlom baterky. Atmosféru pomáhajú dotvárať aj rôzne zvukové šumy, či hra svetla a tieňov.

@MarezCZE (02.11.2016 22:00): Hádanky (puzzly) jako takové ve hře nejsou. Většinu hry tvoří procházení, které je se tam provázané výskytem (a nutnosti se vyhnout) té či oné nepřátelské bytosti. Popsal bych to tak, že tři pětiny jsou relativně klidné a zbytek je, že se musíš vyhnout nebo překonat nebezpečí, které brání dalšímu postupu. Tohle všechno je v celém rozsahu hry zhruba stejně dávkované. Interakce tam moc není krom sbírání různých poznámek a předmětů. Té akce je tam spíš málo, ale když už se objeví, má docela originální pojetí. Když to shrnu, tak já osobně jsem se ani v jedné části nenudil a nenarazil jsem na nic, co by mi přišlo opakující se nebo natolik podobné, že by to kazilo celkový dojem ze hry.

Původní motivací, která mě přiměla se do této hry pustit, byl trailer. Obyčejný, ničím nevybočující trailer, kde mladá žena prochází s baterkou temný les a hledá svého syna. Už od počátku to vše vypadalo na další tuctovou hru, kde matka prochází nějakou krajinu a hledá svého syna. Zdánlivě podobný pokus tu už byl u The Park, nicméně s tím se Through the Woods nedá ani zdaleka srovnávat.

Hra začíná tak, že se mladá žena se svým synem ocitá u jakési obytné chaty kdesi v přírodě. Očividně tu má ona klid na práci a kluk prostor pro hraní. Hru zahajujeme v roli chlapce, kdy máme možnost obhlédnout okolí. Už v tuto chvíli mě pozitivně oslovilo vizuální zpracování. U málokteré hororové procházečky jsem měl pocit, že se nacházím opravdu v přírodě. Detaily postav, objektů a vůbec okolní krajiny jsou propracované tak, jak to u tohoto typu her nebývá často zvykem.

Jak už tomu děj napovídá, jednoho dne se mladý Espen vydá hrát ven a už se nikdy nevrátí. Zoufalá matka se ho vydá hledat a to ještě netuší, jaká cesta ji čeká. V tuto chvíli to netuší ani hráč, protože velmi záhy se hra začne ubírat poněkud netradičním směrem. Směrem, kdy se zdejší pověsti stávají realitou, realitou s poněkud nejasným, ale hlubokým a hrůzným kontextem.

Matka se vydá pátrat po svém synovi vstříc neznámé přírodě. V tuto chvíli hra začne hráčovi postupně dávkovat nejen pěkné vizuální provedení, ale také počátek příběhu. Ono synovo zmizení není až tak úplně náhodné a matka s hrůzou postupně začne rozkrývat cosi, co za zmizením jejího syna stojí. Starostlivá žena nachází jakési opuštěné středověké stavby, místy sbírá útržky z deníků a následuje stopy, které ji její syn při svém úprku zanechal. Postupně jak hlavní postava putuje krajinou, mění se okolí a den střídá noc. Pozornost nad pátráním po klukovi střídají vlastní myšlenky a pochyby nad svou vlastní minulostí.

Velice pozitivně krom samotného vizuálu působí soundtrack i samotné okolní zvuky. Místy hráč narazí na vylidněné vesnice, uvidí oběšené postavy nebo bude konfrontován s jakýmisi bytostmi, kterým je lepší se vyhnout. Jak hráč postupuje hrou, skládá střípky příběhu jak toho, o co tu jde, tak toho, proč se tohle všechno asi děje.

Přestože hra může z obrázků působit nudně, opak je pravdou. Ještě jsem se nesetkal s hororově motivovanou procházecí hrou, která by prošla takovou pečlivostí s ohledem na jednotlivé aspekty hry. Nečekejte žádné lekačky, spíše atmosférickou procházečku na pomezí naší reality, mysteriózna a "oživlých" pověstí. Příběh se mi moc líbil, stejně jako jeho vyústění. Jak nezáživně a nudně podle upoutávek hra působila, opak se ukázal být pravdou. Po nějaké době jsem narazil na příběh, který jsem si užil a u kterého mohu říci, že tohle se mi opravdu líbilo.

Pro: Příběh, vizuál, celkové ztvárnění, hudba a zvuky

Proti: Zanedbatelné vizuální nedostatky