Shadow of the Tomb Raider - The Grand Caiman

29.03.2019
19.11.2019

rozšíření

The Grand Caiman je šesté příběhové DLC do Shadow of the Tomb Raider, ve kterém se Lara vrací do San Juan, kde musí "uklidnit" rozzuřeného sopečného boha. Trinity ukradla z jeho hrobky vzácný artefakt, který se musí vrátit na své původní místo, jinak hrozí sopečná katastrofa pro místní vesničany.

Rozšíření přináší zcela novou challenge hrobku plnou ohnivých překážek. Do základní hry se také nově přidává dovednost "Volcano", výzbroj s názvem Reptile Hide a brokovnice Whispering Scourge.

V predposlednom DLC sa Lara vydá opäť do San Juana. Dedinou sa ozývajú obrovské otrasy. Lariny priatelia Abby a Jonah z toho vinia Trinity. Ukradli z hrobky boha Zipacna artefakt, čím tieto otrasy spôsobili. Musí sa vydať tento artefakt nájsť a vrátiť ho na pôvodné miesto.

Prvá časť v temnej jaskyni je pomerne krátka a jediné čo musíte urobiť je zvoliť si správne dvere, ktorými sa dostanete ďalej. Každé dvere majú svoj symbol a vy si musíte zvoliť tie jediné bez pasce. V predošlej jaskyni sa nachádzajú na nástenných maľbách symboly. Správne dvere sú tie s rovnakým symbolom. Fááákt originálne.

Po krátkom putovaní strechami zničeného mesta sa konečne dostanete do hrobky. Dominantou hrobky je obrovská otáčajúca sa socha kajmana. Vašou úlohou je aktivovať páky okolo sochy, čím ju dostanete na vrchol jaskyne. Na podlahe jaskyne sa nachádza žeravá láva, takže pád znamená okamžitú smrť. V ceste vám budú stáť ohnivé pasce. Ohnivé pasce môžete na pár sekúnd odstaviť a prebehnúť nimi. Niektoré pasáže vám nedovolia urobiť jedinú chybičku. Hrobka je zaujímavá, ale veľmi podobná prvému DLC The Forge. Tá bola taktiež zameraná na prácu s ohňom a lávou. Originalitou tentokrát autori nehýrili. Aspoň, že samotná hrobka vyzerá skutočne úchvatne. Spracovanie lávy, ohňa a ich odrazy na steny jaskyne je skutočne úchvatné.

V záverečnej časti sa musíte postaviť vojakom Trinity, ktorí pre vás pripravili pascu. Zo svojej pozícii sa musíte brániť im neustálim nájazdom. Platforma, na ktorej stojíte sa vplyvom otrasov postupne prepadáva a dáva vám tým čoraz menej priestoru na manévrovanie. Po boji vrátite artefakt na svoje miesto a vydáte sa späť za svojimi priateľmi zistiť, či otrasy v San Juane prestali.

Za splnenie DLC získate schopnosť výroby zápalných brokov do brokovnice, nový odev a zbraň.

Od predposledného dodatku som čakal, že bude kvalitou smerovať k vrcholu. Bohužiaľ je opak pravdou. Kvalita išla dole, krátka herná doba nastolená predošlými dodatkami sa tu ešte skrátila, hrobka je variantov na niečo čo sme už raz videli a príbeh tiež nepatrí k najzaujímavejším. Úchvatný audiovizuál a zaujímavá záverečná časť zameraná na streľbu DLC zo šedého priemeru nevytiahnu. Dúfam, že si autori nechali to najlepšie do záverečného prídavku The Path Home lebo tento ma vôbec neuchvátil.

Pro: audiovizuál, akčná pasáž

Proti: veľmi krátka herná doba, neoriginálna hrobka, slabý príbeh