Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Daedalus Encounter

1995
60
4 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Příběh hry The Daedalus Encounter je situován do vzdálené budoucnosti, ve které probíhá střet mezi lidstvem a mimozemskou rasou. Hlavním hrdinou je Casey, pilot kosmické lodi, který byl při jedné bitvě těžce zraněn a z jeho těla byl zachráněn pouze mozek, který byl napojen na létající sondu, umožňující omezenou komunikaci pomocí příkazů ano/ne a světelných signálů. Casey po nabytí vědomí a kontroly nad novým tělem zjišťuje, že konflikt již skončil a jeho parťáci Ari a Zack se momentálně živí prohledáváním trosek z kosmických lodí. Při jedné sběračské misi jejich loď havaruje a trojice se dostane na palubu mimozemské lodi Daedalus. Ta samovolně míří do nedalekého slunce, její původní posádka je mrtvá a místo ní je loď okupována agresivními bytostmi jménem Krin. Podaří se Caseymu sebe, Ari a Zacka z lodi zachránit?

The Daedalus Encounter je typickým představitelem žánru interaktivních filmů, který zažíval největší boom v polovině 90. let v souvislosti s rozšířením CD mechanik. Hra je sledem nafilmovaných scén, kde hráč v určitých momentech dostává možnost interakce, která spočívá v ovládání malé sondy obsahující Caseyho mozek a řešení klasických adventurních problémů typu zamčené dveře. Hra v rámci žánru adventur/interaktivních filmů vynikala velkorysostí produkce, která se projevovala na kvalitě filmových sekvencí a angažováním známých herců (Tia Carrere jako Ari) do hlavních rolí.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 45
Mám rád sci-fi, Tia Carrere vypadá dobře a pro FMV adventury jsem měl vždycky slabost. Asi jsem měl ale zatím spíš štěstí na ty kvalitnější zástupce - mám jich za sebou, jen co se týče devadesátých let, hned dvanáct. The Daedalus Encourter boduje především po technické stránce VIDEA, obsazením (na Tiu Carrere se dobře dívá a ani ten druhý mi nelezl na nervy). Rendery ujdou, pokud se zrovna nepokoušeli naklíčovat obličeje herců do skafandrů.

Ale ten zbytek. Asi takhle - hra se dá dohrát za zhruba půldruhé hodiny, což by mi ani tak nevadilo. Pokud se tedy o hraní dá mluvit, protože většinou času sledujete neodkliknutelné cutscény (napoprvé žádný problém, poté celkem velký problém), pak najednou musíte něco rychle udělat (a pokud to není rychle nebo správně - game over), případně na vás čeká jedno z mnoha dementních a často náhodně generovaných puzzlů. Ale ok, od toho máme savy... jenže to by musel být savovací systém nadesignován funkčním způsobem! To si takhle uložíte pozici, jedete dál, chcete ji zase načíst - a jste jinde, než jste původně ukládali! Třeba i před puzzlem, který jste právě v potu tváře dokončili. Takže znovu dlouhé nepřeskočitelné video a pak zase puzzle... A co víc, když hru vypnete, zapnete a chcete načíst save, tak tedy jdete klasicky do loadu, vyberete pozici... a nestane se nic. Po načtení pozice je třeba dostat se do hry přes Continue, což je další položka v seznamu pod new game, load a save. A pak by tu ještě bylo Jump to, což je něco jako continue, jen si můžete vybrat ze všech dosud viděných (nechci říct odehraných) segmentů.

Říkal jsem, že se videa nedají přeskočit? Úvodní video (info o autorech) se přeskočit dá -ale pak se pokazí zvuk, hra začne vyhazovat chybové hlášky a můžete znovu zrestartovat dosbox (hra je programovaná pro Windows 3.xx). A občas mi hra padala jen tak, což spolu s nemožným savovacím systémem je cesta do pekel.

Autoři do hry zabudovali hned dvě klávesové zkratky, které mi pomohly hru dohrát - jednak na přeskočení puzzlu (lAlt+lShift + první písmeno názvu daného puzzlu) a pak také na zobrazení všech možných videí pod Jump To Alt+F5 - zobrazit menu, držet kombinaci a klinout na Jump To - tuto informaci jsem na internetu objevil pouze na jediném serveru.

Když si pomyslím, že jsem si tuhle hru KOUPIL v roce 2016 za 20 EUR (nerozbalený bigbox), je mi fakt líto peněz... (ona je navíc snad i v němčině, nevím, box je pořád nerozbalený, hrál jsem z cd image).
+15