The Tiny Bang Story se řadí do žánru tzv. „hidden object“ adventur. Cílem je najít na dané obrazovce najít určitý počet předmětů. Je to osvědčená oddychová zábava, ale je nutno uznat, že po čase tyto hry bývají krapet monotónní a není časté, že by se tvůrci v tomto adventurním žánru snažili o nějakou větší inovaci. A v tomto ohledu je TBS velmi příjemným překvapením.

Celá hra je kreslená ručně a to poměrně hezky. Cílem je najít všechny ztracené puzzlíky, které se zakutálely do různých koutů tohoto malého herního světa. Aby to však nebylo tak jednoduché, tvůrci do hry přidali množství rozličných více či méně náročných hádanek. K těmto hádankám jsou potřeba najít dané součástky – rovněž patřičně poschovávané. Obtížnost hry je dost nízká, obzvláště díky integrované nápovědě, jejíž aktivace je však skvěle otravná (v dobrém slova smyslu), takže ji hráč využije opravdu jen z nutnosti. Já ji použil všehovšudy dvakrát. Některé hadánky jsou však docela vypečené a u některých se dá i na několik desítek minut zakysnout. Byla tam dokonce jedna vyloženě pitomá, u které jsem vůbec na smysl řešení nepřišel. Měl jsem jednoduše štěstí a do zdárného cíle se nakonec proklikal (resp. protočil :).

Jak už jsem říkal, TBS je naprosto oddychová záležitost. Tomu dopomáhá hodně příjemná relaxační hudba a pomalé, leč krásně plynulé animace. Herní doba se pohybuje okolo 3,5 hodin, což je sice na jednu stranu málo a rozhodně bych se nebál dopřát si nášup, ale díky nízké ceně ($1), za kterou jsem hru pořídil, mi to nevadilo.

Pro: kreslená grafika, hratelnost, hádanky, hudba

Proti: krátké

Jako někdo, kdo hry typu hidden object vyhledává, jsem si The Tiny Bang Story opravdu užila. Po vyzkoušení demoverze jsem si musela dokoupit i ten zbytek. Bohužel toho "zbytku" moc nebylo. Demoverze je v podstatě jedna pětina celé hry. To pro mě byl asi hlavní mínus celé hry, tj. krátká herní doba. Minihry a hledání předmětu bylo ve většině případů jednoduché a, i přes pár zádrhelů, jsem hru sfoukla za tři hodiny. To mě docela mrzelo, protože hra se mi líbila jak po grafické, tak i po herní stránce.

Nutno ale zmínit, že u pár hádanek jsem měla nervy v kýblu doplňování koleček k potrubí, mapa světa, kompas. A ani nápovědy mi u nich moc nepomohly. Nevýhodou na broučích nápovědách bylo to, že aby se nápověda vůbec dala aktivovat, musel být člověk přímo v místnosti/prostoru, kde se daný předmět nacházel. Takže když je hledaný předmět v tamté bedně v rohu a já do ní zrovna nekoukám, tak se nápověda prostě neaktivuje. To bylo dost nesmyslné vzhledem k tomu, že ve většině případů hráč nemůže něco najít právě z toho důvodu, že ani nevěděl (nebo zapomněl), že se tam dá do určité bedny nahlédnout.

Sečteno, podtrženo: TTBS je příjemná oddychovka se sympatickou vizáží a já jen můžu doporučit. I když se možná z pár hádanek trochu navztekáte. :)

Pro: grafika, minihry

Proti: krátká herní doba, nápovědy

O této hře, jsem věděla jen to, že je od ruského vývojářského studia Colibri Games a že je to hledačka. Proto jsem byla příjemně překvapena, když jsem viděla tu pěknou kreslenou grafiku, která mi připomněla hry od Amanita Design (například Machinaruim).

Velmi rychle jsem se ve hře zorientovala a zjistila, že v každém levelu mohu chodit mezi dvěma až třemi lokacemi a mám sbírat určitý počet dílků puzzle plus další věci, které vyplynou z hraní. Hledání je celkem těžké, chce to mít soustředěné oko.

