The Pathless

12.11.2020
02.02.2023

Nezávislá akční adventura s otevřeným světem od autorů ABZU. The Pathless hráče zavede na mystický ostrov, který svádí nerovný souboj se stále se rozšiřující temnotou.

Hratelnost je založená na průzkumu prostředí za pomoci orlího společníka. Protagonistka hry, dívka nazývaná jednoduše "the Hunter" (Lovec), disponuje lukem, který jí slouží nejen k souboji s nepřáteli a k řešení hádanek, ale i k rychlejšímu pohybu prostředím hry. Hra neobsahuje mapu a hráče tak k důležitým místům navádí samo prostředí nebo schopnost "Spirit vision", jejíž aktivování napovídá další cestu vpřed a odhaluje skryté vchody či tajemství.

The Pathless je pro mne překvapením letošního roku. Hra to u mě přitom neměla vůbec jednoduché. Explorativní otevřené hry plné hádanek totiž zdaleka nejsou mým oblíbeným žánrem a u na první pohled podobného RiME jsem vydržel asi hodinu.

I když tak rozhodně nešlo o lásku na první pohled, nakonec jsem si hru zamiloval. The Pathless vyjma soubojů s bossy prakticky neobsahuje akci, přesto je nádherně poutavá a strhující. Poklidnější hratelnost, založená na průzkumu mystického ostrova a řešení hádanek, mi díky neustálé radosti z objevování nakonec vyloženě sedla. Ve hře zcela chybí minimapa, ale rozlehlými zákoutími ostrova díky intuitivní navigaci samotným prostředím bloudit nebudete.

The Pathless menší rozpočet a vývojářský tým bravurně maskuje kouzelnou stylizací a výsledné scenérie jsou nádherné. Hra navíc neobsahuje jediný loading a pocit imerze je tak ještě silnější. I při zevrubném šmejdění po lokacích vám dohraní zabere maximálně 15 hodin, což je vzhledem k povaze hry tak akorát. To, že vám The Pathless bude místy připomínat novou Zeldu či starší Journey, je jen dokladem kvalit tohohle nenápadného, ale výtečného dobrodružství Lovkyně a jejího společníka orla.

Hodnocení v době dohrání: 90; 2. hodnotící; digitální verze PSN od webu Game Press na recenzi

Pro: Průzkum je skutečně zábava; poklidná ale zábavná hratelnost; kouzelná grafika a lokace; design prostředí a hádanek; pohyb a navigace v prostoru; podařené bossfighty

Proti: Recyklace některých principů hratelnosti u konce hry