Tak jsem dokoukal poslední díl a bohužel..není to tam. Emocionální dopad Něco Víc, ať už jak je zpracován v Meči Osudu nebo v TW3, je nesrovnatelně vyšší oproti tomu jak ho zpracovali zde..kvůli zbytečným, nepochopitelným změnám narativu oproti předloze.
Nejlepší díly jsou ten třetí a čtvrtý, jsou asi také nejvěrnější. Tam kde si vymýšleli vlastní děj a vlastní (jiné) chování postav to jde do kelu.

Co se povedlo je Geralt a Marigold, jejich interakce a chemie fungovala a byla asi nejlepší částí seriálu.

Každopádně už chápu jak se cítili fanoušci Song of Ice and Fire když na obrazovce byly zbytečný změny k horšímu :D

100% souhlas s těmito dojmy z redditu:

https://www.reddit.com/r/netflixwitcher/ ... on_one_book/fbgy3d0/
@BUMTARATA (21.12.2019 16:19): Achjo, to je jak házení hrachu na zeď. Pominu tedy první dvě části, protože pokračovat v té diskuzi se mi jeví jako bezpředmětné.

Každopádně, ti černoši se všude neobjevili kvůli migraci, nebo co to je za fantasie, ale proto, že tam ta studia černochy hází na úkor jiných herců bílé pleti, protože jsou to černoši, a pak se vymýšlí, jakou více nebo méně vyvedenou sofistikou to zastřít. Tak jednoduché to je. Ale dá se kolem toho vymyslet spousty pí*ovin. Vzpomínám si na rozhovor s jedním jinak velmi sympatickým židovským matematikem, Elijahu Ripsem, který se v tehdy sovětské Rize zapálil, inspirován Palachem, konkrétně na to, kterak tvrdil, že v Tóře je zakódováno jméno Palach. Inu, lidé jsou velmi kreativní.

EDIT: Ok, končím také, odskočil jsem pryč od rozepsaného příspěvku, tak jsem neviděl, že již byla domoderována. ;)
@BUMTARATA (21.12.2019 16:19): A já se ti právě snažím vysvětlit, že není moudré na základě zkresleného vzorku vyvozovat něco o rasách jako celku, kór tvrdit, že afroameričané jsou obecně sportovnejší, duchapřítomnější, loajálnější, apod. Vrcholem budiž tvrzení, že bílý element je element chaosu. Promiň, to je jak z jiné doby.

Rozhodně netvrdím, že lidské vlastnosti jsou distribuovány arbitrárně, ale tvé dělení lidí na 72 pohlaví JE arbitrární. Když se bavíme např. o odvaze, měli bychom se bavit o odvážných a zbabělých, ne o transgender a Bi a BY, ne o bílých a černých, atd. Zdá se mi, že zaměňuješ narativy se skutečností. Tu opravdu nelze odvozovat z malých, nenáhodných vzorků, ani z podobných narativů.

A s migrací se nefabuluje, to je jedno z logických vysvětlení. Protože ty se tážeš, kde se tu vzal běloch. Lze odpovědět, že např. domestikací?. Co je na tom špatného??

Co je na tom špatného?
@Adieu (21.12.2019 14:58): A já se ti právě snažím vysvětlit, že není moudré na základě zkresleného vzorku (fotbal, sport obecně, to je jedno) vyvozovat něco o mužích či ženách jako celku, kór tvrdit, že muži jsou obecně odvážnější (tj. ženy jsou zbabělejší…), duchapřítomnější (tj. ženy častěji panikaří), loajálnější (tj. ženy častěji zrazují…), apod. Vrcholem budiž tvrzení, že ženský element je element chaosu. Promiň, to je jak z jiné doby.

Rozhodně netvrdím, že lidské vlastnosti jsou distribuovány arbitrárně, ale tvé dělení lidí na muže a ženy JE arbitrární. Když se bavíme např. o odvaze, měli bychom se bavit o odvážných a zbabělých, ne o mužích a ženách, ne o bílých a černých, atd. Zdá se mi, že zaměňuješ narativy se skutečností. Tu opravdu nelze odvozovat z malých, nenáhodných vzorků, ani z podobných narativů.

