Není nad to dopřát si trochu té dětské radosti v krutém světě.

Left Behind pěkně rozvíjí charakter Ellie a doplňuje příběh původního The Last of Us. Střídají se zde dvě časové linie s tím, že ta z minulosti se mi líbila víc.

Část odehrávající se mezi osmou a devátou kapitolou je povedená, ale zároveň to není nic co hráč původní hry neviděl. Hratelnost je prakticky stejně zábavná jako původní hra, jen to chce trošku upravit strategii, protože Ellie nevydrží tolik co Joel, takže je zde taktika "hoď cihlu do prostoru a až se to tam všechno seběhne, tak to zapal" často i nutností.

To nejzábavnější je ale vzpomínání na poslední den s kamarádkou Riley. Rozhovory dvou dospívajících slečen o důležitých otázkách se zde střídají s dětskou radostí a blbnutím v obchodním centru. Kvalitní dialogy a dobře vedený příběh je pak samozřejmostí, stejně tak naprosto skvělý závěr.

Celkově je tedy Left Behind velmi povedený přídavek, u kterého zamrzí snad jen to, že je krátký - 3 hodiny hraní v pohodovém tempu.

PS: Sexuální orientace Ellie je mi úplně ukradená :-)

Pro: Příběh, pohodová hratelnost, charaktery, grafika

Proti: Moc krátké

A furt nemáme 100% jistotu, jestli je Ellie lesba! Ačkoli náznaky jsou více než patrné, průměrně inteligentnímu hráči, mezi které se řadím, je potřeba předložit veškeré informace polopaticky! No nic, zbývá tedy hodnotit hru jako takovou.

Celé tohle DLC je vlastně celkem meh. Lidé z ND dobře ví, že jejich fanoušci jsou citliví, a naprosto cíleně jim naservírovali tklivé emo dobrodružství o jednom dávném holčičím "přátelství", které ale skončilo v momentě, kdy... spoilovat nebudu, ale jestli se něco ND podařilo, tak je to závěr. Opět.

Hratelnost je stejná jako u původní hry. Když pominu nudné a táhlé flashbackové cutscény, tak hra v současné dějové lince mě bavila víc, než původní gameplay. Konečně tu máte pořádnou volnost a Ellie bodající NPCčka zezadu do krku je prostě cool.

Sečteno podtrženo, není to žádný zázrak, ale rozvíjí to charakter Ellie. A co si budeme povídat, TLOU je hlavně o příběhu, protože hratelnost je jedno velké meh. Takže jo, za mě ok.

Pro: příběh

Proti: sexuální orientace Ellie je stále záhadou

Je to zajímavý pocit být dějově zasazen do příběhu, který je známý z vyprávění původní hry. Koukat z jiné perspektivy na sled událostí, jejichž vyvrcholení nezadržitelně spěje do již odhalených karet, má přesto svoje kouzlo.

Protože v tom bezpečném pocitu, že vás hra nemůže ničím novým překvapit, se jí to stejně podaří. Odhaluje totiž do větší hloubky Elliininu osobnost, minulost, touhy, obavy i motivace. Ukazuje, kde se bere ta její roztomilá dětská naivita a jak je to ve skutečnosti křehká nesamozřejmá věc. Jsme svědky tak osobních věcí, které se je pravděpodobně ani Joel nikdy nedoví.

Střídání časových os jasně ukazuje, jak moc dokázala během cesty z Joelem Ellie dospět a kolik odvahy a odhodlání navzdory všemu se v ní skrývá. Respektu hodné. Doslova.

Ellie je jediné pozitivní světlo ve světě The Last of Us, které dává důvěru, že lidská povaha nakonec nemusí být tak úplně v řiti. A to si zaslouží respekt.

V kostce je Left Behind relativně krátké (jako jedna delší kapitola), upřímné a komorní (jakožto i původní hra) nahlédnutí do dětské duše ve světě, který vám dítětem být nedovolí. Byť se důležitosti původního dílu ze své podstaty rovnat nemůže, zážitek z The Last of Us doplňuje jako poslední kus mozaiky. Tak se nechte na chvíli ošálit tou bezstarostností, protože za rohem už čeká realita, aby vás zkopala zpátky tvrdě na zem.

Pro: minulost Ellie; lehce odlišná hratelnost; krásné scény

Proti: délka - i když ono je to možná tak akorát, kolik téma snese, jen by člověk chtěl víc a víc; nemá Riley nějak velkou hlavu? :)

The Last of Us byl dlouholetým restem, ke kterému jsem se dostala teprve nedávno. V době, kdy byl exkluzivně na Playstation 3, a já ještě neměla potuchy, že si někdy nějakou konzoli pořídím, jsem jej zkoukla formou streamu a náramně si jej užila. Nedávno, když jsem se k němu dostala na PS4, se dostavilo stejné nadšení jako tehdy, akorát tu pokulhávající umělou inteligenci jsem si už tolik nevybavovala (celkem překvapila). Ale to vem čert. Atmosféra světa, herecké výkony Joela a Ellie zmáklé na jedničku a od začátku do konce máte z infikovaných pořád stejně hrozivý dojem. Nakonec jsem to všechno i přes své tragické umění míření na ovladači zvládla!