Dále je hra velmi příjemně proložena spoustou miniher, které mi slušně potrápily mozkové závity a některé i reflexy. Přiznám se bez mučení, že jedna mi prostě za boha nešla a musela jsem lovit na netu, jak na to. Sypu si popel na hlavu. Když jsem nemohla najít nějaký dílek puzzle, stačilo nachytat dost poletujících komárů a měla jsem nárok na jednu nápovědu, kde se puzzlík schovává. Za každým kolem mě čekalo skládání dílků do obrázku planety Tiny.

Tady mi přišlo trochu líto, že jsem při hraní sbírala různé tvary puzzlů, ale při skládání byli použity jen klasické „na ležato“ nebo „na stojáka“. Ovšem i tady musím říct, že mi to skládání chvíli zabralo, a to jsem se puzzlů za život něco naskládala.

Hru mohu jedině doporučit, je to moc fajn jednohubka na příjemný odpočinek po práci.

Pro: kreslená grafika, nápady, logické hádanky, hudba

Proti: málo tvarů dílků puzzle při konečné skládačce

(Herni vyzva 2016)
The Tiny Bang Story mi svou minimalisticnosti prijde hodne inspirovany Samorostem. Krome toho se tu ve hre samotne rezignovalo na psane slovo a i hledane predmety jsou tu pouze graficky zpodobneny. Oproti vetsine jinych HO her se TTBS lisi predevsim tim, ze hrac hleda vetsi mnozstvi kusu jednoho predmetu - napr. 25 puzzliku, 25 tlacitek, 4 packy atd. Pokud clovek zakysne, zde prichazi vetsinou ke slovu napoveda, ta tu ovsem funguje nejak podivne. Popravde jsem do konce hry neprisel na to, jak vlastne funguje, takze mi vlastne vubec nepomohla, mrcha jedna. A ano, svetlusky jsem sbiral poctive.

Autori si na hrace pripravili krome vyse zmineneho hledani zatoulanych predmetu a klasicke sbirky hadanek i nekolik miniher, ve kterych se ujmete rizeni nejakeho letounu (ci vzducholodi) a musite dany dopravni prostredek bezpecne dovest k cili - tedy do vasi momentalni lokace, abyste se s jeho pomoci dostali do lokace dalsi. Netajim se svou nelaskou k podobnym opicarnam (Atlantis: Evolution, Hovnivalove a tady jsem nedobrovolne stravil hodne casu.

A co se mi ze hry libilo uplne nejvic? Skladani jigsaw puzzle na kazdem konci epizody...
Jedna z mých prvních her na Steamu (strašně mě tam rajcovalo to Bang...Tiny). Hra je rozdělena na pět částí, kde hledáte na obrazovce skryté objekty důležité pro postup vpřed. Nic, co by nezvládl žák zvláštní (pardon, speciální) školy, proto Kačka Valachová, jejíž zkušenosti se školstvím jsou zhruba tak velké jako poprsí Keiry Knightley, rozhodla o jejich zrušení.

Grafika je pěkná kreslená, hudba nevtíravá a obtížnost nijak zvlášť vysoká. Jen stejně jako JohnCZ jsem se sekl na několika smyslnedávajících minihrách (potrubí), ale naštěstí je ve hře přítomen i systém nápovědy. Jen klikáte a když nevíte, tak vám hra pomůže. Sesbíráte pár brouků a hle, za odměnu dostanete pochvalu a postup až třeba na práva na Masaryčku. A kdo ví, třeba právě takovýto absolvent se dostane také na pozici ministra školství a speciální školy obnoví. Anebo udělá jinou podobnou chujavinu. Mezitím snad dojde na vydání druhého dílu. To víte, nikdo za nás tu budoucí elitu národa nevychová.

Pro: sympatická oddechovka

Proti: krátké, některé minihry, bez příběhu