A s migrací se nefabuluje, to je jedno z logických vysvětlení. Protože ty se tážeš, kde se tu vzal černoch. Lze odpovědět, že např. migrací. Co je na tom špatného??
@BUMTARATA (21.12.2019 14:16): Nikoliv na základě fotbalu, nýbrž na základě sportu, protože defacto libovolný sport je první příklad, který mě napadl, jenž komukoli jasně a jednoduše demonstruje, že obě pohlaví jsou fyzicky a (i skrze to) psychicky poněkud odlišná, přičemž pokud chceš vědecká data, tak ta tuším přiznávají oběma pohlavím stejné kognitivní schopnosti, a také konstatují spousty dalších věcí, jako například větší tendence mužů riskovat, což je již třeba spojené s tím tvrzením o odvaze. Taková loajalita je dejme tomu spojena s přátelstvím, ovšem i vojenskou službou, povinností, stálostí, ženský element je odjakživa elementem chaosu. Náhoda? :)
Schopnost reagovat chladnokrevně na kritické situace jakožto věc očekávaná od mužů možná také není random, protože muži mají lepší reflexy a větší fyzickou sílu. A tak.

Já netvrdím, že muži jsou lepší než ženy, radši vyhledám společnost milé dívky než tatara, který se baví jen o autech a fotbale, často jsem měl i například v životě dojem, že ženy mnohem odolněji snáší psychické utrpení. Jen si prostě myslím, že archetypální kvality pohlaví nejsou rozloženy zcela arbitrárně jako nějaký nesmyslný kulturní konstrukt.

Migrace samozřejmě je důležitý historický proces, ale když předloha nezmiňuje, že bych si měl představovat černošské obličeje a hlasy - a v Shakespearovi ani Zaklínači si je fakt nepředstavuji -, pak se prostě táži, proč tam, i všude jinde, mají být, proč se musí vždy fabulovat s nějakou potenciální migrací, vymýšlet tyhle scénáře.
@Adieu (21.12.2019 13:45): Tím videem jsem se snažil poukázat na „mužské domény“: uplakánství, hysterčení, apod. Jinak máš pravdu, byla by chyba vyvozovat cokoliv na základě ideologie. Stejně tak je hrubá chyba vyvozovat cokoliv z fotbalu. Říkáš, že je to ilustrace, ale není, je to specifický, značně zkreslený výběr, který neilustruje nic obecného. Chceš-li něco říct o nějaké skupině obecně (popravdě ale nevím, proč bys to dělal), tak potřebuješ v první řadě náhodný vzorek.

Přiznám se, že se Sapkowského univerzem nejsem tak dobře obeznámen, ale domníval jsem se, že v něm existují půlelfové, kteří vznikají přesně tak, jak by jeden hádal – pohlavním rozmnožením elfa a člověka. A tedy bych předpokládal, že genetika funguje, jak jsme zvyklí, tedy že potomci dědí polovinu genů od každého z rodičů. V takovém případě se nemůžeme divit výskytu černých elfů. Vlastně bychom se měli divit, že je jich tak málo. Ale možná se v tomto pletu a Sapkowski napsal, že to tak nefunguje.

Já migraci vnímám jako přirozený proces, ne jako okrajový fenomén. Nic se tím nesnažím vymýšlet. Jeden dva černoši právě nejsou vůbec extrémní případ, naopak. Extrémní by bylo, kdyby byla černá celá armáda Cintry (předpokládám mírný podnebný pás), přičemž by nebylo vysvětleno, jak k tomu došlo (masová migrace, zotročení, apod.).
@BUMTARATA (21.12.2019 12:46): Emancipační hnutí není žádná jednotná entita. Stejně jako existují retardi, co budou tvrdit, že by transsexuální muži (původní fyziognomií) měli soutěžit ve sportovních disciplínách se ženami, že neexistují rozdíly mezi psychikou muže a ženy, či že pohlaví je pouhý sociální konstrukt, tak existují i příčetnější feministky/feministé. Nevím, co se mi tím videem snažíš dokázat. Že muži mají mnohonásobně více testosteronu, jsou agresivnější? What a fucking surprise. Sport jsem vybral pouze jako jasnou ilustraci. Pořád mi to přijde jaksi lepší, než vyvozovat něco o celém pohlaví na základě ideologie.

