@jablek (05.03.2015 22:57): To je neiste tvrdenie....

Napriklad ta sipka ti moze naopak povedat kam "nemas ist" a tak si vyexplorujes vsetko ostatne a nakoniec pojdes za sipkou.

A cim som starsi tym menej mi ta sipka a oznacenie na mape vadi, niekedy si dokonca hovorim ze mi aj chyba, alebo aspon automapa.

Ale je to relativne, su hry kde je naopak absencia tohoto prvku ziaduca, no nemozno to odsudit v absolutnej hodnote.
Šipka na mapě, aby hráč věděl kam má jít, je jedna z největších zhovadilostí "moderních" her. Nevybavím si, co mi kdy dokázalo víc zkurvit požitek ze hry než tohle. Poprvý jsem se s tím setkal u F3 a chtělo se mi brečet. Bohudík za to, že tenkrát kluci z Looking Glass ještě měli koule..
@BINGMAN (komentář): Zaujímavý komentár, niektoré veci dokážem pochopiť, ale s niektorými prosto nesúhlasím (ukazateľ, kam mám ísť - toto je ošetrené mission logom + poznámkami, kde, ak ich čítaš poctivo a všetky, určite budeš vedieť, čo daľej robiť).

Z pasáže, kde treba zmačknúť páčky v časovom limite - viem, o ktorej hovoríš :) - si nič nerob, tam sa natrápili asi mnohí, aj ja a niekoľkokrát som hru loadoval, kým som ich stihol zmačknúť, no myslím, že to asi každý, kto hral hru prvýkrát.

Obtiažnosť - ak sa dobre pamätám, jednotlivé obtiažnosti vo vanille menia aj trasy niektorých stráží, sú dôkladnejšie + nepovinné, vedľajšie úlohy sa stávajú povinnými.

Mapa - mnohých dnešených hráčov z mapy asi porazí - vždy som ju bral ako priblíženie k realite - ani v realite nemáš automaticky sa updajtujúäcu mapu + šípku z ukazovateľom, kde zrovna si. Tiež by si dostal len mapu a musel by si sa vedieť orientovať. Ak si hral Gold verziu mall si to zľahčené - hodili tam fičúru z dvojky, kedy Ti mapa ukazuje v ktorej časti sa nachádzaš (vysvieti sa na fialovo) - v pôvodnom Thiefovi nič také nebolo! - mal si tam proste mapu a dovidenia - nechali na hráčovi, nech si dáva pozor, kde je, tak si sa musel orientovať podľa nejakých záchytných bodov a topológie v priestore. Dovolím si povedať, že Thief ma vycvičil v orientovaní v mapách :)

Neskôr v misiách nabúravali hráčov zvyk, aby si si zvykol, že aj tuto budeš musieť improvizovať/prispôsobiť sa - viď misia v starovekom zrúcanom meste, kde si sa nemohol orientovať podľa mapy, lebo už nezodpovedala realite + bola veľmi symbolická, tam som mal problém aj ja, no bral som to ako výzvu od vývojárov.

A neprišlo mi to zlé ani zastaralé, a to som hru prvýkrát hral v roku 2003.

Inak sila, že sa Ti ovládanie zdalo zastaralé/ťažkopádne(?), mne prišlo veľmi precízne a pamätám si, že ma okamžite uchvátila atmosféra + pohyb postavy (jemný headbobbing + zvuk krokov na rôznych druhoch povrch, ambient zvyky, hudba...) som sa čudoval, že: "toto dokázali naprogramovať v 98?"

A jediná podobná hra, čo sa týka pohybu postavy, ktorú som hral, je Arx Fatalis a Dark Messiah of Might and Magic.

Dishonred je, samozrejme, fajn :)
A Corvov rýchly pohyb sa mi k nemu hodí, lebo je to zabijak.

EDIT:// Postava v tieni, ktorej by bolo určite vidieť siluetu, lebo svetelný zdroj za schrbtom - toto je dobrá pripomienka a je to niečo, čo by som chcel vidieť implementované v moderných stealth hrách - v rámci Thiefa si to dokážem predstaviť formou ikonky, ktorá to hlási a v prípade, že by človeka NPC videlo, proste by sa automaticky dostalo do alert modu, nikdy nie do agggresive, len alert - lebo niečo vidí, ale nevie, čo/kto to je.
@BINGMAN (komentář): Co tim chceš říct?: ...nebo že každý mužský civilista mluví jako ten nejteplejší buzerant, protože to jsou prvky, které ke starým hrám už patří....

