SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech

25.04.2019
31.05.2019
01.03.2020
10.12.2020

Karetní hra SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech je dalším přírůstkem do SteamWorld série od studia Image & Form. Ze sci-fi a westernového prostředí se přesouváme do pohádkového světa plného rytířů, draků a čarodějů. Samozřejmě veškeré obyvatelstvo představují, jak je u série zvykem, parou pohánění humanoidní roboti. Zápletka se točí okolo skupiny nezkušených, po hrdinské slávě toužících robotických přátel z malé vesnice, kteří se po jejím vydrancování vydají na dobrodružnou výpravu, která, jak už to tak bývá, přeroste v záchranu celého světa před armádou zla.

Jádrem hry jsou především tahové souboje s oponenty, do kterých si můžete vybrat až tři hrdiny z vaší družiny. Každá postava má vlastní sadu karet, představujících různé údery, kouzla či skilly. V ruce vždy držíte 6 karet vybraných z balíčku složeného z 8 karet pro každou postavu a v jednom tahu lze zahrát až tři z nich, přičemž jednotlivé akce lze mezi sebou kombinovat a zvýšit tak jejich účinnost. Nové karty lze v průběhu hry získávat z nalezených truhel, vyrobit z nasbíraných surovin nebo získat jako odměny a ty stávající nadále vylepšovat.

Mimo souboje se pohybujete po světě rozděleného na několik menších oblastí, v němž hledáte ukryté poklady, řešíte hádanky, vedete dialogy s postavami nebo plníte úkoly od nejrůznějších NPC. Své robotické reky si vylepšujete i skrze nalezené vybavení a předměty nebo vybavujete pomocnými lektvary nebo jedy.

Nebezpečně návyková zaležitost. Takové casual RPG s překvapivě flexibilním soubojákem, klasicky steamworldovskou, pěkně barvitou grafikou a nudným story.

V posledních letech se ze mě stal celkem fanda karetních her s rpg prvky, takže Hand of Gilgamech vypadalo jako hra přesně pro mě. Bohužel pokud zkusíte hry jako Gordian Quest nebo Griftlands, tak Hand of Gilgamech proti tomu vypadá jako celkem krok zpátky. Karty, které máte k dispozici působí docela jednotvárně a i když jich přidali dost navíc, tak nejoptimálnější jsou ty, se kterými začínáte. Hrál jsem na nejtěžší obtížnost a snad jen jednou jsem musel cíleně měnit karty, když nepřítel byl imunní na fyzické útoky a já měl jen jednu postavu útočící magií.

Příběh je tak jednoduchý jak to jen jde a po pár hodinách jsem začal cíleně přeskakovat dialogy, jelikož více než polovina z nich působila spíše jako takový filler, aby řeč nestála. U zajímavějších postav by se to mohlo možná mohlo chytnout, ale zde na mě příliš nezapůsobili.

Ani herní svět mě nijak extra nezaujal. Moje první reakce na fantasy svět, kde místo lidí jsou roboti byla pozitivní, ale nepřišlo mi, že by této skutečnosti hra nějak využila ať už v příběhu nebo v charakterizaci postav, takže skutečnost, že jsou to vlastně roboti měla faktor pouze vizuální.

I přes to jsem Hand of Gilgamech alespoň dohrál, takže jsem rád, že hra dokázala udržet mou pozornost alespoň po cca 20 hodin herní doby, ale neřekl bych, že se k ní někdy vrátím pro opakované dohraní.