The Bard's Tale IV: Barrows Deep

The Bard’s Tale IV: Director’s Cut

18.09.2018
27.08.2019

The Bard's Tale IV: Barrows Deep je moderním zástupcem žánru dungeon crawler, RPG založených na prozkoumávání zatuchlých kobek, a přímým pokračováním trilogie The Bard's Tale.

Na násilné zničení města Skara Brae se po sto letech už téměř zapomnělo, avšak hluboko v ruinách pod ním stále bdí zlo. Fanatici se shromažďují a slavný cech dobrodruhů byl zakázán. Musíte se vzbouřit a stát hrdinou, které království potřebuje.

Hra nabízí 25 oblastí s dungeony a ve světě se nachází přes 200 hádanek. Ve hře jsou čtyři povolání – bard, bojovník, zloděj a magií nadaný praktikant. Každý z nich může vybírat mezi 4-6 unikátními třídami a až 70 skilly. Jádrem hratelnosti je parta a tak ačkoliv začínáte sami, brzy rekrutujete nové hrdiny. Těch může skupina obsahovat maximálně šest, plus dvě místa na případné vyvolání příšer. Souboje jsou taktické a tahové a odehrávají se na síti o velikosti 2x4 čtverce.

V srpnu 2019 vyšla hra ve verzi Director's Cut, v níž se poprvé dostala na konzole PlayStation 4 a Xbox One. Nová verze odladila grafický engine po stránce vizuální i výkonnostní, opravila řadu zásadních bugů a vybalancovala gameplay,

Ahojte, dostal som Kickstarterovký kód na upgrade zo štandartnej edície na Deluxe na GOG, kto by mal oň záujem, napíšte, darujem (medzičasom som si dokúpil Deluxe upgrade a hra sa mi sama upgradla na DC, teda kľúč, ktorý mi teraz zaslali, mám navyše).

Treba vlastniť štandartnú edíciu hry na GOG, inak upgrade nefunguje, odskúšané.
Bard´s Tale Trilogy Remastered už má Laurona.

Nebudem sa tváriť, aký som odborník na old-school krokové dungeony z prelomu 80/90-tich rokov minulého storočia. 90te roky som prežil pri stratégiach, ako Civilization, UFO, Jagged Alliance či Panzer General a s RPG som prišiel do kontaktu až pri Might & Magic VI a Wizardry 7 Gold niekedy rok-dva pred Baldur's Gate 1. Možno nie som úplne povolaný na to sa tváriť, že rozumiem tomuto žánru, ale viem, že po približne 20 hodinách, ma táto hra nesmierne baví.

Neviem, či to je tým množstvom veľmi dobre navrhnutých hádaniek a puzzles alebo vyváženým vývojom postáv a turn-based súbojom (mierne abstraktným chess-like, nie je to úplný Gloomhaven, ale aj tak treba rozmýšľať), alebo tou príjemnou bardskou hudbou v pozadí, či tým extrémnym rurálnym škótskym prízvukom každého NPC, prípadne tým originálnym dejom, kde sú paladini a kňazi konečne zlí a veria vymysleným božstvám a prenasledujú každého, kto sa čo len trochu odlišuje (možno až trochu moc okatá paralela s real world?), každopádne má to říz a atmosféru a na každom kroku je z toho cítiť old-school klasiku, ktorú som nikdy poriadne nezažil.