Zvláštní, mapu v Thiefovi mám rád, právě že je taková nekonkrétní. Jinak Thief se hraje na experta právě kvůli tomu, že máš pak víc úkolů. O obtížnost nijak nejde. V Thiefovi se nebojuje.

Dvojks ti myslím sedne víc. Já jí mám raději. Je to takové uhlazenější a dotažené. Taky tam není tolik magie a bloudění
Ti zombíci mě vytáčejí až tak, že tu hru musím vždycky po několika minutách hraní vypnout :-)
1) Je tu věřný problém: Hodnotit hru podle doby jejího vzniku vs. hodnotit hru podle současnosti.

2) Lord of Baners je evidentní troll.

3) Kéž by byla na DH vlákna, aby každý mohl jednoduše přeskočit celou tuhle diskuzi vzniklou kvůli trollovi a mohl číst další příspěvky o hře.
@Crash (20.04.2014 11:45): Aha, to jsem nevěděl, díky za info. Ještě si to musím podrobně přečíst, ale přijde mi to jako nedostatečné. Spíš bych rád něco, co bude dávat mnohem menší (dejme tomu 0.1) váhu "extrémním" hodnocením, tedy těm, která se příliš liší od naprosté většiny ostatních (ať už směrem dolů nebo nahoru).
@TombSpirit (20.04.2014 10:59): Hodnocení se nepočítá jen jako průměr, i právě z důvodu takovéhoto trolování, takže to chce klid, nejlépe si ho skutečně nevšímat, vrazit tam minus, aby komentář spadl do propadliště a nechat ho tam hnít. Požadavky na smazání účtu taky považuji přes čáru.
[neexistující příspěvek]: Až na to, že to není žádný jeho názor, ale jen trolování. Osobně to považuji za určitou formu vandalismu, především proto, že "ohodnotit" nulou výbornou hru zkresluje její hodnocení. Škoda, že se hodnocení počítá vyloženě jen jako průměr, takhle tito nemocní (pokud je jich víc než jen jedna konvice) lidé imho škodí (téměř) všem ostatním slušným uživatelům DH. Případně bych bral nějakou možnost si v nastavení zablokovat všechny nesmysly (komentáře, příspěvky v diskuzích atd.) od těchto uživatelů. Jen můj názor...
Jednu věc je třeba zmínit. Tahle hra má excelentní zvuky, vždycky jsem je miloval. Otevírání dveří, mlácení obuškem, chrchlání stráží, skřípání mečů...
Jo, přesně ten, co mi to vygenerovalo, ale tenhle funguje, díky. ;) Tenhle víkend nejspíš propařím, před chvilou sem si ještě pořídil na GMG GTA SA a IV dohromady za 6 éček. :D
Vždycky mi to při objednávce na Amazonu napíše, že ten gift kód není platný, je to celé takové divné. :D
@MIGtheDRAGON (22.02.2014 09:58): No, udělal jsem to.

Game Downloads are only available to US customers
We apologize for any inconvenience this may cause you. Please continue shopping on the Amazon.com home page.

Takže asi založím nový účet s bydlištěm v US...
Thief Gold HD Texture Mod konečně stažen. Stahoval jsem odsud přes JDownloader. Za půl hodinu bylo sosnuté.

23:36 hod - Vyzkoušeno. Používá to Thief2.exe :) Bez HD modu jsem původní hru vůbec nespustil. Ale není úplně všechno bez chybičky, v tréninku byly bílé stěny, předměty beze správné textury. Držené zbraně se ukazují též bíle, ale obušek a bodné šípy jsou OK. První mise prozatím bez chyby. Nejsou ale nahrazeny úplně všechny textury ve hře, zejména textura železa, sloupy, dveře apod.

Celkově to ale šlape a vypadá slušně. Tmavost ideální, zářivost barev rovněž.

0:15 hod - Fajn, ty skiny textur u zbraní opravuje následující oprava:

Vložit tyto dva řádky do DARK.CFG a uložit.

ObjTextures16
MeshTextures16

12. 12. 2013 - Přeinstalováno, postupováno podle rad na ModDB, je to už lepší. Už fungují i videa při spuštění, při New Game apod, což je rovněž plus. Spouštět některé modifikace je fakt fuška !!!