Btw, když už jsme u těch dojmů, i ty počítačové hry hrají ženy o dost jinak, a kdo tvrdí že ne, tak buď lže, nebo mu chybí komparace.

Co se týče černých elfů v Sapkowského univerzu, je to pěkná pakárna, protože tamější elfové nejsou plodem evoluce, nýbrž kreace, tudíž dejme tomu, pokud hovoříme o míšencích, jinak ale podle mě chybí jakákoliv informace, na níž by bylo možno stavět, že elfové nejsou etnicky homogenní.

Jinak ty řečičky o migraci jsou klasika, vždycky se dá něco vymyslet, stačí se podívat, jakou kreativitu někteří předváděli, když šlo o černochy v Kingdom Come. Prostě všude naroubované více či méně extrémní příklady, vždy vycucané z prstu s lehkostí lži. Proč by mě vlastně měli srát v dnešní době všudepřítomní černí rytíři, pokud nejsem rasista. :D
@Adieu (21.12.2019 10:44): To je právě to, co kritizuji; archetypy, stereotypy. O tom je přece celé emancipační hnutí (pořád jsme evidentně na začátku). Tady trocha toho chlapáctví. A vůbec, přijde ti jako dobrý nápad vyvozovat cokoliv o celém pohlaví na základě specifické (fotbalové) podmnožiny?

Černí elfové nejsou úchylárna, když si uvědomíš, že barva pleti mimo jiné (např. klima) souvisí s míšením ras. Obecně pak platí, že jeden dva černoši v brnění „evropského střihu“ by tě neměli zaskočit, kór když k tomu uvážíš migraci.

Obecně nesouhlasím s tím, že právě v těchto aspektech (rasa, pohlaví, apod.) je po adaptaci požadováno kopírovat předlohu („Sapkowski to tak nenapsal“, viz backlash, když se myslelo, že by Ciri mohla být černá), zatímco v jiných (typicky příběhových) je jí spíš dovoleno konat volněji (viz hry).
@BUMTARATA (21.12.2019 09:55): Tak tradiční domény to jsou, že ano, nikdo nerozporuje, že i ženy mohou být odvážné, duchapřítomné či loajální, potažmo věrné. Stejně jako muži mohou být empatičtí, labilní a vypočítaví. :D Ale tvářit se, že v narativech naší civilizace jisté archetypální vlastnosti neexistují, případně že nejsou odvislé od reálné zkušenosti, mi nepřipadá moc moudré. Ostatně množství těchto věcí se dá snadno demonstrovat třeba na sportu; muži dokáží lépe potlačovat pud sebezáchovy, kreativněji řeší situace pod tlakem a jsou schopni tlak lépe ustát. Proto pouze blázni vsází na ženský tenis. Až uvidím v ženském fotbale tohle, tak možná změním názor. ;)

Jinak mi nepřijde, že by seriál Zaklínač způsobil nějaký shitstorm svým obsazením, přijde mi, že naprosté většině lidí je to fuk, obzvlášť na americkém trhu. Pak ale existují i lidé, kterým Afričan v brnění evropského střihu připadá jako pěst na oko a pochopitelně se táží, jaká motivace za obsazením role vězí. Když jsem já vyrůstal, byl černoch ve středověku tématem komedie, dnes hraje arcibiskupa v shakespearovské inscenaci, jejíž celková estetika je jinak velmi konzervativní. A upřímně, co by mělo být špatného na nárocích na vnitřní integritu světa/sugestivitu, tedy atmosféru?

