FMV adventury mám v hlavě rozdělené na ty povedené (Phantasmagoria, Gabriel Knight 2) a na odpad typu Night Trap. Daedalus Encounter překvapivě nespadá ani do jedné kategorie. Příběh o ztroskotání a následném průzkumu mimozemské lodi je průměrný. Přesto dokáže udržet pozornost a možnost více konců (tedy, našel jsem dva) je příjemným bonusem. Potěšilo mě také vysvětlení vzhledu uživatelského rozhraní, ačkoliv nevím zda bych osobně chtěl v této formě přežít. Technické zpracování není na svou dobu špatné a na filmečky se nechá i dnes koukat. Prostředí je ve většině případů navrženo zajímavě a přitom jednoduše, takže i před-renderované scény nejsou špatné. Nejvíce zestárly efekty a klíčování hlav. Scény s celými herci jsou v pohodě.

Herecké výkony nejsou zlé a plně dostačují potřebám hry. Tia Carrere je asi hlavní důvod jisté proslulosti této hry a svou roli zvládla dobře. Hraní lze rozdělit na tři části. Asi největší část tvoří filmečky, kdy pouze pasivně sledujete události. Hra zabírá 3 CD a tak je materiálu celkem dost. V několika případech můžete události ovlivnit nějakou svou akcí nebo dokonce dostanete kontrolu nad pohybem. Nejdelší takový úsek je pro mnoho adventur typicky otravné bludiště, které mě zde také zpočátku nepotěšilo. Ukrývá ale místnost s obrázky vývojářů ve vyděšených pózách - příjemné překvapení. Poslední částí jsou hlavolamy. Těch hra obsahuje slušné množství, od jednoduchých po celkem složité, ale nic nepřekonatelného. Velké množství úkolů také spočívá ve vyslání paprsku správné barvy nebo pořadí barev. Hraní jako takové byl nakonec příjemný zážitek.

Největší výtku mám asi k systému ukládání. Uložení totiž obvykle neproběhne na aktuální pozici, ale dle uvážení hry na jakémsi checkpointu. Zpočátku jsem to nevěděl a přijít o postup nebo řešení hlavolamu není nic příjemného, některé jsou celkem zdlouhavé. Nakonec jsem začal ukládat vždy u hlavolamu, před jeho řešením, tam se uložilo spolehlivě. S provozem hry jsem žádné problémy neměl, kombinace DosBox-X a Windows 3.11 fungovala dobře. Hra není dlouhá, ale párkrát jsem se vracel kvůli, většinou správnému, pocitu, že jsem něco vynechal. Akčnější sekvence se také nepovedly napoprvé a i na bloudění došlo. Hraní tak nakonec odhaduji na zhruba 7 hodin. Celkově jsem se dobře bavil, jde o lehký nadprůměr a FMV které se není třeba vyhýbat. Pokud má někdo žánr vyloženě rád, tak je Daedalus Encounter povinnost.
Mám rád sci-fi, Tia Carrere vypadá dobře a pro FMV adventury jsem měl vždycky slabost. Asi jsem měl ale zatím spíš štěstí na ty kvalitnější zástupce - mám jich za sebou, jen co se týče devadesátých let, hned dvanáct. The Daedalus Encourter boduje především po technické stránce VIDEA, obsazením (na Tiu Carrere se dobře dívá a ani ten druhý mi nelezl na nervy). Rendery ujdou, pokud se zrovna nepokoušeli naklíčovat obličeje herců do skafandrů.

Ale ten zbytek. Asi takhle - hra se dá dohrát za zhruba půldruhé hodiny, což by mi ani tak nevadilo. Pokud se tedy o hraní dá mluvit, protože většinou času sledujete neodkliknutelné cutscény (napoprvé žádný problém, poté celkem velký problém), pak najednou musíte něco rychle udělat (a pokud to není rychle nebo správně - game over), případně na vás čeká jedno z mnoha dementních a často náhodně generovaných puzzlů. Ale ok, od toho máme savy... jenže to by musel být savovací systém nadesignován funkčním způsobem! To si takhle uložíte pozici, jedete dál, chcete ji zase načíst - a jste jinde, než jste původně ukládali! Třeba i před puzzlem, který jste právě v potu tváře dokončili. Takže znovu dlouhé nepřeskočitelné video a pak zase puzzle... A co víc, když hru vypnete, zapnete a chcete načíst save, tak tedy jdete klasicky do loadu, vyberete pozici... a nestane se nic. Po načtení pozice je třeba dostat se do hry přes Continue, což je další položka v seznamu pod new game, load a save. A pak by tu ještě bylo Jump to, což je něco jako continue, jen si můžete vybrat ze všech dosud viděných (nechci říct odehraných) segmentů.

Říkal jsem, že se videa nedají přeskočit? Úvodní video (info o autorech) se přeskočit dá -ale pak se pokazí zvuk, hra začne vyhazovat chybové hlášky a můžete znovu zrestartovat dosbox (hra je programovaná pro Windows 3.xx). A občas mi hra padala jen tak, což spolu s nemožným savovacím systémem je cesta do pekel.

Autoři do hry zabudovali hned dvě klávesové zkratky, které mi pomohly hru dohrát - jednak na přeskočení puzzlu (lAlt+lShift + první písmeno názvu daného puzzlu) a pak také na zobrazení všech možných videí pod Jump To Alt+F5 - zobrazit menu, držet kombinaci a klinout na Jump To - tuto informaci jsem na internetu objevil pouze na jediném serveru.

Když si pomyslím, že jsem si tuhle hru KOUPIL v roce 2016 za 20 EUR (nerozbalený bigbox), je mi fakt líto peněz... (ona je navíc snad i v němčině, nevím, box je pořád nerozbalený, hrál jsem z cd image).