Tangle Tower

19.09.2019
22.10.2019
06.10.2021

Tangle Tower je třetím příspěvkem do série point and click adventur Detective Grimoire. Navazuje na druhý díl - Detective Grimoire: Secret of the Swamp

Hra sleduje detektiva Gromoira a jeho asistenku Sally, hrdiny předchozích her (avšak tentokrát s jinými účesy). Dvojice cestuje do titulní Tangle Tower vyřešit vraždu dívky jménem Freya Fellow, která byla údajně zabita obrazem. Vaším cílem bude probádat postupně pokoj za pokojem tajemné věže a přijít skrze vyřešení hádanek na další a další důkazní materiál, který vás nakonec navede k vyřešení případu...

Hra nejdříve vyšla exkluzivně pro předplatitelskou službu Apple Arcade. Postupně se ale dostala i na ostatní platformy.

Veľmi príjemná murder mystery na cca 6 hodín. Zabaví tých, ktorí majú radi príbehové hry a poslúži ako ideálna zmena po veľkých hrách alebo pre tých, ktorí na hranie už nemajú toľko času.

Hrateľnostne ide predovšetkým o vedenie rozhovorov, kombináciu stôp (predmetov) a riešenie puzzlov (v podstate každá lokácia v hre obsahuje cca 1-2 puzzly. Napriek pohodovej hrateľnosti, niektoré puzzly dokážu človeka na chvíľu aj potrápiť. Väčšina riešení v hre je logická a postavy sami občas vedia hráčovi napovedať, ako by mal danú situáciu riešiť.

Celá hra sa odohráva na zvláštnom ostrove uprostred zvláštneho jazera, na ktorom stojí zvláštna vila a v ktorej sa udiala ešte zvláštnejšia vražda... Napriek komiksovej vizuálnej stránke a ironicko-sarkastickým poznámkam postáv je hra výrazne menej humorne ladená ako jej predchodca Detective Grimoire: Secret of the Swamp a hlavne v druhej polovici o to viac napínavá. Nečakajte preto, žiaden Monkey Island alebo Psychonauts. Tento štýl však hre jednoznačne prospieva a postupne buduje napínavú atmosféru v štýle detektíviek od Agathy Christie.

Kvalitný dabing, ako aj výborný hudobný doprovod nahraný Budapeštianskym orchestrom, sú až nad rámec samotnej hry a jej budgetu. Nepôsobia však nepatrične a do hry naozaj pasujú a dotvárajú mysterióznu (nie však temnú) atmosféru.

Vo všetkých ohľadoch sa jedná o výrazný kvalitatívny posun oproti predošlej "len dobrej" hre autorov. Najväčší posun vnímam v dramatickejšom a komplikovanejšom príbehu a jeho vykreslení, ako aj výrazne detailnejšiemu vizuálnemu stvárneniu jednotlivých lokácii, ktoré je radosť sledovať. Síce občas človeka zamrzí, že na niektoré veci prišiel oveľa skôr hlavné postavy a musí si počkať, kým im to tiež "dopne", ale to je len malý nedostatok na inak napínavej detektívke, kde som sa hlavne v poslednej tretine nevedel od hry odtrhnúť, kým ju nedohrám.

Dúfam, že v pripravovanom pokračovaní sa aj Sally trošku ako postava posunie. Jej hlas bol síce hudbou pre uši, avšak počas hry sa ako postava nevyvíjala, čo je škoda. Mimochodom, k tomu, aby si hráč túto hru užil nie je nutnosť znalosti predošlých hier, ale minimálne Detective Grimoire: Secret of the Swamp aj tak odporúčam zahrať.

Pro: príbeh, atmosféra, vizuál lokácii, dabing a hudba, dlhšie ako predchodca

Proti: občas to našim detektívom myslí pomalšie, Sally sa ako postava počas hry neposunula