The Outlast Trials

05.03.2024

Survival hororová videohra The Outlast Trials je třetím dílem série Outlast. Jedná se o prequel, který se odehrává během studené války. Hráč je jedním z lidí, které unesla společnost Murkoff Corporation. Ta experimentuje s psychikou a kontrolou mysli zdejších pacientů, ze kterých dělá pokusné králíky v rozsáhlém komplexu, který připomíná vnější svět - máme zde ulice, zábavní park, policii, sklady a řadu dalších objektů. Murkoff vás tam pak nutí plnit někdy až bizarní úkoly, nezbývá tedy než přežít, dokončit terapii a dostat se na svobodu.

The Outlast Trials je především kooperační titul pro 2-4 hráče, není však problém jej hrát i sólo. Jádrem hratelnosti je opět stealth, žádné zbraně zde nenajdeme. Za splněné úkoly dostáváme hodnocení a dle něj určitý počet zkušenostních bodů, za které lze koupit upgrady a schopnosti ze stromu dovedností, popřípadě i kosmetické předměty. Můžeme mít nástroje, které nám umožní nepřátele oslepit či omráčit, vidět skrz zdi nebo léčit spoluhráče. Hra obsahuje čtyři třídy postav, každá se svou jedinečnou schopností.

Mimo zdraví je důležité udržovat si i příčetnost, jinak může postava propadnout psychóze. Mimo medkitů tak lze v okolí nacházet i protilátky obnovující právě příčetnost. Důležitou součástí jsou také brýle pro noční vidění, které je nutné dobíjet bateriemi.

Rozhodne zaujímavý titul, ktorý tak nejako vstúpil do tejto hororovej série. Na jednej strane nemôžem povedať, že by ma to nebavilo hrať, no súčasne platí, že som si z toho veľmi veľa neodniesol. Atmosféru to celkom má, no v podstate to hra neustále stavia len na tom, že vás naháňajú nepriatelia, pred ktorými sa ukrývate. Hra je tak ochudobnená o atmosférické pomalé momentky, ktoré vedeli naopak byť niekedy oveľa efektívnejšie. Za najlepší príklad môžem považovať plavbu na plti alebo krvavý dážď z Outlast II. To boli momentky, ktoré vo mne vyvolali väčšiu dávku napätia, než neustále utekanie a hľadanie cesty, ktorou môžem reálne ešte ísť.

Zase však treba uznať, že drvivá väčšina online titulov svoju zábavu primárne stavia na neskutočnom grindovaní alebo nakupovaní mikrotransakcií. To tu našťastie nie je a hoci je pravda, že niektoré položky stoja viac dolárov, tak je to jediná mena, ktorou budete platiť, a dostávate ju za úspešné dokončenie jednotlivých skúšok. Takže nebudem sa v tomto smere sťažovať.

Mapy sú podľa mňa solídne, no najlepšia je jednoznačne súdna sieň, ktorá konečne ponúka niečo, čo som v minulosti asi v žiadnej hororovej hre nevidel. Takýchto momentov by si hra zaslúžila ale oveľa viac. Ostatné mapy sú všetky dobré, no férovo musím ešte povedať, že lunapark ma miestami celkom otravoval svojimi nudnými hádankami a najmä lokalitou, ktorá je dnes už neskutočne pasé.

Uvidíme, či sa hra ešte niekam posunie, prípadne či budú pridané nové mapy, alebo nové challenge a podobne. Možno by to mohlo hru ešte niekam posunúť. Jediné čé by ale chcelo ešte spraviť je, aby hra nemusela byť neustále online. Ak chcete hrať sami, mohol byť pokojne offline režim, kde si môžete váš progres uložiť a kedykoľvek opustiť počítač. Ale to sa asi nestane. Do hry sa určite ešte vrátim, skúsim nejaké náročnejšie výzvy, no základnú časť hry som splnil a keďže mi nabehli titulky, považujem to za splnenie dohrania hry. Príbeh tu však žiadnym spôsobom nebude rezonovať. Čo je asi najväčšia škoda. Pretože v tomto Outlast vždy vynikal.

Čo by som si možno ešte prial (aj keď z určitých dôvodov je to trochu nemysliteľné) je keby sme tu mohli mať spracovanú aj tú školskú lokalitu z Outlast II. Nemusela by byť obohatená o výpočtovú techniku ani nič podobné, no prial by som si to miesto prezrieť poriadne ešte raz a v tom by mohla táto hra mať doslova aj vymyslenú dobrú skúšku. To sa asi tiež nestane, ale úplne by si to táto hra pýtala. Lebo hoci je súdna sieň skvelá, asi nikdy som nemal tak nepríjemné pocity z hrania ako práve v tej tajomnej škole v minulej hre.