Co se pak dryád týče, viz citace z wiki "The hair is typically chestnut, green or red and is often dreadlocked. Born dryads rarely have blond hair or blue eyes, but these can be inherited from human or elven fathers. Their skin tones can be described as similar to humans, though often take on forest-like tints of olive, chestnut, red or green." Aneb prostor pro to tam propašovat černochy asi existuje. :D S těmi elfy je to již trochu úchylnější.
Také bych řekl, že na kvalitě seriálu se mohla podepsat knižní předloha. Ta má spoustu hluchých míst - zejména pozdější díly. Nebudu zastírat, že mě z příběhového hlediska více bavil Witcher 3 než knihy. A to byť tyto mám rád. Pokud se jich seriál moc držel, tak ztratil možnost napravit to, co Sapkowski nedotáhl. Knihy nicméně vynikají tam, kde se postavy ohání (často hořkou) ironií. Tam je Sapkowski v rámci žánru král a upřímně na tyhle momenty si z knih vzpomínám nejvíce.
Když jsem se doslechl, že budou točit zaklínače podle knih, tak jsem si řekl že by bylo super vidět ten bál s ježkem, a hned jsem to zavrhl, že to je tak nereálné že by to nezvládli a ejhle, čtyřka to zachycuje věrně předloze, co víc si přát. Teď už je skoro jisté, že jednou uvidíme epické rozuzlení v kapitule, hůl (výprask), a později snad i bonharta a zaklínačku ciri. Jenže ten díl se zlomenou loutnou prostě byl v knížce lepší a je vidět, že jim přepis lyriky do podoby ztřeštěněho seriálu dělá potíže. Po šestce jsme pořád před setkáním geralta a ciri. I knihy mají plytká, nudná a ztřeštěná místa, kdy si říkáte jestli Sapkowskeho zrovna v ten moment přestalo bavit psát, že to utnul, nebo z povinnosti natáhnul, takže natočit to vyžaduje jistou dávku originality, předloha není žádné master dílo ala Pán Prstenů, občas je to neřízená střela. Brokylon, driády - ano, vidím že z toho chtěli udělat mytické místo a výsledek připomíná Jumanji.
@BUMTARATA (21.12.2019 09:55): uznávám že si nepamatuju jak přesně jsou popsány v knize, ale mám pocit že by měly být nazelenalý, přebíraj tu barvu od prostředí..aspoň hry to tak vykreslujou. Eithné měla mám dojem stříbrný vlasy. Asiati tu za prvních pět dílů nebyli, pokud jsem někoho nepřehlédl.

Jinak mě by nevadilo kdyby byl Nilfgaard africký impérium, pokud by to tak popsal Sapkowski, ale to se nestalo.

Nicméně kritika tý forced diversity je relativně nitpicking. Ruší to, ale ne nějak zásadně, víc mi vadí jiný aspekty (nešťastný zkracování povídek) a jako celek jsem víc spokojen než nespokojen (viděl bych to zatím na 7/10, po pěti dílech).
Samozřejmě ideální by bylo, aby byl černej např. celej Nilfgaard a minority nemusely postopáté hrát přicmrndávače. To by pak ale už asi šlo celý do prdele, když vidím ty reakce, které vyvolá pár černochů.

Btw, jsou tam vůbec nějací Asiaté?

@Paul (21.12.2019 01:31): Myslím, že nikde není řečeno, že dryády mají být zelené, nebo se pletu?

@Adieu (21.12.2019 08:46): Označit odvahu, vyrovnanost, duchapřítomnost a loajalitu za mužské domény je velmi nešťastné.
@Paul (21.12.2019 01:31): Vcelku souhlasím, že to má své momenty, občas z té předlohy dokáží něco solidního vydestilovat. Kvalita klesá především tam, kde se odklání, ať už charakterově či narativně.

Ad ta diverzita - tohle nucené kvótování druhu, že kde je trochu prostoru pro relativizaci, a pro jistotu i tam, kde není, tam foukneme černocha nebo aspoň hispánce, je především hloupé pokrytectví a rasismus naruby.

Nechci znít jako edgy white boi, ale připomíná mi to, jak se často manifestuje v dnešním Hollywoodu feminismus - ženské hrdinky přebírají archetypální kvality mužských hrdinů (jako kdyby ženy neměly své typické kvality) a okolní mužské postavy jsou retardovány, aby ty ženské ještě více vynikly a na buben porazily muže v jejich vlastních doménách, jakými jsou fyzická síla, odvaha, vyrovnanost, duchapřítomnost, loajalita atd. Je to srovnatelné střílení se do vlastních nohou, protože pouze tyto mužské atributy jakoby měly hodnotu a byly podstatné, a nakonec the only female hero is a tomboy.
@Adieu (21.12.2019 01:13): jsi teda pěkně nekorektní, ale...souhlas. Diverzita je hezká věc, ale ve Witcherovi je kurva fyziologická diverzita založená na tom, že elfové maj špičatý uši, dryády zelenou kůži, trpaslíci jsou malého vzrůstu a doppleři umí měnit podobu. Dryády nemaj vypadat jak z Harlemu, Elfové taky ne, a sestřenice Anny Henrietty už vůbec. Sorryjako.
Brokilon to vůbec dost odsral, ten vizuál tam je jak z nějaký lowbudget CW teen show.

