Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Star Ocean: The Second Story

Star Ocean: Second Evolution

100
1 hodnocení Platformy
Žánr:
RPG > nezařazeno *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
31.05.1999 PS1
19.01.2009 PSP
28.10.2015 PS4Vita
24.12.2015 PS3
Vývojáři:
, (PSP verze)
Oficiální stránky:
https://staroceangame.com/us/
Star Ocean: The Second Story je druhým dielom série akčných RPG a prvým, ktorý bol vyvinutý exkluzívne na platformu PlayStation. Je to aj prvý titul v sérii, ktorý vyšiel vďaka Sony zároveň aj v oficiálnej anglickej lokalizácii už v máji 1999.

Podobne ako prvý diel, sa aj Star Ocean: The Second Story odohráva v sci-fi univerze s prvkami fantasy. Príbeh sa zameriava na mladého muža menom Claude Kenny, ktorý je kadetom vesmírnej Federácie zo Zeme. Jedného dňa však uviazne na mystickej planéte, ktorej obyvatelia žijú ešte na úrovni stredoveku. Z tohto dôvodu ho začnú považovať za takmer mýtickú bytosť a dajú mu titul Hero of Light. Preto musí začať cestu, aby splnil tamojšie proroctvo a ochránil znovunájdenú rasu, ešte predtým, ako sa mu podarí vrátiť domov. Počas tejto cesty sa stretáva s niekoľkými spoločníkmi a musí zastaviť sprisahanie zlej organizácie, ktorej vplyv sa rozprestiera na viacerých svetoch. Hra obsahuje množstvo odkazov na prvý diel a bola neskôr základom pre rôzne manga a anime adaptácie.

Vylepšený remaster pôvodnej hry, pod zmeneným názvom Star Ocean: Second Evolution, bol vyvinutý firmou Tose a vyšiel pre PlayStation Portable v roku 2009 aj v USA a Európe. Obsahuje nové, animované scény, úplne nový soundtrack a čiastočné rozšírenie pôvodného príbehu.

Avšak aj tento remaster sa dočkal ďalšieho vylepšenia, keď bola hra znovu vydaná v roku 2015 na PlayStation 4, PlayStation Vita a neskôr aj na PlayStation 3. Táto, v poradí tretia verzia hry obsahuje zase o niečo vylepšenú grafiku, novú ústrednú melódiu a nové DLC. Nevyšla však už nikde mimo Japonska.


Poslední diskuzní příspěvek

Ringo: Tak hlavne jde o Zodiac Job System verzi co na PS2 vysla jen v japonsku. Vzasade systemem uplne jina hra, a to ji jeste upravily. Takze…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS1 100
A nyní vám z nostalgie povyprávím příběh o tom, proč považuji Star Ocean 2 za jednu z nejlepších RPG a jRPg všech dob, i přes to, že má všechny předpoklady k tomu, aby ji člověk na první pohled zatratil. Zatratil proč?

- proč má postava podezřele žluté vlasy jako Cloud z Final Fantasy 7 a proč se podezřele jmenuje skoro stejně, Claude? To je snaha o vykradení nej RPG všech dob?
- souboje jsou totální rubanice ve speciální soubojové obrazovce a naučit se je smyslupně ovládat dá nějakou práci. Ale klidně bych mohl zahodit hru s tím, že cože? Tupá rubanice? Kde jsou sofistikované pomalu šachové souboje?
- graficky hra používá stejně předrenderované 2D pozadí jako Final Fantasy VII, jenom ta postavička teda není krychlovitá, ale poctive 2D sprite. Takže zase snaha vybrakovat něčí úspěch i po grafické stránce?
- cestování po mapě se koná v jakémsi 3D prostoru rovněž stejně jako ve FF7
- je zde něco, co nevykradli z FF7?

Tak, a teď, proč těch 100%. Protože autoři vykradli z FF7 i to, že jde o nej RPG všech dob, prostě schopnost totálně navodit atmosféru. Je spousta dokonalých her, ale pak jsou takové ty, u kterých cítíte, že vám prostě sedly nějak i duševně, jako byste tam byli tak nějak doma. Jen co uvidíte první lokace a zaslechnete první tóny a zvuky, tak ať je gameplay jakýkoliv a grafika jakákoliv, tak nějak cítíte mrazení v zádech, navození atmosféry, kterou přesně chcete. Tohle každá hra opravdu neumí a jakkoliv bych dal jiným jRPG jako Chronotrigger, Dragon Quest 8 a dalším třeba 150% hodnocení, tak ve mně nenavodily ten pocit z prostředí tak, jako to dokázalo snad jen 6 her v životě (Ultima 7, Ultima Underworld, Amberstar, Wizardry 7, Fina Fantasy 7 a Star Ocean 2). A to se fakt bavím ryze o atmosféře, vůbec nemusí jít o graficky nejhezčí hry na světě. Jde prostě o pojetí toho prostředí a kdo to umí, udělá to třeba i černobíle a bude to fungovat. Prostě tu hru pak jen ne, že hrajete, ale žijete v ní. Jenom pro zajímavost, jak to myslím. Např. ten Amberstar jasně ve všech aspektech překonává Ambermoon a Albion. Přes to na mě zapůsobil Amberstar takovým nejdomáčtějším dojmem.

Jak už název napovídá, Star Ocean je říznutý sci-fi a i když se hry této série odehrávají na jedné planetě, tak jsou ovlivněny událostmi ve vesmíru, kde už lidé létají v kosmických lodích a zkoumají cizí planety, zatímco ta, na které se hra odehrává, si žije ve sladké nevědomosti středověku.

Už hned po začátku hry na vás uhodí podmanivá melodie a navštívíte architektonicky podivné, i když na první pohled divně neúhledné městečko. Od toho momentu zapomenete na všechny podezřelé podobnosti s Final Fantasy 7 a žijete si najednou tamní vlastní život. Příběh je protkán spoustou emoci, i tady se autoři dobře přiučili :-) Pořád to píšu, jakoby snad SO2 byl kopií FF7 a tím pádem klasické béčko, ale přesně takhle to není. Chci jen naznačit, že Star Ocean 2 je stejně skvělá hra.

I když souboje probíhají akčně, ovládáte svého hrdinu, kterým pobíháte, sekáte do nepřátel, vaše spolubojovníky ovládá umělá inteligence, ale můžete v pauze různými příkazy jejich kroky směrovat, třeba aby zrovna zakouzlili, vyléčili a pod. To trochu zmírňuje ten dojem bezhlavé rubanice.

Vývoj postav je velmi motivační, přes přidělování bodů vylepšujete postavám zásadní vlastnosti, kterých je docela velké množství a tyto vlastnosti ovlivňují, jak účinně dokážete zasáhnout nepřítele, kolikrát se vám znásobí útok, jak budete rychlí, odolní atd. Rozmanitý výběr je jen na vás a vlastně to ze hry dělá takovou jakousi taktickou strategii, kdy dáte postavě předpoklady, které se pak spustí v soubojích, v kterých nejde o vaší zručnost, ale o to, abyste spustili to, co postava umí.

Takže abych to shrnul - atmosféra, prostředí, příběh, hudba, lokace, vývoj postav - v tomto všem Star Ocean 2 naprosto exceluje a jestli v něčem zaostává za modlou Final Fantasy 7, tak jen v tom, že FF7 tu byla dříve a Star Ocean 2 si z ní zapůjčil schopnost být bezkonkurenčně strhující.


Pro: Atmosféra, hudba, příběh, vývoj postav, ztvárnění lokací,

Proti: byť v již na dnešní dobu asi trochu zestárlé renderované grafice.

+12