Po dohrání hry jsem se logicky vrhla i na příběhový dodatek Left Behind, kde se hráči odhalí pár životních momentů Ellie - jak z minulosti, tak z mezičasu příběhové kampaně. A proč jej hodnotím procentuálně tak, jak jej hodnotím? V první řadě DLCčku rozhodně nechci upřít kvalitu zpracování, snahu o přidanou hodnotu k hlavnímu příběhu, herecké výkony, grafické zpracování i intenzivní zážitek v daných situacích. Ale co mi to obzvlášť kazilo a na co jsem bohužel velmi přecitlivělá, je chování postav. Pokud někdo přehrává, humor je nucený nebo si někde někdo seriózně prozpěvuje - a já si daného hlasového herce představím ve studiu, jde mi to proti srsti. Zkrátka je mi za ně samotné i za postavy jako takové trapně a celkově mi takové chvilky nejsou vůbec příjemné a kazí mi dojem z celé hry.

Umím si představit, že každý máme hranici snášenlivosti takových výjevů jinde a rozhodně rozumím hodnocení DLC Vás ostatních, ale bohužel. I když mě to zamrzí, mám pocit, že u některých scén bych byla radši, kdyby vůbec nebyly. Rozhodně ale nechci říci, že si necením snahy o kontrast mezi vážností situace a ještě tou stále dětskou nerozvážností a nevinností. Jestli se má někdo vyblbnout a odfrknout si, kdy jindy, než v době, kdy se svět nemůže dvě dekády vyhrabat z velkého hnědého a nebezpečí číhá na každém rohu. Celkově skvělý počin, ale svědomí mi nedovolí dodatku dát vyšší hodnocení. Třeba by to na mě v době vydání zapůsobilo úplně jinak.

Pro: Atmosféra, grafika, herecké výkony, hudební podkres, level design, oživení hratelnosti, příběhové pozadí, zpracování světa

Proti: Kratší herní doba, některé, pro mě přehnané okamžiky, umělá inteligence parťáků i nepřátel

Sám moc nevím, co jsem od datadisku vlastně čekal, ale rozhodně vím, co jsem chtěl: rozšíření a prohloubení hlavní dějové linky a pokud možno co nejvíce interakcí mezi Joelem a Ellie. O tom totiž pro mě totiž TLOU je a vždy bylo - ne o bravurně vyobrazeném postapokalyptickém světě ani stealth škrcení desítek přeživších, ale o zlomeném pašerákovi, který ve zničeném světě najde novou vůli žít, když ho osud svede dohromady s mladou statečnou dívkou, které už také nikdo blízký nezůstal. Jejich vztah je pro mě minimálně 90% kouzla celé hry, což je možná i jeden z důvodů, proč mě toto DLC zrovna dvakrát nenadchlo.

Celý datadisk se totiž snaží být výrazně citově vydírající. ND ví, že si Ellie během základní hry zamilovalo spousta hráčů, včetně mé maličkosti, a tak se pokouší těžit z jejího charisma a doufá, že utáhne celý, poměrně prostý děj. To se ale, minimálně u mě, neděje hned ze 2 důvodů: (1) Protože celá pointa byla prakticky vyspoilována ještě předtím, než vůbec DLC začalo vznikat. Takže jsem se několikrát přistihl, že ani moc nevnímám konverzace mezi Ellie a Riley a jen přemýšlím, kdy že už na ně konečně vyskočí ta parta nakažených. (2) Snad mě za to zdejší komunita nesežere, ale... myslím, že to ND trochu přehnal s tou LGBTQ+ propagandou. Než mě začnete ihned odsuzovat, chtěl bych jen říct, že nemám a nikdy jsem neměl problém s jinými orientacemi, je-li to v rámci mezí. Ve hře ale trávíme skoro 70% času milostným sbližováním s Riley a kolikrát jsem měl už vážně pocit, že datadisk vznikl jen a pouze za tímto účelem, což bylo vzhledem k délce celého příběhu občas trochu otravné.

Na celém DLC se mi opravdu výrazně líbily jen pasáže s Joelem a pak úplný závěr. Zbytek je takový... nemastný, neslaný - charaktery jsou opět dobře vykreslené, jak je od ND zvykem, ale dialogy jsou občas trochu mdlé a celý děj je vlastně jen takové blbnutí dvou holek v opuštěném obchoďáku, což není úplně to, co bych si od datadisku jedné z nejlepších her, co jsem zatím viděl, představoval. Dlouho jsem přemýšlel mezi 65 a 70 procenty, jelikož majstrštyku jako TLOU by se vážně nemělo ubírat, ale zase, vezmeme-li v úvahu, že se tu neděje prakticky nic, co jsme už neviděli v hlavní hře, a i délka je (i na poměry DLC) celkem krátká, opravdu zápory převažují.

A ačkoliv konec považuji za velmi dobrý, pořád se nemůžu zbavit pocitu, že neukázat následnou proměnu Riley a její reakci na Elliinu imunitu byla hloupost. Vždyť to bylo snad to nejzajímavější na celém tématu! Řekněte, koho nezajímalo, jestli Ellie dá své kamarádce "milost" v podobě rychlé smrti nebo ji nechá se proměnit? Nebo to skončí jinak? Tohle tam jasně mělo být...

Pro: Pasáže s Joelem, krásný interiér obchodního centra, zajímavý závěr

Proti: Nic moc nového, trochu mdlá dějová linka, je to krátké, až moc romance