Z nadšení se stává utrpení :( Stráže v podstatě vůbec nijak nereagují, jak v tréninku, tak v misi, pokud na ně samozřejmě neútočím. Se zombíkama ze SS2 se to nedá srovnávat.
Dnes jsem si dal dalsi misi (The Sword) a podarilo se mi ji dohrat (pravda, na normal) pouze se dvema zabitimi. Hned mam lepsi pocit:-P

Edit: uz dvakrat se mi stalo neco, co me primelo vazne se zamyslet nad tim, jestli v Thiefovi vazne neni lepsi vyhradne omracovat, nez zabijet... takova cista rana obuskem, to je krasa, pomerne nenasilne, obet usne... ale obcas se muj Garrett netrefil, straz se pustila do bitky, ale podarilo se mi primet ho na utek. Strazny zdrha, vola o pomoc, ja bezim za nim a snazim se ho umlcet. Strazny probiha mistnostmi a tam, kde ocekava pomoc, nachazi jen tela... bezi dal, a zase jenom tela... a pak ho uz se mi ho konecne podari dohnat a dat mu ranu z milosti. Kdyz si predstavite, jak se ten strazny musel citit...
@Cobot (30.10.2013 21:12): Omračovanie zpredu je niekedy vidieť aj vo FenPhoenixových videách - momenty typu, keď ťa stráť zbadá ("Whose th...") a ty ho ešte rýchlo stihneš klepnúť obuškom.

Veď ja ja to hrám stealth, akurát keď sa mi naskytne možnbosť nepozorvane niekoho popritom poštekliť obuškom, neodolám :)
Já se vám divim. Thief a těžká hra? Omračování zepředu, ani nevim, že šlo.. Nikdy jsem nehrál jinak než na expert obtížnost... Jako jo nestačí držet šipku dopředu, ale když trochu zkritizuju AI, tak přeci každá hlídka má svoje pevně dané trasy. Všichni jdou omráčit a odlákat. AI není nijak ultra chytrá. Ano naopak konfrontace se strážemi problém být může, ale pro mě to jinak než stealth hrát nemá smysl. Atmosféra a hlavně napětí musí jít dost dolu. Ale je to asi subjektivní.

I tak mě ale baví, že tu rozebíráme 15let starou hru na kterou stále vznikaj mody a lidi jí furt hrajou.
@Fingon (30.10.2013 16:52): Tak ja som rád, že sa ešte nájde niekto, kto Thiefa považuje za ťažkého :) - tie isté pocity z frustrácie, že sa hýbem strašne pomaly a na stráže som neúčinný som mal spočiatku pri hraní aj ja. Potom som si zvykol a hru si začal užívať. Neponáhľal som sa a snažil sa preskúmať každý kút miestností/mapy (vo FM nutnosť). Cez to všetko, že mám v Thiefovi nahraných stovky hodín, tiež strašne rád omračujem všetko, čo sa dá.

Fingon, ono oveľa Ti zľahčí hru, keď sa naučíš ľudí omračovať "čo najrýchlejšie" (toto je asi jeden z najznámejších explotiov, na ktorý som počas prvého hrania vôbec neprišiel, preto bol pre mňa Thief neskutočne ťažký - prečo sa mi zapísal do srdca) - nejaký čas po tom, čo ťa stráže začujú/zbadajú, sa ešte stále dajú omráčiť a funugje to aj zpredu - neviem, nakoľko toto NewDark opravil, alebo to nechali tam. A pamätám si, že v pôvodnej hre človek tiež musel mieriť na prsia pri streľbe lukom (nie na hlavu) a dokázal si človeka zabiť na jeden výstrel, ak o tebe nevedeli.
Osekání hry, které se přeje Fingon, mi zní jako mrzačení, s kterým by naopak byla hra nudná. Ale holt každého baví něco jiného. Ostatně bych ani nevěřil, že někomu může přijít Thief brutálně těžký.

@PavelU (30.10.2013 14:38): Jestli jsi hrál Gold, tak jsi hrál i Dark Project. Gold je prostě první díl + tři mise navíc.
Při hraní jsem měl problémy pouze s nalezením některých předmětů a vyžadovaného množství pokladů. Nemrtví mi ve Thiefovi taky moc nesedí, nicméně celkově zapadají do stylu hry, hlavně v prvních dvou dílech (Dark Project a Gold). Taky je tím budována ona ponurá atmosféra. Stealth vnímám se vším, co obnáší. Tedy pečlivé vyčkávání, plánování postupu, plížení. Prostě ten pocit, kdy se potuluji po mapě a nikdo o mně neví. Právě to zároveň způsobuje i napětí, že můžu být kdykoli odhalen. O tomhle Thief vždycky byl. Dark Project jsem dosud nehrál, pokud je ale dnes bez potíží spustitelný, měl bych to někdy napravit.
@Fingon (30.10.2013 12:15): Tak jasně časově náročnější to je. Já bych si ale připadal jak kacíř vraždit nebohé stráže :D Ale chápu.

