Aha, v tom se tedy bohužel moc neshodneme. Že vyšla roku 1994 bych moc neřešil, přestože oproti konkurenci měla jistě navrch. To ovšem na zábavě moc nepřidá, ale pokud si libuješ v retru:)...

Každopádně dvojka mě především zaujala svými RPG prvky a dokázala pořádně rozvinout to, co v jedničce bylo pouze nakousnuto (vlastně vůbec nechápu, proč je tu první díl označován za RPG, když ve hře v podstatě žádné RP prvky nejsou, i ten vývoj postavy zde absentuje, označení "Akční adventura" by bylo přesnější... ale to jen tak na okraj). Atmosféru naopak ve dvojce považuji za to nejlepší, na co se dá ve hrách narazit. Jednotka měla fajn atmosféru to jistě, ale především v rámci své doby, dnes již imo tolik nenadchne. No a ke cyberspace, respawnu, level desingu jsem se již vyjádřil níže. Hmm... zkrátka si stále myslím, že těm, kteří již mají odehranou dvojku, jednička nemá co nabídnout (nejspíš jsi výjimka, buď rád).
Čistě v subjektivních záležitostech. Především co se týče grafiky (u dvojky je příliš "vyhlazená", tady je napak více retro - stejně tak hud). A celková atmosféra mi přišla více cyberpunk-like a v neposlední řadě i to, že hra výšla roku 1994 (!) a oproti tehdejší konkurenci je o parník dále.

Ale dvojku mám samozřejmě také moc rád :)
V čem ti přesně přijde lepší, mohu-li se zeptat? (krom cyberspace)
S tím bych nesouhlasil (cyberspace ftw :). Přestože jsem hrál jedničku po dvojce, přijde mi v některých aspektech i lepší, i když se může zprvu zdát méně stravitelná. A poslední patra byla imho to nejlepší, co v rámci designu FPS jde vytvořit (to samé paltí i pro dvojku).
"Cyber space" byla imho největší debilita, kdyby ho omezili na minimum, nehněval bych se.

Přesto jsem však SS 1 dohrál nedávno a bavil se celkem dobře, ovšem chápu, že dnes už toho nemá tolik co nabídnout... neustálý respawn a bloudění je opravdu otrava (dvojka je naštěstí v obojím přijatelnější).
Je fakt, že dvojka tím trochu trpěla taky, ale tam to bylo přece jen o hodně přehlednější (i díky modernější grafice a většímu množství objektů ve scéně, co zlepšovaly orientaci). Kdybych vypnul hudbu, tak by tam bylo úplný ticho (kromě neustálejch zvuků otevíranejch a zavíranejch dveří, který zněj asi tak stejně hlasitě dva metry a dvacet metrů od tebe). Ta hudba tam v zásadě bejt musí, protože SS ještě nemá zvuky prostředí dotvářející atmosféru (jako třeba SS2 a hlavně Dead Space). Jen by to holt chtělo, aby to nebyla tak krátká otravná smyčka.
Cyber space je pěknej nápad, ale jinak je to prostě jednotvárný vykachlíkovaný bludiště bez špetky logiky...A z tý hudby mi málem odumřel mozek.:)
Chyba je na tvém přijímači :) Toto je klenot i v 320x200. A především oproti dvojce je tu cyber space a hutnější atmosféra.
Nakonec jsem to zkusil rozehrát na nižší rozlišení, ale to se prostě nedá. Ta hra je tak stará (nebo spíš zastaralá), že hraní je spíš opruz než zábava. Grafika je pro mě ten nejmenší problém, spíš nemám nervy na ten děsnej bludišťovitej leveldesign a otravnou midihudbu.