Ale, pak je tam Geralt v Otázce Ceny, a to bylo zpracováno skvěle. Takže..hit and miss. Většina věci s Geraltem mi sedne, většina věcí s Ciri moc ne (ač samotná Ciri je ok). Ad Cavillovo herectví, přijde mi že se snaží dost emulovat herního Geralta a to mi osobně vyhovuje. Ale jinak je zpracování od CDP (hlavně TW2/TW3) furt úplně jinde a to prakticky ve všech aspektech. Třeba i takovej Foltest má ve hře nesrovnatelně větší charisma než měl zde.
@Jab (21.12.2019 00:26): Za mě je prozatím hodnocení cca krásných 4/10, ještě to musím dodívat. Pak se i vyjádřím více, ale...

Čemu nerozumím, je ta obecná spokojenost s Cavillem. :D Chápu tedy, že náhled na to, kdo umí hrát a kdo ne, je velmi subjektivní, ale občas fakt prskám smíchy. Nicméně alespoň ten hlas zvládl dobře, sice dost monotónní, čekal jsem to ovšem trapnější.

A všechny menšiny musí mít svého negra, to je OLOL. Když vidím černého elfa v záběru vypadnuvším jak z pohádky z produkce ČT, kterému navíc sekunduje dryáda Whoopi Goldberg, nevím, zda se smát, nebo brečet. :D
No nevím, na prdel si z toho nesednu, asi to ani nedojedu, mám 3 díl za sebou... pokud je 3 díl vyloženě topovka, tak to asi nemá smysl pokračovat... Mám z toho rozporuplné pocity, pokud by to nemělo "nálepku" Witcher tak bych si myslel že je to nějaká low budgetovka, což by ani nevadilo, ale ono to bohužel celé tak nějak dohromady moc nefunguje. Těch 6,5 na metacritic od uživatelů je celkem odpovídající hodnocení.
První díl vážně cajk, jsem spokojený. Mělo to pár epických momentů. Geralt hodně fajn, ale Ciri, ta je dokonalá <3
Tak v dabingu Geralt říká Marigoldovi Marigolde. A Geraltovo dabing fakt slušnej. Ale Marigold (a všichni ostatní) zní strašně, takže je to nepoužitelný :)

@Jab (20.12.2019 22:59): myslím že teď už to maj CDP ošetřený skrz naskrz .)
Třetí díl pro mě zatím nejlepší, ten mix souboje se strigou a Yennefeřiny transformace byl výborně zpracovanej, mělo to náboj a atmosféru.
Šestý je o ničem a sedmý jsem už nedokoukal. Je to divnej seriál, má svý momenty, ale jako celek tak tak drží pohromadě. Na jednu stranu kopírují příběh, vizuál je fajn, ale jak je to originální tak je to ujetý - střídají se expresivnní scény a rozvláčné povídání. Mladé tváře a nóbl vzhled, brr.
Sakra tak si jakožto správný fanda witchera pouštím ten seriál a skoro to se mnou seklo, když se představila Triss. Jsem narazil dřív na to že lidé nebyly úplně spokojení s castingy, ale měl jsem za to, že mluvili o Yennifer, která alespoň jakž takž sedí, ale u té Triss to nemám slov :D
Tvle druhej díl mě místy i nudil. Nějak to na mě nefunguje jak bych doufal. A tohle je Dol Blathanna?