Taky souhlas, že některé mise v prvním Thiefovy jsou na orientaci opravdu dost složité. Taky jsem bloudil. Tohle pro mě dvojka výrazně vylepšila.
@Cobot (30.10.2013 10:30): jej, to je jak mluvit do dubu:-) Jasne, ze je to stealth hra a jasne, ze je lepsi nikoho nezabit. Akorat mi to moc nejde, ta hra je brutalne tezka. Pokud se mam vyporadat jen s jednou strazi a muzu si pohrat s okolim (zhasnout lampy atd.), tak je to v klidu, i kdyz to strasne dlouho trva. Rvat se s nimi ani nema smysl, protoze jsou vetsinou silnejsi nez ja a vic vydrzi - a tech lektvaru na leceni nebo jidla tam vetsinou moc neni.

Na Thiefovi se mi libi pribeh, atmosfera a to, ze se tam daji veci resit i jinak nez nasilim - akorat je to strasne obtizne, nemluve o level designu, kdy je ohromne jednoduche se ztratit - a to uz to hraji podruhe, takze to neni uplne nejhorsi. Momentalne jsem dodelal misi ve zlodejske guilde, zabil jsem sedm lidi, obuskem sejmul kolem triceti, ukradl jsem veci v hodnote 1900 (pricez tam porad jeste dalsi zbyly, co jsem nenasel) a dohromady delka mise 90 minut. Ale spis tak dve a pul hodiny, kvuli zbesilemu save-load. Tohle me prave moc nebavi, desetkrat zkouset jedno misto, nez mam konecne stesti a podari se mi zlikvidovat vsechno bez hluku a alarmu, protoze pak uz se to vetsinou neda.
@Fingon (30.10.2013 10:25): Thief je ale stealth hra. Ideální nikoho nezabít. V jedničce jedině "uspávat" zombíky a zabíjet ty potvory.

A jiná obtížnost než expert nemá smyl, protože ti dává navíc nový úkoly.
@Cobot (30.10.2013 10:16): Kdysi jsem to hral s funkcnim trainerem na XP na obtiznost hard, takze co slo uplizit a umlatit do bezvedomi, to slo, co neslo, to jsem upizlal mecem. Ted mi trainer nejede a mam problemy i na normal. Ale tak nejak postupuju, kdyz neni vic strazi pohromade, tak to jde...

Jako doom bych to ani nehral, na to jsou vsichni ti strazni moc odolni a vetsinou me rozsekaji driv, nez ja je.
@Fingon (30.10.2013 10:04): Boha hledat takový blbosti. Dohrát to jde v pohodě. Holt to nejde hrát jak Doom. Já zombíky sice taky moc nemusel, ale obejít jdou v pohodě. Nouzově si zkus snížit obtížnost.
@Cobot (29.10.2013 23:42): Tak ja ho pri poslednim hrani pouzivam taky... jinak jsem objevil na netu zpusob, jak odstranenim jednoho souboru ze slozky hry zabranit postavam v pohybu... akorat to zrusi i zbrane vcetne obusku, takze je to celkem nuda.
@yansyc (30.10.2013 09:12): jj New Dark je pro fanoušky Thiefů a SS2 takovej malej zázrak. Navíc co vim objevil se úplně nečekaně, aniž by někdo tušil, že se chystá. Ten maník co to udělal je fakt borec.

Přesně jak říkáš, nic to na původní hře nemění. Já nemám moc rád mody na grafiku, který překopou styl grafiky. Tohle je ideál.
@Cobot (29.10.2013 23:42): Ten NewDark patch se opravdu vyplatí. Asi první polovinu hry jsem hrál ve vanile, pak jsem teprve našel ten patch, který odkazuješ a dohrál hru s ním. Můžu říct, že nic z původního Thiefa se neztratilo. Vysoké rozlišení a hd textury, hra vypadá úžasně, atraktivně i pro nové hráče. Navíc hru optimalizuje a přidává do hry intro i ty úžasné cutscény, které v gog verzi chybí!