Mám dojem, že třetí šanci už tomu asi nedám.:D
Ona je i v tom launcheru možnost spouštět to buď před dosbox či "DGVESA", ale to mi bohužel vyhazuje hlášku o nějakým chybějícím souboru...
Vím, že já mohl hru (s hires a mouselook modem) spouštět dvěma způsoby. Jedním jela plynule, druhým ne. Víc už si bohužel nepamatuji.
I v tý portable verzi? Nikde jsem tam na žádnej spešl spouštěč nenarazil...
Po dohrání SS2 jsem si řekl, že dám druhou šanci jedničce a tentokrát zkusím ten mouselook a hires mod. Sosnul jsem portable verzi, všechno jsem nastavil, ale narazil jsem na problém, kterej jsem rozhodně nečekal. Ono mi to totiž ve vysokým rozlišení jede asi tak stejně plynule jako ArmA 2.:-o

Pak jsem se dočetl, že je to v tom dosboxu dost náročný a vyžaduje to aspoň Core 2 Duo, takže asi ostrouhám. Nicméně jsem byl připraven na všechny možný problémy, ale že mám moc slabej komp mě fakt nenapadlo.:D
Drolin = Budiž proklet, s takovou snad vytasím originálku a pokusím se to rozchodit pod XP. :/
Jo už to funguje (něvěděl jsem že se přepíná myš pomocí E). Díky za radu :)
Uplne v pohode - rozbalis soubory z balicku do adresare s nainstalovanou hrou. Mel bys tam mit soubory xcdshock.exe, xcyb.cfg a take dos4gw.exe a pomoci xcdshock.exe spustis hru. Budto pod dosboxem nebo primo z Woken (zkousel jsem z XP) - oboji lze.

Pokud se ti spusti hra, tak primo v options behem hry lze nastavit ve video mode az 1280x1024 a pomoci klavesy E prepinas chovani Mouse Look. Jinak doporucuji procist pribalene readme.txt k modu ;)
A jak? Zkoušel jsem patch dát do složek v cd verzi jak se psalo v readme a rozhlížení pomocí myši nešlo.
Tak po týdnu konečně dokončeno :) Na ovládání se dá celkem rychle zvyknou a vyšší rozlišení řeší tato verze.
fak: tak v mojí verzi (myslim že to je ta z old-cans.com) mám sshock.exe a ten normálně funguje - hra nepadá, ale v nastavení byl nevim proč zvuk stáhnut na minimum, takže musíš během hry dát Esc a v audiu si to dát nahlas.
Díky za link, stahuju. To ovládání bude zajímavý,co jsem zkusil během pár sekund než to spadlo to bude lahůdka.:-)Díky všem za pomoc.
TADY máš plně funkční 100megovou verzi SS1.