@BUMTARATA (20.12.2019 19:34): to jsem zvědav jak to bude v CZ dabingu, budu muset checknout. Z těch jmen - Jaskier, Dandelion, Marigold - mi českej Marigold přijde zdaleka, zdaleka nejlepší.
Je to kvalitami zpracování i příběhu tak na úrovni Sherlocka, dostatečně uvěřitelné a celkem často tam jsou scény za hranou nevhodné pro mladé, něco na způsob Hacksaw R (detaily na utrhané končetiny, občas mluva). Jinak vcelku fajn podívaná klidnějšího výpravného rázu
Nemám slov pro popis novýho Marigolda. Zatím jsem ho teda videl jen v druhém díle, nevadí mi jaká je tato jeho serialová verze, jen prostě nevim jak to správně popsat Ed Sheeran kopající do čtvrté stěny?
Třetí díl je švihlej (striga - jak to známe z intra), odehrává se v minulosti , a souběžně běží výcvik yennefer . Hlavní příběh je zjednodušená adaptace knih před setkáním geralta s ciri(zatím), odehrávají se tam 2 větve příběhu naráz
Po prvním dílů. Já jsem spokojenej až na občas divné nasvícení scény spojené s ne vždy úplně podařeným CGI a otravné rozmazání obrazu v rozích, kterým trpí hromada současných levných, spíš filmů než seriálů. Brnění mi až tak nevadí, že to bylo dost překotné už ano. Cintra byla fakt děsně hrr. Hádám, že se to ale ústálí teď. Hudba boží, ozvučení celkově super (úvodní jump-scare mi málem odjebal dekel jak jsem se lekl), choreografie boží, atmosféru to má a poameričtělé je to prozatím dost s citem. Místy jsem měl až husinu z toho, že konečně vidím důstojně rozpohybované mnou milované povídky.

Cavill JE Geralt a Ciri také příjemně překvapila. Triss se děsím nejvíc.
Jo a ještě jsem u Good zapomněl zmínit choreografii soubojů, ta se jim fakt povedla a Cavill to dává skvěle.

BTW na netflixu je to i s CZ dabingem. Zkusil jsem. Geralt se jakž takž dá, ze zbytku je mi blbě :)
Tjyo ona je už na bezplatnejch stránkách celá první sérka ... fíhaaa.
Ok, dojmy z prvního dílu jsou..rozporuplné.

The good:

- Cavill je dobrej, charismatickej Geralt
- location design, hlavně Blavikenu a okolí má atmosféru
- hudba ist gut
- Ciri působí sympaticky
- nenudil jsem se

The bad:

- je to částečně limitace daná formátem oproti knižnímu médiu, ale přišlo mi že bylo Menší Zlo zkrouhnuto až moc a kvalita té povídky zde tolik nevynikla
- bitva Cintra vs Nilfgaard byla slabá, celkově linie v Cintře mi přišla slabší a casting zvláštní (a zemřel tu jako Myšilov nebo ne?)

The ugly:

- za to nilfgaardí brnění a helmy by fakt někdo zasloužil napráskat, a scéna útěku z Cintry byla fakt WTF a ani z jedný desetiny nezachytila knihu
- Daněk a další diversity casting jsou prostě "sticks like a sore thumb", to ať se na mě nikdo nezlobí. Možná to je moje středoevropská úchylka, ale do Zaklínače afroameričané nesednou stejně jakoby mi sem nesedli japonci či eskymáci. Ale chápu že je to daň za netflix funding a americko tržní zaměření.
@JohnCZ (20.12.2019 12:10): Díky :) Jo, taky jsem optimista, na recenze jsem nekoukal a ani nebudu, ale na twitteru pár lidí dojmy napsalo a pozitivní. Ale nechci o tom nic vědět, trailery stačily a teď už samotnou show.
Hodnocení nehodnocení, já se to normálně bojím pustit :D Takže počkám až to někdo uvidí tady a čekám vyčerpávající recenzi o několika A4 :)
@Paul (20.12.2019 11:55): Též sedím v práci. Sice ne naposledy, ale za to už při pátku totálně znuděně a po očku sleduju jak kolísá hodnocení. Odpoledne mě čekají nějaké rodinné předvánoční povinnosti, večer povinná předvánoční socializace, ze které se snad vyvléknu co nejdřív a pak mi už snad nic nebrání žhavit Netflix. Hodnocení prozatím pozitivní až nadšená, takže zatím přetrvávají naděje, že to bude fakt nářez.

Každopádně, ať se ti v nové práci daří. :)
@JohnCZ (20.12.2019 06:58): já ještě sedím v práci...dnes naposledy. Literally, v lednu budu v jiný firmě :) V půl třetí končím a pak to jdu sjet, večírek už jsme naštěstí měli (a dopadl...no zajímavě :))
teďe]hp340968[/re]: Já měl večírek včera a dnes už je dovolená, nic mi v tom teď nezabrání :-)