Bohužel jsem se stejně nedonutil jí dohrát, tak ovládání na mě bylo příliš.
ugraugra: Tak jsem to zkoušel a bohužel stejný problém. Když hodím na ikonu dosbox install.exe, tak se otevře dos instalace, ale nejde udat cíl instalace, vždy mě to vrátí abych vybral target folder. Když dám Ss.exe na ikonu, tak se hra spustí v okně, ale opět nejede zvuk a padá to hned po pár krocích. Bleee, jsem z toho nešťastnej. Zkusil jsem nastavit ten ss.exe na win98, ale stejný problém. Vrrrrrrrrrrrrrrrrr.
Ok, díky moc za radu. Přes víkend vyzkouším a napíšu jak to dopadlo.
Z dosbox.com si stáhneš ten prográmek, hodíš si třeba zástupce na plochu a pak přetáhneš myší exáč system shocku a hodíš to na toho zástupce (opravdu to musí bejt na a ne vedle :P) -> spustí se ti to.
Nezkoušel... Jak se zkouší? Ty data v adresáři neznám, je to na mě moc starý, takže nevím co si s tím počít.
No sprostě jsem to stáhl z netu. Velikost 17.3Mb. Ale nejede mi zvuk a padá to hned jak udělám 2 kroky, nevíte co s tím? Třeba je to tím, že to není originál. Dá se to někde koupit?
Ok, pokud tomu rozumím ovládání pomocí šipek, myš je podporována? Někde se to pokusím sehnat. Trpělivost mi nechybí, teda pokud se nejedná o závažné věci, ovládání se naučím.
necrotising_: Neoznačil bych to přímo jako potíže. SS je stará hra a pro některé hráče odkojené moderními hrami (např. já) jsou její ovládání a některé herní principy přílišným anachronismem.
"Co se jedničky týče, tak to je "opruz" - hra je parádní, ale ovládání je z doby pre-WSAD (ale na to si jde celkem zvyknout" --------->
Souhlasím. Bohužel se mi zatím nepovedlo vydržet dostatečně dlouho, abych si zvyknul. :-/
fak: Jsem na tom podobně, System Shock jsem už dvakrát začal a vždycky mě odradila akčně orientovaná hratelnost. Jsem ale přesvědčený o tom, že jde ale o jednak krásnou a jednak velice zásadní hru, která stojí za zahrátí, pokud se dokážeš přenést přes její početné "vrtochy". (Tak jako u každé hry, i v System Shocku všechny kontraindikace vyváží trpělivost na straně hráče - která mi bohužel chybí.)
Co se jedničky týče, tak to je "opruz" - hra je parádní, ale ovládání je z doby pre-WSAD (ale na to si jde celkem zvyknout - a existují (minimálně teoreticky) způsoby jak ho trochu upravit) a rozběhat hru může být poněkud záludné. Vážně škoda, jestli by se pro nějakou hru hodil moderní port, tak je to System Shock (no, vlastně by se hodil pro víc her - já bych ho ocenil pro Archimedean Dynasty :)

SS2 běhá bez problémů a vypadá parádně, takže v tomhle případě bych neváhal.
Přesně jak tu píše Zephyr26, mě tady tyhle hry nějak minuly a mě to docela mrzí. Na název System Shock narářím neustále. Myslíte, že má cenu, abych to hrál dnes, ikdyž je to už 14 let stará věc? Pokud bych to tedy vůbec rozběhl. Díky za odpovědi. Cedr tady píše kladně, ale nějak stále nevím.
Obě hry mě taky minuly ve své době (konkrétně z jedničky bych toho vzhledem k mému věku tenkrát příliš neměl :)), ale před časem jsem SS konečně zkusil. Bohužel jsem to nedohrál a odložil to na "až bude více času". Nějak se to promlčelo, ale před začátkem zkouškovýho jsem narazil na widescreen patch pro SS2. Po opravdu solidních potížích jsem to rozběhl na x64 Vistách a ta atmosféra... wow. No mám to teď rozehrané a už se těším až se do toho zase pustím.
EDIT: Aha, teď jsem si přečetl ten první příspěvek : ).Tak pokud jsi to nedohrál, tak bych ten co-op asi moc nedoporučoval na poprvé..
Jojo, přesně tak.A šlapalo to celkem dobře, a bavilo nás to.

jenže - tahle hra je víc dělaná na zážitek pro jednoho - ve dvou se zkrátka tolik nebojíš a neprožíváš to tak.Takže asi byla chyba to takhle hrát poprvé.Ale pokud už jsi to v singlu dohrál, tak by to v co-opu mohla bejt zase skvělá zábava.
co-op? Tzn, ze jste si celou hru prosli ve dvou vedle sebe? Pomahali si a jeli to od zacatku do konce ve dvou?
Jedničku jsem se kdysi pokoušel neúspěšně rozběhat, ale nešel zvuk a ovládání bylo hrozný tak jsem to vzdal.Zato dvojku jsem dohrál cca před půl rokem s kamarádem co-op, použitý ty grafický módy (shtup) a bylo to super...skvělá atmosféra a hratelnost.A hudba.Ale není tam tolik rpg prvků, nejsou tam dialogy, a děj se nedá moc větvit, takže Deus Ex je pro mne osobně ještě mnohem lepší.
Jeden z mých největších herních prohřešků. System Shock 1 i 2 mě prostě minuly a já ty hry znám pouze z vyprávění atd...